Команді професора Науково-дослідницького інституту Скріппса Олів'є Георгу вдалося отримати штучний фермент, здатний швидко розкладати нікотин, який надходить в організм.
Білок NicA2-J1 вже пройшов успішні випробування на привчених до нікотину лабораторних щурах, дозволив контролювати його вміст у крові й знизив потяг до нього. Про це йдеться в статті Science Advances, пише Naked Science.
Для випробувань препарату щурів 12 днів поспіль на 21 годину на добу поміщали в камеру, де вони могли отримати дозу нікотину внутрішньовенно, просто натиснувши на педаль. У них швидко розвинулася залежність, після чого нікотин їм "видавали" тільки раз на два дні, змусивши переживати всі неприємні симптоми залежності і підвищувати дозу під час рідкісних прийомів.
У підсумку доза досягла рівня, який автори порівнюють з викурюванням одразу 20 сигарет, але тільки раз на 48 годин. Тоді тварини після кожної дози нікотину стали отримувати і препарат синтетичного білка NicA2-J1. Вміст нікотину в їхній крові навіть після прийому залишався низьким, а симптоми відміни – включаючи занепокоєння й агресивність – ослабли порівняно із щурами з контрольної групи. Знижувалося і їхнє прагнення отримати нову дозу.
Крім того, якщо натискання на педаль з імовірністю 1/3 призводило не до отримання нікотину, а до неприємного удару струмом, контрольна група, в якої була залежність, продовжувала тиснути, а щури, які отримали NicA2-J1, легко відмовлялися від цього – і від самої звички.
"Такий підхід надзвичайно цікавий, оскільки може знизити залежність від нікотину без важких симптомів відміни, – каже Олів'є Георг. – Крім того, він працює в крові, а не в мозку, тож побічні ефекти повинні бути мінімальними".
За основу для створення NicA2-J1 взяли білок, який синтезують поширені ґрунтові бактерії, палички Pseudomonas putіda – вони є в генетичних лабораторіях і промислових біореакторах. Фермент, який гідролізує нікотин, оптимізували, щоб підвищити час його збереження в організмі тварини й досягти більшої ефективності роботи.