Електронні цигарки та вейп: розвінчуємо міфи про їхню безпечність

Електронні цигарки та їхні різновиди лише психологічно відтягують момент відмови від куріння

Електронні цигарки, вейп, нагріваючі тютюн прилади – дедалі частіше українці обирають альтернативу звичайним цигаркам. Виробники наголошують – можна парувати навіть у приміщені. Немає запаху та мінімальна шкода здоров'ю, а ще – нагода позбутися залежності. От тільки лікарі – іншої думки. Гліцерин, що входить до складу таких цигарок, може спричинити алергію, а нікотинові добавки – це той самий тютюн.

Ольга Жмуріна – курець зі стажем. Півроку тому чоловік запропонував перейти на один із різновидів електронних цигарок – вейп. Це коли процес куріння відбувається завдяки парі та гліцерину. В такий спосіб подружжя вирішило з часом позбутися шкідливої звички.

Зізнається: "Уже років п'ять тому я пробувала перший раз кидати курити. Я пробувала кидати десь три рази, але в мене не виходило. Як вокаліст я відчула, що в мене накопичується постійно мокрота, вся ця смола від сигарет. І вона на горлі та в легенях у мене, незручно співати, незручно дихати".

5 канал

Окрім електронних цигарок та вейпів нині існують ще і електронно-нагрівальні тютюнові прилади. Виробники наголошують – вони майже безпечні. Адже тютюн усередині цигарки не горить, а тліє. Нонна Лактіонова курила звичайні сигарети протягом 12-ти років. Нещодавно зрозуміла – не може піднятися пішки вище п'ятого поверху.

Каже: "Після того як я викурила одну цигарку, я зрозуміла, що мені цього достатньо. Я можу півгодини, щонайменше, не палити. Раніше за день я викурювала десь 20 цигарок, тобто цілу пачку. Зараз без проблем я можу викурити вісім, тобто воно ще й допомагає зменшити кількість викурених цигарок".

5 канал

Нові технології популярні й серед молоді та школярів. Адже в інтернеті неможливо контролювати покупки неповнолітніх. Тетяна Омельченко – мати 14-річного Богдана.

Розповідає – син ділиться історіями зі школи, хоча й сам не курить: "В школі бувають випадки, син розповідав, що вибухають ці електронні сигарети. Буде добре, якщо він знатиме, що несуть ці засоби і про їх використання. Цей склад речовин не контролюється державою, тому діти мають змогу купити це задешево в інтернеті".

Упродовж останніх 3 років продавці електронних сигарет спостерігають зменшення попиту на їхню продукцію серед курців. Визнають – чимало хто таки повертається до традиційних цигарок.

"Не можу сказати, що немає ніякої шкоди. Природно, рідини бувають з нікотином і без. Які з нікотином – шкода зрозуміла. Але немає безлічі шкідливих речовин, які є в звичайній сигареті. Це смоли, важкі речовини, концерогени", – запевняє власник магазину тютюнових виробів Сергій Олександров.

Водночас у Міністерстві охорони здоров'я розвінчують міфи, що електронні цигарки та їхні різновиди безпечні. Вони лише психологічно відтягують момент відмови від куріння. Та й уміст гліцерину й інших домішок може зашкодити. Надто – алергікам.

5 канал

"Електронні цигарки – це шкідливо. Немає достатньої кількості досліджень, які б свідчили про рівень тієї шкоди, яку електронні сигарети завдають організму людини. Але ми чудово розуміємо, що шкода все-таки є. Є певні ризики захворіти на ті самі онкологічні, серцево-судинні захворювання", – пояснює фахівець відділу з профілактики вживання тютюну й алкоголю МОЗ Катерина Римаренко.

Лікарі застерігають: найкращий спосіб відмовитися від цигарок – не починати курити взагалі. Але якщо вже вирішили покинути – робіть це одразу або ж звертайтеся по допомогу до фахівців. У столиці навіть працює "гаряча лінія" допомоги курцям.

5 канал

Валерія Павленко, Михайло Третяк та Олександр Петровський, "5 канал"

Попередній матеріал
Маневрені "ластівки", гелікоптери та баггі: чим вразив відвідувачів аерофест під Харковом
Наступний матеріал
Нові правила виклику "швидкої": про переваги і недоліки – в ексклюзивному інтерв’ю з речником МОЗ