Дослідники з відділу передісторії та археології в Університеті Севільї вивчили археологічні свідчення доісторичних спільнот у період неоліту на Піренейському півострові з точки зору статі. Про це пише "НВ" із посиланням на EurekAlert!
"Згідно з результатами їхньої роботи, які стосуються аналізу з точки зору біоархеології і похоронної археології, саме в неоліті вперше з’явилися гендерні відмінності, що означало домінування чоловіків у більш пізні періоди історії", – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що дослідники проаналізували дві групи показників: умови життя і демографічні аспекти, а також похоронні практики. Автори вказують на чотири важливих лінії, в яких нерівність між чоловіками і жінками можна відстежувати в подальші історичні періоди: їх доступ до похоронних обрядів, матеріальні умови їхнього існування, поява певних соціальних ролей для кожної статі і зростаюча асоціація чоловіків із насильством.
Саме цей останній аспект найбільш очевидний в цьому дослідженні. Зображення чоловіків, які полюють і б'ються, не мають аналогів у жіночих могилах. Тому автори вказують на народження ідеології, яка пов'язувала чоловіків із застосуванням сили.
У зв'язку з цим вони наголошують, що створення різних ролей залежно від статі та інших форм гендерної нерівності відіграло основну роль у зростанні соціальної відмінності, і цей чинник не завжди був зрозумілим у попередніх дослідницьких проектах.
Висновки дослідження є археологічним підтвердженням гіпотези антрополога Герди Лернер, яка у своїй книзі "Створення патріархату" висунула гіпотезу про те, що саме неолітичні суспільства стали свідками початку нерівності між чоловіками і жінками.
Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, що в Києві археологи знайшли вулицю XVII–XVIII століть.
Також дивіться фотогалерею за темою:
У Чернігові археологи натрапили на 7-ярусне кладовище – ФОТО












