Не "зубрити", а готуватися до життя: які зміни вже є у новій українській школі

Школа, учні, вчителі Depositphotos
За новим законом "Про освіту" навчальний процес зазнає певних змін. До дня вчителя 5.ua спробував дізнатися, як реформа освіти змінює життя школярів і вчителів, що нового вона принесла до молодшої і старшої школи, а також скільки зараз заробляють педагоги

Минув місяць за партами Нової української школи. До неї готувалися не лише першокласники, а й вчителі, які стали магеланами в реформі освіти. Вони проходили підготовчі курси з підвищення кваліфікації. Нова школа передбачає зовсім інший підхід до навчання та сприйняття інформації у дітей.

"Ми не допускаємо вчителів молодших класів до роботи, поки вони не пройдуть ці курси. Зараз в Україні вже 22 тис. вчителів початкових класів і ще 18 тис. вчителів іноземної мови пройшли перепідготовку", – розповів директор школи №148 Сергій Горбачов.

За його словами, ідея Нової української школи полягає у тому, щоб підготувати дитину до соціалізації та підвищити її рівень відповідальності за навчання. Весь процес починається від ігрових елементів у початковій школі до збільшення навчального навантаження і аж до визначення своєї спеціалізації у старших класах.

"Діти 6-7 років вчаться у грі. Це особливість їх психологічного розвитку. І ми бачимо вже перші результати такого підходу. Діти хочуть йти до школи. Найбільша біда радянської школи, яка до цього часу існувала, у тому, що вона геть відбивала бажання вчитися у дитини. Ось це найбільша біда. Нині дітям подобається йти до школи, тут спілкуватися, дізнаватися щось нове. Ось це головна зміна, яка вже відбулася", – зауважив директор.

Школа, учні, вчителі
Школа, учні, вчителіDepositphotos

За даними Міністерства освіти і науки України, Нова українська школа пропонує першокласникам розв'язати певні життєві ситуації в межах тем "Я школяр/школярка", "Наш клас", "Мої друзі", "Осіння мозаїка", "Моє довкілля". У другому класі будуть розглянуті теми через призму змін, які сталися за рік: "Я мандрівник", "Ми дослідники", "Мої улюблені книжки", "Вода", які будуть згруповані в тему "Способи пізнання". Таким чином уже з дитинства людина поважатиме довкілля, знатиме свою країну, розумітиме, як комунікувати в соціумі тощо.

"Я думаю, що перші результати будуть помітні вже за чотири роки, тобто коли перший клас закінчить початкову школу. Ми тоді побачимо перші реальні результати. Дитина буде знати досить багато, вона буде вміти застосовувати свої знання у реальному житті – це найважливіше", – запевнив Сергій Горбачов.

У старшій школі також відбуватимуться певні зміни. Мова йде про інтегрований курс природничих наук (фізики, хімії, біології, астрономії, географії). Для цього також потрібно підготувати вчителів, які зможуть пояснити учню взаємодію усіх цих наук у світі. Сергій Горбачов розповів, що вивчав уже програму цього курсу і що вона є досить зрозумілою не лише для профільних вчителів-фізиків чи біологів, а й для вчителів мови та літератури. Тобто зробити універсального вчителя реально і потрібно.

"Я обома руками "за", щоб об'єднати природничі науки. Тому що в голові у дитини фарш від різноманітних предметів. 99% дітей не запам'ятають складні формули, тому що вони їм не знадобляться у повсякденному житті. Цілісного уявлення про картину світу вони на мають. І це величезна трагедія суспільства. Треба поєднувати предмети, робити природничий курс інтегрованим, щоб людина розуміла, чому це відбувається, а не просто тупо запам'ятала формулу", – зауважив директор школи.

Школа, учні, вчителі
Школа, учні, вчителіDepositphotos

Він впевнений, якщо вчителі захочуть, то за кілька місяців можуть охопити новий курс природничих наук і впевнено викладати його дітям.

"Треба спростити програми. Прибрати звідти оту дурну формульну мішанину, треба залишити суть того, що відбувається у світі. Ось тоді це буде зрозуміло. А формулу, якщо треба, її швидко можна знайти. І вчителям, і учням цьому цілком можна навчитися", – сказав Сергій Горбачов.

Універсальних вчителів, які б змогли викладати за фінською системою освіти, готуватимуть й надалі. Для цього проводять курси та різноманітні тренінги з підвищення кваліфікації.

У Міністерстві освіти і науки заявили, що у проекті бюджету на 2019 рік знову закладено 1 млрд грн на модернізацію освітнього простору початкової школи. Наступного року всі педагогічні працівники отримають підвищення зарплати на 9%. Так, з 2016 року середню заробітну плату вчителям підняли з 4200 грн до 7500 грн.

"Це очевидно недостатнє підвищення заробітної плати. Я сподіваюсь, що в процесі доопрацювання бюджету у парламенті нам вдасться отримати більші преференції для освіти. Але все ж певне збільшення зарплатні відбудеться", – прокоментувала міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Попри невисокі зарплати, освітяни все ж налаштовані оптимістично і вірять у дієвість реформи, адже розуміють, що це лише початок і змога звільнитися від радянської минувшини.

"Фінляндія до своєї системи освіти йшла 20 років. Я сподіваюся, що у нас буде швидше, але все одно це буде дуже не скоро. Втім, хочу наголосити, що без освітньої реформи нам гаплик. І якою б болючою ця реформа не була, скільки б інтересів щодо небажання змінюватися вона не зачіпала, у нас немає іншого шляху, нам треба змінюватися. Ми зараз робимо правильні речі, але це не означає, що ми не можемо помилятися. Це дуже складно, однак варто не боятися робити помилки, а вміти вчасно їх помітити", – сказав Сергій Горбачов.

Школа, учні, вчителі
Школа, учні, вчителіDepositphotos

Нагадаємо, раніше Лілія Гриневич розповіла, в яких випадках дітей зараховуватимуть до школи не за місцем реєстрації.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

Із бантами й у вишиванках: як 1 вересня святкували у різних куточках України – ФОТО

/
/
/
/
/
/
1 вересня у Львові
/
1 вересня у Львові
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Світ захлинається від пластику: 33 країни вже повністю відмовилися від пакетів, чи буде Україна наступною
Наступний матеріал
Отруйні та небезпечні: що стається з батарейками, які ви здали на утилізацію
Loading...