Ще два епізоди розстрілів на вулиці Інститутській 20-го лютого 2014 року розглянув Святошинський райсуд столиці. Йдеться про двох Героїв Небесної Сотні – Олександра Царька і Віталія Смоленського. Обидва померли внаслідок вогнепальних поранень. Крім того, адвокати клопотали про залучення до справи нового свідка. Про перебіг засідання – далі.
55-річний Олександр Царьок з Василькова вступив до лав Самооборони Майдану, щоб відстоювати справедливість, – розказує суду його син Володимир. Каже, перед загибеллю батько розмовляв із старшим сином і обіцяв приїхати – побачити новонароджену онуку. Однак його життя обірвала куля. Смертельного поранення Олександр зазнав 20-го лютого 2014-го коли евакуйовував поранених.
"Тільки все почалося, отак він туди і поїхав. Він там більше проживав, ніж вдома. Додому приїжджав на один день, а там був тиждень… Він виносив поранених звідти, він десь два чи три чоловіки виніс, а потім, коли повернувся вчетверте, його теж убили", – згадує Володимир Царьок.
Того ж дня від поранення у груди загинув і Віталій Смоленський з Черкащини. Чоловік поїхав на Майдан 14-го лютого. А вже 20-го числа сестра отримала з його телефону дзвінок. Однак говорив не Віталій. Адвокати потерпілих вислухали, проте їхні покази достатніми не вважають. Кажуть, ті не були присутні на місці. Родичі ж потерпілих просять суд долучити відео та фото тих подій до матеріалів справи. Суд – погоджується.
У адвокатів інше клопотання – заслухати нового свідка. Йдеться про колишнього нардепа від Радикальної партії Андрія Артеменка. Кажуть, він сам захотів узяти участь у судовому процесі і запевняє – має що розповісти. Однак свідчити хоче в режимі відео-конференції, бо нині перебуває у Сполучених Штатах Америки. Прокурори – протестували.
"Цей свідок безпосередньо був учасником акції протесту на Майдані, і був свідком встановлення снайперських точок із різних будівель. Крім того, свідок Артеменко повідомляє, що в нього є дані, які мають важливе значення для справи, а саме – факти вбивств правоохоронців, а також факти вбивств мітингувальників", – пояснює Олександр Горошинський, адвокат Павла Аброськіна і Олександра Маринченка.
Прокурор департаменту спецрозслідувань ГПУ Олексій Донський відповідає: "Щонайменше до 29-го квітня 2017 року він перебував в Україні, це більше як 3 років. Він був державним діячем, якщо б йому була відома якась інформація, він мав масу можливостей її повідомити… Ця особа має репутацію такої, яка схильна до вигадування".
Врешті Феміда клопотання захисту задовольнила. У суді слухається справа вбивства 49 та поранення більш як восьми десятків майданівців на Інститутській 20-го лютого 2014-го. На лаві підсудних – п'ятеро колишніх беркутівців. Суду залишилось дослідити лише 11 епізодів зі 108. Наступного разу зберуться на засідання 10-го липня.
Анна Брикова, Данило Шматько, "5 канал"