На Харківщині депутати облради не підтримали програму ранньої діагностики раку. Її запропонував голова обласного центру онкології. Програма передбачає безкоштовне тестування жителів регіону на найпоширеніші види раку та створення мобільних лабораторій, які б обслуговували найвіддаленіші куточки області. Чому забракло голосів й аргументи на користь скринінгу – збирала журналістка "5-го" Оксана Нечепоренко.
7 годин під наркозом – саме стільки тривала операція з видалення метастаз у Петра Хоменка. За добу після втручання пацієнт мріє скоріше повернутися додому.
"Десь у кінці січня почав звертатись по лікарнях, до сімейного лікаря. До цього в мене не було навіть картки", – розповів пацієнт онкоцентру.
Тепер попереду в 78-річного пацієнта – довге лікування. Його вдалося б уникнути, кажуть медики, якби вчасно діагностували хворобу.
"Онкологи знають: ці пухлини розвиваються досить повільно. Цей пацієнт захворів на онкопатологію від 3 до 5 років тому", – пояснив завідувач онкохірургічного відділення шлунково-кишкового тракту Харківського обласного центру онкології Євген Ільїн.
Харківська область нині серед лідерів онкостатистики. Щороку в онкоцентрі лікують 20 тисяч пацієнтів. Третина з них звертається на пізніх стадіях. Це виступ онколога та керівника Обласного центру онкології Дениса Скорого. Він намагається переконати депутатів обласної ради ухвалити програму ранньої діагностики раку.
"Зараз у залі знаходить близько 150 депутатів, працівників ХОДА, обласної ради і за статистикою це означає, що в залі вже є три особи, які хворіють на рак. Це статистика, не треба заплющувати очі", – наголосив генеральний директор Харківського обласного центру онкології Денис Скорий.
Програма скринінгу населення, яку розробили в обласному онкоцентрі передбачає, що усіх мешканців області тестуватимуть сімейні лікарі за допомогою спеціальних тест-смужок. Вартість однієї такої – не більше сотні гривень. Крім того, мають створити мобільну діагностику.
"Це такий трейлер, у якому стоятиме мамограф, гінекологічне крісло, ультразвуковий апарат та базова лабораторія. І ця діагностика на колесах, вона зможе дістатися у найвіддаленіші куточки нашої області", – зазначив Денис Скорий.
Саме за таким принципом тестують жителів у деяких країнах Європи, США та в Японії. Утім харківські депутати підтримати запропоновану програму відмовилися.
Не підтримав ідею колеги в залі директор Інституту медичної радіології та онкології Микола Красносельський, він вважає ці заходи зайвими.
"У кожному практично районі, бувши обласним хірургом, пропрацювали 10 років, практично в кожному є колоноскоп. Завдання єдине – це якість організації системи", – каже директор Інституту медичної радіології та онкології.
Та на практиці лікарі часто не можуть розшифрувати результати досліджень. Із хибними діагнозами пацієнтів в онкоцентрі стикаються постійно. А ще ранній діагностиці заважає байдужість до свого здоров'я переважної більшості харків'ян.
"Навіть якщо на сьогодні побудувати в місті Харкові найкращий онкологічний центр і в цьому центрі працюватимуть найкращі спеціалісті, ми не змінимо дані статистики", – вважає Денис Скорий.
Програму скринінгу на Харківщині відомий онколог усе-таки планує домогтися. Упевнений – лише так можна змінити статистику та знизити рівень захворюваності на рак в області.
Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"