foto

Марко Вовчок: ТОП-10 таємниць життя "фатальної жінки"

Наприкінці 50-х років ХІХ ст. Марія Вілінська була єдиною в українській літературі жінкою-письменницею

Сьогодні, 22 грудня, виповнюється 183 роки від дня народження визначної української письменниці Марії Олександрівні Вілінської (літературний псевдонім – Марко Вовчок), яка дала новий подих українській літературі кінця 50-х – початку 60-х.

1. ТЯЖКЕ ДИТИНСТВО

Вітчим Марії був картярем і п'яницею, часто ганявся за дитиною з сокирою та погрожував зарубати, тому її відправили до приватного харківського пансіону. Згодом матері довелося піти від нього, а своїх двох дітей вона віддала на виховання родичам. Марія, разом зі своїм братом, жила у приймах своєї тітки. У кутку будинку Марії поставили ліжко та перегородку.

2. ЄДИНА В УКРАЇНІ ЖІНКА-ПИСЬМЕННИЦЯ

Наприкінці 50-х років ХІХ століття Марія Вілінська була єдиною в українській літературі жінкою-письменницею.

3. ВРАЖАЛА ВСІХ СВОЄЮ КРАСОЮ 

Вілінська була надзвичайно вродливою жінкою. Чоловіки захоплювалися, боготворили, кохали й проклинали Марію. Український письменник Тарас Григорович Шевченко теж піддався чарам та красі тендітної Марії. "Яке піднесено-прекрасне створіння ця жінка!" – говорив про неї Шевченко. Крім того, він неодноразово присвячував їй свої вірші.

Вірш Тараса Шевченка, який має назву "Марку Вовчку":

foto

4. ПИСЬМЕННИЦЯ ВОЛОДІЛА БЛИЗЬКО ДЕСЯТЬМА МОВАМИ

Марія знала близько 10 іноземних мов, серед яких французька, англійська, польська, чеська, німецька, українська (рідною для неї була російська) та інші. У родині письменниці повсякденною мовою була французька.

5. ТАЄМНИЦЯ ПСЕВДОНІМУ "МАРКО ВОВЧОК"

Версія виникнення псевдоніму М.Вілінської – прізвище її першого чоловіка Марковича. Згодом письменниця познайомилася з Пантелеймоном Кулішем, який вигадав "Марко Вовчок", поєднавши прізвище чоловіка Марії з її "вовкуватістю" у спілкуванні. Попри славетний псевдонім, який наразі знає майже кожен українець, сама письменниця люто ненавиділа це "прізвисько".

foto

6. НАЙБІЛЬШУ СЛАВУ ПИСЬМЕННИЦІ ПРИНЕСЛА ПОВІСТЬ "МАРУСЯ"

Найбільшу славу принесла їй повість "Маруся" – історія дівчинки, що гине, допомагаючи запорожцям. Повість була написана у 1860-х роках. Згодом отримала нагороду Французької Академії та була перекладена багатьма мовами.

7. РЕПУТАЦІЯ "ФАТАЛЬНОЇ ЖІНКИ"

У Марії Маркович була репутація "фатальної жінки", через те, що два її коханих чоловіки померли просто в неї на руках, а третій закоханий вчинив самогубство.

8. ПИСЬМЕННИЦЯ ВИПУСКАЛА ВЛАСНИЙ ЖУРНАЛ

Марко Вовчок випускала журнал, який мав допомагати інтелігентним жінкам, у якому піднімалося питання емансипації. У 1871 році вийшло 12 чисел видання, а в 1872 – 5. "Мене дуже тепер хвилює думка, скільки б могли зробити жінки, священицькі доньки й дружини, і що вони нічого не роблять", – писала Марія Вілінська.

9. МАРІЯ ВСИНОВИЛА СВОГО ОНУКА

Письменниця усиновила першого онука, щоб врятувати честь майбутньої невістки через те, що хлопчик народився до шлюбу.

10. ТЯЖКА ХВОРОБА ЗАБРАЛА З ЖИТТЯ ВІЧНО МОЛОДУ ПИСЬМЕННИЦЮ

Коли лікарі виявили у письменниці пухлину мозку, у її русій косі не було ані сліду сивини. Свої роки Марія доживала на Кавказі, де служив її чоловік. 10 серпня 1907 року пішла з життя, сидячи в саду під улюбленою грушею, де і була похована.

Читайте також: ТОП-10 цікавих фактів про українського письменника Бориса Грінченка

Попередній матеріал
Нідерланди можуть ратифікувати Угоду про асоціацію Україна-ЄС вже у січні – Зеркаль
Наступний матеріал
Речник Міноборони: За добу в Авдїівці відбулися дві потужні перестрілки між силами АТО та окупантами
Теги:
Loading...

30-ліття велетня: ТОП-10 цікавих фактів про найпотужніший у світі український літак Ан-225 "Мрія"

"Заховані серед скель": Топ-10 найбільш вражаючих каньйонів світу

Топ-10 фактів про героїв Чорнобиля, які врятували Україну і весь світ

Микола Леонтович: Топ-10 фактів про українського композитора, пісню якого співає весь світ