Скріншот відео

Отруєні повітря і вода, мільйони тонн непотребу: чому сміттєзвалище у Підгірцях поки не закриватимуть

Площа сміттєзвалища – шістдесят гектарів, за понад тридцять років тут накопичилися мільйони тонн непотребу

Найбільше в Україні сміттєзвалище – у Підгірцях – не закриють, попри рішення столичної влади зробити це у жовтні. Полігону № 5 уже понад тридцять років. За цей час повітря та вода у тамтешньому селі стали не придатними для людей. Адже рівень небезпечних домішок зашкалює. Упродовж року туди звозять близько чотирьохсот п'ятдесяти тисяч тонн сміття з усієї столиці та сміттєспалювального заводу "Енергія". Що ж буде з полігоном далі – знає Наталка Юрчук.

Крізь дерева і поля проглядають гори сміття. Непотріб сюди звозять з усього Києва та області.

Площа сміттєзвалища – шістдесят гектарів. За понад тридцять років тут накопичилися мільйони тонн непотребу. Кучугури відходів заввишки понад 120 метрів нестерпно смердять. Молода мати Наталія Дегтяр зітхає: найбільше страждають діти у школі, що розташована поблизу полігону.

"Сидячи в закритих класах, в маленьких приміщеннях, не можуть навіть вийти на свіже повітря, тому що на вулицю вийти реально не можливо. Тому що дихати, перепрошую, до блювотного рефлексу доходить", – розповідає жінка.

Вода у тутешніх криницях давно непридатна для пиття. Отруйні озера з фільтратом на полігоні, які містять шкідливі речовини, вимиваються з дощем і потрапляють до ґрунтових вод, пояснює громада. Як наслідок – місцеві, які проживають у радіусі півсотні кілометрів, часто хворіють.

"Дуже сильно загострилися алергічні реакції. Легкі нежиті, в цьому дуже сильно проявляються. Онкозахворюваності теж в цьому регіоні, якось вище, ніж в будь-яких інших", – каже Наталія Дегтяр.

Галина Кінкер домагається закриття полігону вже два роки. Каже, що попри рішення столичних чиновників закрити його від 1-го жовтня, переповнений п'ятий полігон працюватиме і надалі. Переконана: владі просто не вигідно це робити.

"Законодавство теж не готове до таких змін, як будівництво нових заводів. На полігоні знаходиться чотири фільтраційних озера. Ніхто досі не знає чітко, скільки там знаходиться мільйонів кубів фільтрату", – каже активістка.

У мерії стверджують: закрити 5-й полігон наразі неможливо. Серед причин – відсутність іншого сміттєзвалища, куди можна звозити сміття з Києва. До того ж, якщо не відкачати озера-фільтрати - вони і надалі забруднюватимуть повітря та ґрунт. Тому закривати смітник планують поетапно: спочатку його реконструюють – припинять звозити непотріб на першій карті полігону. Натомість робитимуть це на другій. А далі процес рекультивації може розтягнутися на роки.

"Розпочали нормальну експлуатацію, розсипку полігону, зробили протиаварійні заходи, встановили систему очищення фільтрату і це десятки мільйонів гривень і також інші заходи але треба набагато і набагато більше, щоб перетворити цей об'єкт в екологічно безпечний і за всіма правила закрити", – пояснює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Для будівництва нового сміттєспалювального заводу у межах Києва столична влада визначила три ділянки. Подалі від житлових кварталів. Однак, де саме – не розголошують.

"В Україні, на жаль, ми ще не маємо досвіду закриття і рекультивації подібних об'єктів. Той завод, який ми плануємо будувати, це буде один із перших в Україні. Для нашої країни це певний пілотний проект, тому дуже важливо, щоб він був реалізований з дотриманням усіх європейських стандартів", – переконує директор "Київспецтрансу" Андрій Грущинський.

Будівництво нового заводу годі й чекати, підсумовують мешканці Підгірців. Принаймні, ще кілька років. Щоби зрушити ситуацію із мертвої точки вони гуртуються і об'єднуються у громади із сусідніми селами.

"Вони тільки півроку будуть розглядати, хто виграє, хто бере участь в цьому конкурсі – це все відтягує закриття полігону. Поки Київ не анонсує, де конкретно є у них ці будмайданчики під завод", – додає активістка Галина Кінкер.

Наталка Юрчук, Анна Несевра, Олександр Петровський, "5 канал"

Попередній матеріал
ДТП у Польщі: МЗС підтвердило загибель українки, ще п'ятеро – постраждали
Наступний матеріал
Серед руїн археологи знайшли древні римські монети

"БлогПост": Екологічна катастрофа імені Ахметова, або чим дихати мешканцям Маріуполя, Запоріжжя, Кривого Рогу

Осад падав людям на голови, окупаційна влада тиждень замовчувала

Кримський завод "Титан" зупинили: Україна розробила план у разі продовження катастрофи

Хімічні викиди в окупованому Криму: в Армянську зникли всі птахи – ЗМІ

"Є сліди сірчаної кислоти": що показав аналіз хімічних викидів заводу "Кримський титан"

Хімічні викиди у Криму: на Херсонщині знезаражують територію