Україна знаходиться серед держав з високим рівнем захворюваності на рак. За даними МОЗ, щорічно, близько 65 тисяч осіб помирають від раку, а 140 тисяч дізнаються про свою хворобу.
В ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" директор онкологічного центру TomoClinic Володимир Ященко розповів, як запобігти небезпечному захворюванню та які обстеження слід проходити, особливо в умовах епідемії COVID-19. Фахівець наголошує, що велику роль у збереженні здоров'я і повноцінного життя відіграє профілактика, втім називає її "національним болем" українців.
"У нашій культурі профілактика – це щось неприйнятне. Пацієнти звертаються, коли виникає симптоматика. Рак підступний тим, що не болить. Коли з'являються больові синдроми, це свідчить про велику поширеність процесу, коли пухлина проростає в глибокі шари, руйнуються нервові закінчення і це спричиняє біль. Больові синдроми свідчать про велику поширеність процесу, коли пухлина проростає в глибокі шари, руйнуються нервові закінчення – і це спричиняє біль. Це, як мінімум, ІІІ стадія, при різних локалізаціях може бути і пізня ІІ, і ІІІ стадія. Тому говорити про шанси на стабілізацію потрібно з огляду на стан пацієнта і те, чи правильно встановлено діагноз", – застерігає Володимир Ященко.
Фактори ризику
"Перш за все, пацієнт має привчитися раз на рік спілкуватися зі своїм сімейним лікарем щодо раннього виявлення онкології. Хтось живе в екологічно забрудненому районі, у когось інші фактори ризику, хтось багато палить, у когось супутня патологія. Тому зі своїм сімейним лікарем треба обрати для себе т. зв. щорічний checkup (план перевірки – ред.). Якщо виникли нові відчуття у вашому організмі, не потрібно фантазувати, що це мине. Потрібно піти і виключити будь-які підозри. Грамотний лікар визначить, що необхідно зробити. Це не можна пускати на самоплив", – каже Ященко.
"ВООЗ поставила за мету, здається, до 2030 р. перемогти рак шийки матки. Як цього досягти? Перш за все, вакцинувати дітей до початку статевої активності, а потім – профогляд. Все можна контролювати", – додає він.
Крім того, особливо в умовах епідемії коронавірусу, слід звернути увагу на здоров'я легенів, наголосив фахівець. При цьому він пояснив, як підійти до питання діагностики і чому не слід поспішати на комп'ютерну томографію:
"Якщо немає симптоматики додаткової, дратівливого кашлю, порушення дихання, складності дихання, то боятися не потрібно, за винятком того, що слід позбутися шкідливих звичок. Якщо ж найменша симптоматика виникає, то спільно з лікарем приймається план лікування. Не завжди треба поспішати робити комп'ютерну томографію. До всього слід підходити диференційовано. Є такий вислів: ризик лікування може перевищувати ризик захворювання. Так і при обстеженні: потрібно чітко розуміти, що ми в результаті отримуємо. Якщо ми побачили вірусну пневмонію на КТ легенів, це не вплине на тактику, але ми отримали дозу опромінення. Працювати повинні лікарі-професіонали, а пацієнт має брати участь у цьому процесі і цікавитися".
Групи ризику
Володимир Ященко також розповів, на що слід звернути увагу під час планування огляду, особливо громадянам, які входять до групи ризику.
"Люди віком від 40 років – це група ризику, 40-45 років. Треба взяти за звичку хоча б раз на три роки виконувати колоноскопію – дослідження товстого кишківника", – нагадує він.
Жінки
За даними онколога, найпоширеніша причина смертності серед жінок – рак грудної залози. На другому і третьому місці – гінекологічні онкозахворювання та новоутворення кишківника, додає він.
Ось які рекомендації медик дає жінкам:
"Раз на рік жінка повинна відвідувати мамолога, гінеколога. Жінки після 45 років раз на рік повинні робити мамографію, а якщо щось турбує – то обмеження за віком немає взагалі", – наголошує він.
Чоловіки
Ященко також пояснює, як чоловіки мають слідкувати за власним здоров'ям.
За його інформацією, найпоширеніша причина смертності серед чоловіків – рак легень. "На другому місці у чоловіків – кишківник, шлунок і товстий кишківник разом, і на третьому – передміхурова залоза", – каже медик.
"Чоловік має відвідувати уролога, як мінімум, здати аналіз ПЦР – тест на виникнення проблем з передміхуровою залозою", – зазначає він.