Володимир Яворівський
Володимир Яворівський rbc.ua

Прощання з Володимиром Яворівським – яким був внесок письменника і політика в історію України

Читайте по-русски
Володимир Яворівський був депутатом Верховної Ради шести скликань

Той, без кого важко уявити Українську незалежність. У Києві попрощалися з письменником і народним депутатом кількох скликань Володимиром Яворівським. Його серце зупинилося на 79-му році життя. Яворівський написав десятки оповідань, нарисів, повістей та кілька романів. Яким був його вклад в історію України – знає журналістка "5 каналу" Ірина Саєвич. 

До Видубицького монастиря один за одним сходяться люди: від топпосадовців до письменників та пересічних українців. Прощаються з Володимиром Яворівським. Друзі кажуть: його раптова смерть від інсульту стала для всіх шоком.

"За ним сьогодні плаче вся Україна. Я навіть отримую через інтернет тисячі-тисячі співчуттів. Навіть його недруги, його опоненти кажуть, що він назавжди залишиться в історії", – розповів письменник Василь Шкляр.

Історія самого Яворівського почалася з села Теклівка – нині це Вінницька область.

"Я народився в дуже простій родині, але коренево українській. Українство для нас була така підпільна сімейна тема", – зазначав сам Володимир Яворівський.

Тож згодом закінчив філологічний факультет, був одним із засновників народного Руху України й стояв біля витоків незалежності.

"Якби мене хтось запитав, десь там у 60-70-тих роках, чи буде Україна колись вільною, я би навіть сказав, що буде, звичайно, але коли ніхто не знає. А в те, що я навіть буду активним учасником цього проголошення, цього руху і відновлення української держави і що мій палець натисне от цю заповітну зелену кнопку за відновлення української державності, я би ніколи не повірив", – казав Яворівський.

Не лише голосував за незалежність, а й зачитував акт проголошення української самостійності.

"Він був лідером усіх майданів, наших мітингів. Його слово звучало, як дзвін, даруйте за пафос, і ми за ним йшли. Сотні, тисячі людей збиралися, щоб послухати Яворівського. Нам вибивали ребра, зуби, на нас нацьковували собак, а ми йшли і йшли, бо це було закличне, щире і дуже потрібне слово. Тільки він вмів так сказати, і не дарма його називали Золотоустом", – згадував письменник Василь Шкляр.

У Раді в той час Яворівський очолював Чорнобильський комітет, сам був на місці аварії й написав книгу про цю трагедію – "Марія з полином наприкінці століття". Та на час депутатства відклав творчість і всього себе присвятив роботі. Його обирали депутатом 6 разів. Останні – від "Батьківщини".

Уповноважена з прав людини Людмила Денісова пригадує, як Яворівський допомагав їй вчити українську мову.

"В 2007 році пані Тимошенко пропонувала мене на посаду міністра соціальної політики, а він говорив: "Вона ж не знає українську мову". Для нього ця наша Україна, мова, віра – це головне в його житті. Дуже велика втрата і для мене той Яворівський, який завжди посміхався і називав мене "Людасічка", – це друг", – зазначає уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

В останні ж роки Яворівський повернувся до того, що любив найбільше – літератури.

"Жадібно писав те, що не встиг. Він написав роман про Княгиню Ольгу – "У мене вечеряв Ісус", написав про Мазепу – "Іван Окаянний" і до останнього дня працював над книгою всього свого життя – це був роман про Тараса Шевченка. На жаль, він, напевно, не встиг поставити останню крапку", – розповідає Василь Шкляр.

А ще до останнього сподівався побачити, як в Україні завершиться війна.

"Переживемо цю війну, ми переживемо ці злигодні, які ми переживаємо. І Україна буде. Ми будемо святкувати День незалежності. Це буде свято от тут у нас. Парад не парад, свято буде от тут. Бо ми маємо державу", – переконував Володимир Яворівський.

Ірина Саєвич, Анна Кудрявцева. "5 канал"

Попередній матеріал
Запускали БПЛА і гатили з мінометів: окупанти вели прицільний вогонь по журналістах "5 каналу" – сюжет з передової
Наступний матеріал
МОЗ прогнозує черговий спалах коронавірусу вже через місяць – подробиці
Loading...
Автор українського варіанту "Лоліти" та рятівник цілого народу: ким насправді був письменник Віктор Домонтович

Автор українського варіанту "Лоліти" та рятівник цілого народу: ким насправді був письменник Віктор Домонтович

Авраменко назвав авторів, яких треба читати, щоб розвивати українську мову

Авраменко назвав авторів, яких треба читати, щоб розвивати українську мову

Ліна Костенко святкує 91-й день народження

Ліна Костенко святкує 91-й день народження

Батьківщина Шевченка: який вигляд мало рідне село Кобзаря століття тому – фото

Батьківщина Шевченка: який вигляд мало рідне село Кобзаря століття тому – фото

Художник із Вінниччини представив колекцію листівок, присвячених Кобзарю – фотогалерея

Художник із Вінниччини представив колекцію листівок, присвячених Кобзарю – фотогалерея

Шевченко назавжди є нашою українською духовною зброєю, так само необхідною, як танки і гармати – Порошенко

Шевченко назавжди є нашою українською духовною зброєю, так само необхідною, як танки і гармати – Порошенко