Лікар-онколог, діагноз, рак
Лікар-онколог, діагноз, рак Depositphotos

На кого полює рак: як виявити онкологію та хто у зоні ризику – поради фахівця

Читайте по-русски
Чому рак – підступна хвороба, хто входить до групи ризику і як часто слід відвідувати лікаря, навіть якщо нічого не болить

Україна знаходиться серед держав з високим рівнем захворюваності на рак. За даними МОЗ, щорічно, близько 65 тисяч осіб помирають від раку, а 140 тисяч дізнаються про свою хворобу. 

В ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" директор онкологічного центру TomoClinic Володимир Ященко розповів, як запобігти небезпечному захворюванню та які обстеження слід проходити, особливо в умовах епідемії COVID-19. Фахівець наголошує, що велику роль у збереженні здоров'я і повноцінного життя відіграє профілактика, втім називає її "національним болем" українців.

"У нашій культурі профілактика – це щось неприйнятне. Пацієнти звертаються, коли виникає симптоматика. Рак підступний тим, що не болить. Коли з'являються больові синдроми, це свідчить про велику поширеність процесу, коли пухлина проростає в глибокі шари, руйнуються нервові закінчення і це спричиняє біль. Больові синдроми свідчать про велику поширеність процесу, коли пухлина проростає в глибокі шари, руйнуються нервові закінчення – і це спричиняє біль. Це, як мінімум, ІІІ стадія, при різних локалізаціях може бути і пізня ІІ, і ІІІ стадія. Тому говорити про шанси на стабілізацію потрібно з огляду на стан пацієнта і те, чи правильно встановлено діагноз", – застерігає Володимир Ященко.

Фактори ризику

"Перш за все, пацієнт має привчитися раз на рік спілкуватися зі своїм сімейним лікарем щодо раннього виявлення онкології. Хтось живе в екологічно забрудненому районі, у когось інші фактори ризику, хтось багато палить, у когось супутня патологія. Тому зі своїм сімейним лікарем треба обрати для себе т. зв. щорічний checkup (план перевірки – ред.). Якщо виникли нові відчуття у вашому організмі, не потрібно фантазувати, що це мине. Потрібно піти і виключити будь-які підозри. Грамотний лікар визначить, що необхідно зробити. Це не можна пускати на самоплив", – каже Ященко.

"ВООЗ поставила за мету, здається, до 2030 р. перемогти рак шийки матки. Як цього досягти? Перш за все, вакцинувати дітей до початку статевої активності, а потім – профогляд. Все можна контролювати", – додає він.

Крім того, особливо в умовах епідемії коронавірусу, слід звернути увагу на здоров'я легенів, наголосив фахівець. При цьому він пояснив, як підійти до питання діагностики і чому не слід поспішати на комп'ютерну томографію:

"Якщо немає симптоматики додаткової, дратівливого кашлю, порушення дихання, складності дихання, то боятися не потрібно, за винятком того, що слід позбутися шкідливих звичок. Якщо ж найменша симптоматика виникає, то спільно з лікарем приймається план лікування. Не завжди треба поспішати робити комп'ютерну томографію. До всього слід підходити диференційовано. Є такий вислів: ризик лікування може перевищувати ризик захворювання. Так і при обстеженні: потрібно чітко розуміти, що ми в результаті отримуємо. Якщо ми побачили вірусну пневмонію на КТ легенів, це не вплине на тактику, але ми отримали дозу опромінення. Працювати повинні лікарі-професіонали, а пацієнт має брати участь у цьому процесі і цікавитися".

Рак легенів
Рак легенівShutterstock

Групи ризику

Володимир Ященко також розповів, на що слід звернути увагу під час планування огляду, особливо громадянам, які входять до групи ризику.

"Люди віком від 40 років – це група ризику, 40-45 років. Треба взяти за звичку хоча б раз на три роки виконувати колоноскопію – дослідження товстого кишківника", – нагадує він.

Жінки

За даними онколога, найпоширеніша причина смертності серед жінок – рак грудної залози. На другому і третьому місці – гінекологічні онкозахворювання та новоутворення кишківника, додає він.

Ось які рекомендації медик дає жінкам:

"Раз на рік жінка повинна відвідувати мамолога, гінеколога. Жінки після 45 років раз на рік повинні робити мамографію, а якщо щось турбує – то обмеження за віком немає взагалі", – наголошує він.

Чоловіки

Ященко також пояснює, як чоловіки мають слідкувати за власним здоров'ям.

За його інформацією, найпоширеніша причина смертності серед чоловіків – рак легень. "На другому місці у чоловіків – кишківник, шлунок і товстий кишківник разом, і на третьому – передміхурова залоза", – каже медик.

"Чоловік має відвідувати уролога, як мінімум, здати аналіз ПЦР – тест на виникнення проблем з передміхуровою залозою", – зазначає він.

Попередній матеріал
Операція "Пиріжок": карколомна гонитва з пострілами – курйозне відео затримання правопорушника
Наступний матеріал
На референдумі 29 років тому українці своїми голосами затвердили Акт проголошення незалежності
Loading...

Ще три врятовані життя: у Львові провели операцію із трансплантації серця та двох нирок

Сучасні підходи в лікуванні онкологічних захворювань – "Час: Online"

Страхова медицина в Україні: яку модель розглядають і коли збираються запустити

"Не фізіолог і не лікар": як виходець із українського містечка врятував світ від туберкульозу

Україна торгує з ОРДЛО: під "дахом" СБУ і Зе-команди – "Спостерігач"

Академія медичних наук виділить 500 ліжок у семи установах для хворих на коронавірус – Зеленський