Апарат для опромінення
Апарат для опромінення 5 канал

Апарат з 80-х, що шкодить здоров'ю пацієнтів і медиків: як на Черкащині роблять опромінення онкохворим

Читайте по-русски
У лікарні просять місцеву владу придбати сучасніший апарат, який не містить радіоактивних елементів і працює прицільніше

Перед процедурою довго налаштовує прилад лаборантка Надія. Найбільше часу в неї йде на прилаштування свинцевих блоків, які захищатимуть органи пацієнта від надлишкових променів. Цей апарат для опромінення онкоутворення – лінійний прискорювач, виготовлений ще у 80-х. І він впливає не лише на пухлину, а й на здорові тканини.

"Дуже чутливі органи, і коли клітина злоякісна помирає, то здорова клітина має швидше відновлюватися і багато органів пошкоджується, коли таким методом", – каже лаборантка відділення Черкаського обласного онкодиспансеру Надія Муренко.

Променева терапія – єдиний шанс побороти недугу для Анатолія. Раніше хірурги видалили злоякісну пухлину в його мозку. Але згодом обстеження виявило метастази в неоперабельних ділянках. Через те, що апарат із минулого століття – він не може опромінювати міліметрові ураження, тому впливає і на здорові тканини.

"Шанс завжди є, завжди надія є", – переконаний пацієнт Анатолій Шкода.

За день у черкаському онкодиспансері опромінюють близько ста двадцяти пацієнтів. Це всі онкохворі з області, які потребують такого лікування. Адже на Черкащині це єдиний заклад, який має необхідне для цього обладнання.

Цей апарат шкодить не лише здоровим органам пацієнтів, а й медикам, які за ним працюють. Адже пристрій необхідно заряджати небезпечним ізотопом Кобальт-60. Тому на одязі медперсонал тримає дозиметри, які вимірюють небезпечну радіацію.

"Коли я вкладаю пацієнта, я ж стою безпосередньо під головкою, де міститься радіоактивний кобальт, голова хворого, моя голова і головка радіаційна із кобальтом, опромінення йде, воно йде не тільки в той момент, коли вмикається апарат", – пояснює медсестра Марина Воропій.

Перезаряджати апарат слід щоп'ять років. Нині обладнання вже втратило половину своєї потужності. У лікарні просять місцеву владу придбати сучасніший апарат, який не містить радіоактивних елементів і працює прицільніше.

"Він має складну систему пелюстків, які можуть формувати поля опромінення – дуже маленьке і велике, на цьому апараті можливо лише найменше поле – 6 на 6 сантиметрів, на лінійному прискорювачі можна взяти опромінення пухлини – 1-2 мм, більш складної конфігурації", – зауважує завідувачка радіологічного відділення онкодиспансеру Ірина Гришина.

Новий апарат коштує близько 60 мільйонів гривень, а обладнання бункера, у якому його треба розташувати – ще 10 мільйонів. Нині в обладміністрації шукають, де взяти такі гроші.

"Ми ініціювали на розгляд питання щодо придбання лінійного прискорювача для даного закладу, і ми сподіваємось, що на найближчій сесії винесуть питання на розгляд", – сказала заступниця голови Черкаської ОДА Лариса Кошова.

За виділення необхідних коштів мають проголосувати депутати облради. Утім, коли це станеться – невідомо. Тому хворим доводиться лише чекати та сподіватися, аби старий апарат не вийшов із ладу. Бо тоді доведеться їздити на процедури в сусідні області.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"

Попередній матеріал
"Мене не хвилює, чи кипить ваша кров": Нетаньягу попередив, що готовий вивести армію на вулиці міст Ізраїлю
Наступний матеріал
Отруйні змії біля школи та житлових будинків: чому у Львові активно розмножилися плазуни
Loading...

На Харківщині депутати облради не підтримали програму ранньої діагностики раку – як пояснили рішення

У Чернівцях патрульні втілили мрію онкохворого хлопчика

"Із цим можна жити і бути щасливими": історії тих, хто говорить, що рак – не вирок

Із квітня держава фінансуватиме хімієтерапію для онкохворих – Степанов

Вчені з'ясували, чому деякі завзяті курці не хворіють на рак – і навпаки

"Степанов, руки геть від онкопрепаратів!": пацієнти прийшли на протест під МОЗ – включення