Лікарня у Лисичанську
Лікарня у Лисичанську 5 канал

Найбільша бельгійська спадщина за кордоном перетворилася на руїну: історія унікальної лікарні Лисичанська

Читайте по-русски
Медичний заклад пропрацював 100 років

Унікальна споруда, названа найбільшою бельгійською спадщиною за кордоном, перетворюється на руїни. Будівля однієї з лікарень Лисичанська на Луганщині перебувала на балансі содового заводу, і після нього за 10 років кілька разів міняла власників. 2015 її передали області. Проте в бюджеті на реконструкцію і догляд за спорудою коштів не знайшли. На що нині перетворилася одна з найдавніших будівель Лисичанська, бачила журналістка"5каналу".

Вибиті шибки, вкрадені проводка та металеві конструкції та гори битого скла під ногами. Такий вигляд має одна з найдавніших будівель Лисичанська – лікарня колишнього содового заводу.

"Такого рівні будівлі стояли у Відні, Берліні, Парижі. Тобто це був європейський рівень", – каже активіст, засновник руху "Підлікуй лікарню" Аріф Багіров.

Історичну будівлю у Лисичанську наприкінці 19 століття побудували бельгійці. Тоді інженер-технолог Ернест Сольве заснував тут унікальне на той час підприємство з видобутку соди. А навколо свого заводу побудував житло для робітників, школу, церкву та лікарню.

"Тут був ліфт, було найсучасніше обладнання європейське, вигляд оригінальний. Тут ніде такого немає. Тут жили люди в землянках та халупах якихось, а така красуня на горі стояла", – відмічає краєзнавець Микола Скурідін.

Лікарня пропрацювала 100 років. 2011 содовий завод, на балансі котрого перебувала споруда, збанкрутував. Медустанову закрили. Спорожнілим приміщенням спочатку опікувалося місто. А після передачі його у 2015 на баланс області, про покинуте приміщення "подбали" мародери.

"Я сина там народжувала. Лікарня була чудова. Все було добре, а тепер руїни", – розповідає мешканка Лисичанська Світлана.

Аріф Багаров додає: "люди не відрізняють 100 років чи не 100 років цій будівлі. Люди забирають усе, що забирається. Спочатку забирали метал. Потім почали висмикувати проводку. Не знаю, хто знімав цей шифер і чому він так акуратно складений".

2017 бельгійці назвали комплекс бельгійських споруд у Лисичанську найбільшою спадщиною своєї держави за кордоном, розповідають в облдержадміністрації. Водночас, грошей у бюджеті на відновлення лікарні немає. Їх шукають за кордоном. За рахунок європейців цього року виконали частину робіт.

"Вже встановлено паркан, вже встановлена автономна система освітлення на території прилеглої до будівлі. Наразі розміщується банер", – зауважує заступниця начальника управління міжнародної технічної допомоги Луганської ОДА Юлія Головнова.

Попри паркан та охорону, дах будинку минулого тижня підпалили невідомі. Пожежу швидко загасили, утім покрівля ще більше почала протікати. Вода дісталася вже першого поверху. Поруч із руїнами лікарні – ліцей, теж побудований бельгійцями. Освітяни зберегли будівлю, не порушивши її архітектури. Дітей тут навчають упродовж століття.

"Господар потрібен скрізь! Де є господар, там краса. А де немає господарів, там, відповідно, краси немає", – запевняє вчителька Олена Рохман.

Утім батьки та вчителі занепокоєні таким сусідством із навчальним закладом. Кажуть, руїни тягнуть малечу до пригод, а там небезпечно.

"Діти розважалися тут скло били, пошукати тут можна голок багато знайти. Заброшенки завжди небезпечні і впасти можна, і потрапити в якусь кампанію не зрозумілу", – відмічає краєзнавець Микола Скурідін.

Вчителька Олена Рохман наголошує: "говоримо, щоб не ходили! Звичайно, хвилюємося! Щоб учнів там не було".

Нині обласні чиновники шукають підтримки іноземців у відбудові приміщення. Поки рахують кошти, які потрібні для реконструкції, місцеві активісти намагаються звернути увагу суспільства до занедбаної історичної будівлі. Влаштовують перформанси та виступи рок-гуртів на даху, а відео викладають у Facebook-спільноті "Підлікуй лікарню".

Вікторія Ковальова, Олександр Лахтін, Сергій Могилевич, Луганська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Початок полуничного сезону: що розповідають аграрії та радять дієтологи – сюжет
Наступний матеріал
Португалія послаблює карантин: країна готова приймати туристів
Loading...
Обстріл COVID-лікарні у Красногорівці: один хворий помер від інфаркту

Обстріл COVID-лікарні у Красногорівці: один хворий помер від інфаркту

Збройні формування РФ обстріляли COVID-лікарню у Красногорівці на Донеччині

Збройні формування РФ обстріляли COVID-лікарню у Красногорівці на Донеччині

У Харкові через вибух павербанка 14-річний хлопець залишився без двох пальців руки

У Харкові через вибух павербанка 14-річний хлопець залишився без двох пальців руки

В Індії внаслідок пожежі у лікарні, де лікують хворих на COVID-19, загинуло 16 людей

В Індії внаслідок пожежі у лікарні, де лікують хворих на COVID-19, загинуло 16 людей

У столиці за останню добу виявили майже 700 хворих на коронавірус

У столиці за останню добу виявили майже 700 хворих на коронавірус

Степанов заявив, що українські лікарні на 52% заповнені хворими на коронавірус

Степанов заявив, що українські лікарні на 52% заповнені хворими на коронавірус