Отруйні та небезпечні: що стається з батарейками, які ви здали на утилізацію

Викидають батарейку у смітник Depositphotos
У магазинах ви могли часто помічати спеціальні бокси для збору батарейок на переробку. А чи замислювалися ви, куди вони потім потрапляють, адже заводу з їх утилізації в Україні не існує. 5.ua поспілкувався з волонтерами, які збирають батарейки, та дізнався, що насправді відбувається з цими небезпечними відходами

П'ять років тому львівський завод із хімічної та металургійної промисловості "Аргентум" дав оголошення, що готовий приймати від українців використані батарейки, адже склад їх дуже небезпечний для навколишнього середовища та здоров'я людини. Активісти розпочали всеукраїнський рух: ставили бокси в громадських місцях, аби всі небайдужі не викидали токсичні акумулятори в смітник, а здавали їх на переробку.

Рух існує й досі, втім завод уже три роки як не приймає батарейки, адже цей процес став йому економічно не вигідним. Виникає запитання – куди нині йдуть батарейки.

"У Києві та в Дніпрі є склади. Там вже близько 60 тонн батарейок лежить. І ця кількість постійно зростає. Львівський експеримент провалився, тому що ця справа дуже збиткова. У всьому світі за переробку батарейок платять ті, хто їх виготовив. Зараз наші батарейки готові взяти два заводи: Redux у Німеччині та Recupyl у Польщі. На це потрібно близько 2 млн гривень", – розповіла голова волонтерського руху "Батарейки, здавайтеся" Люба Колосовська.

Завод із переробки батарейок Recupyl у Польщі
Завод із переробки батарейок Recupyl у ПольщіБатарейки, здавайтеся

Будувати свій завод, каже активістка, також не вигідно, адже зі 160 млн батарейок, які щорічно завозяться в Україну, збирається лише 1% на переробку, решта йдуть на полігони. Тоді як в Євросюзі мінімальний показник збору складає 40%. Такого рівня вони досягли за 15 років. Відповідно платять за їх утилізацію виробники батарейок.

"Короткостроковий план – це знайти зараз фінансування на переробку тих батарейок, які вже є у нас. Ми домовилися з великим торговельним центром, який проявив позицію – хто не заплатить за утилізацію, той не буде у них продаватися. Довгостроковий план – втілити таку схему на законодавчому рівні", – наголосила Люба Колосовька.

Закон України про батарейки вже написаний. Його створили європейські експерти для України. Зараз він не подається у Верховну Раду тому, що спочатку має бути подана національна стратегія про відходи. Зараз створюється робоча група громадських організацій при Міністерстві екології та природних ресурсів України.

"Прийняття закону все ж не одразу покаже його ефективну дію. До цього нас віддаляє років п'ять щонайменше. Одна справа сказати, щоб виробник батарейок платив 10 млн грн. на рік на переробку, а інша справа – це проконтролювати", – зауважила активістка.

Сортування сміття
Сортування сміттяDepositphotos

Нині волонтери закликають здавати батарейки, різного виду акумулятори та інші токсичні відходи до пунктів збору вторинної сировини. Адже все, що було викинуто у смітник, їде на полігон й отруює землю, воду та повітря. Так, полігон №5, що розташований під Києвом, планують закрити вже два роки і побудувати сміттєпереробний завод, втім досі цей план не вдається реалізувати. 

Також можна ознайомитися з мапою, де є можливість здати відходи на переробку.

"Захоронення сміття на полігоні – це такий спосіб, від якого вже відмовляється весь цивілізований світ. Раніше цей спосіб був ефективним, бо в нас не було такої кількості пластику, батарейок, різних токсичних відходів. Багато країн це все пройшли. Нам так само потрібно рекультивувати полігони і почати відсортовувати сміття", – розповіла місцева активістка Леся Москаленко.

Вона зауважила, що чиновники обіцяли закрити полігон №5 в Підгірцях до 1 жовтня 2018 року. Про це також говориться в рішенні Київської міської ради від 27 жовтня 2016 року.

Закриття полігону №5 у Підгірцях
Закриття полігону №5 у ПідгірцяхКиївська міська рада

"Усі ці токсини йдуть із підземними водами у ґрунт, на яких вирощують городину, де розводять тварин. Усе це потрапляє до нашого організму. Ось ви, наприклад, купите яблучка. Бабуся вам скаже, що вони домашні і вирощені на приватній ділянці. А навколо полігона ж не заборонено вирощувати городину. Чи ви підете в ресторан по Обухівській трасі, а може там свинина, вирощена на фермі біля полігона. А в ній вся таблиця Менделєєва. Тобто ніхто не в безпеці. Тому такий полігон – це злочин", – зауважила Леся Москаленко.

У ПрАТ "Київспецтранс" заявили, що полігон перебуває в аварійному стані, тому ще потрібно виконати реконструкцію до повного його закриття.

"Насамперед буде виконано облаштування підпірної стіни довжиною 270 метрів та посилення дамби, що убезпечить від витоків фільтрату з тіла полігона. Виконання цих робіт дозволить зменшити ризик виникнення аварійних ситуацій, а також припинити захоронення на першій карті та розпочати роботи з її рекультивації. Повне закриття полігона планується після виконання робіт з рекультивації, запланованих на 2019-2021 роки. За цей час планується побудувати новий сміттєпереробний завод у місті Києві", – повідомили у "Київспецтранс".

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, чому полігон у Підгірцях поки не закриватимуть.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

Мистецтво з непотребу: Шотландка понад 15 років фотографує сміття під водою

Сміття в океані
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Не "зубрити", а готуватися до життя: які зміни вже є у новій українській школі
Наступний матеріал
Довше прослужить і води на всіх вистачить: який бойлер краще обрати – із "сухим" чи "мокрим" теном