Людина, яка відрізала російський "язик" від української мови: за що "русскій мір" досі ненавидить Юрія Шевельова – "Машина часу"

Юрій Шевельов 5 канал / Машина часу
Науковець довів, що ніякого "общерусского язика" не було, існували племінні і територіальні говірки, з яких окремо сформувались три східнослов'янських мови

Сьогоднішній наш герой – Юрій Шевельов. Він же – Георг Шнайдер, він же – Григорій Шевчук, він же – Шерех, а по-домашньому Жоржик. Людина, яка відрізала російський язик від української мови. За що його ненавидить весь "русскій мір" і українські колаборанти.

"Про сформування російської мови в розумінні сучасному можна говорити від XV–XVI століття. Усі ці процеси не мали ніякого прямого впливу на формування української мови.Чому общерусский язык, а не вібчоруська мова?", – говорив Юрій Шевельов.

Так сталося, що найвидатніший дослідник української мови Юрій Шевельов більше знаний на заході, ніж на батьківщині. Хоча не кожен наш земляк зумів стати професором гарвардського і колумбійського університетів, автором більше тисячі праць та живим класиком, який повністю зламав панівне російське бачення історії східнослов'янських мов.

Юрій Шевельов
Юрій Шевельов5 канал / Машина часу

Однак у 2013-му його ім'я таки прогриміло всією країною. До 105-ї річниці народження Шевельова харківські інтелігенти добились дозволу встановити на його колишньому будинку меморіальну дошку. Але тодішні очільники області і міста – Добкін і Кернес, в народі Допа і Гепа – раптом не на жарт обурились. Їх постійно щось обурювало.

Мер Харкова Кернес доводив, що хай там Шевельов який науковець, але він – пособник фашистів, і вшановувати його – неприпустимо. Як кажуть історики, знову все як завжди і нічого нового.

У 50-х роках, коли перші праці Шевельова прогриміли на Заході, його репутацію саме такими звинуваченнями намагались знищити радянські пропагандисти і їхні посіпаки.

Чи не найвидатніший за всі часи дослідник української мови був етнічним німцем і російським дворянином. Його батько – генерал імператорської армії Володимир Карлович Шнайдер, мама – теж наполовину німкеня, Варвара Мадер, уродженка Харкова. Майбутній науковець був їхньою п'ятою дитиною і єдиним, хто дожив до дорослого віку.

Юрій Шевельов
Юрій Шевельов5 канал / Машина часу

У Першу світову в росії спалахнула "рускомірска" істерія, і німецьке прізвище могло принести родині проблеми. Тож батько з Шнайдера змінив родове ім'я на нейтральне – Шевельов, і навіть по-батькові Карлович – на Георгійович. Молодший син, якому тоді було років шість, теж захотів змін – бо не вимовляв ще свого повного імені Георгій, і соромився домашнього – Жоржик. Тож домігся, щоб його називали Юрієм. Так з'явився Юрій Шевельов.

Батька він більше не побачив – той пройшов Першу світову, повоював за Денікіна і Врангеля, та зрештою помер на еміграції, в Сербії.

Юрій же залишився з мамою у Харкові – у них була велика квартира у знаменитому будинку страхового товариства "Саламандра".

Прийшли червоні – і Юрієва мати переписала синові документи. З багатої генеральської родини – із розкішною квартирою, домашньою освітою і прислугою – Шевельови раптом перетворились на жебраків. Їхнє помешкання перетворили на комуналку, мати ледве влаштувалась прибиральницею, а Юрій через постійне недоїдання ріс хворобливим.

Хлопець пішов до школи і там чи не вперше почув літературну українську – бо в УРСР почалась українізація. Захопився як самою мовою, так і розквітлим тоді культурним відродженням – тим, яке незабаром стане "розстріляним".

Коли надійшла пора отримувати паспорт – для графи "національність" назвався українцем. Згадував: "я усвідомлював, що було б куди безпечніше написати росіянин, і це цілком залежало від мого вільного вибору, але після недовгих вагань я вибрав – українець".

Ось він з однокласницями після закінчення школи.

Юрій Шевельов
Юрій Шевельов5 канал / Машина часу

В студентські роки продовжував займатись українською літературою. Щоб нічого не бути винним червоним окупантам, принципово відмовився від стипендії, через що потрапив на олівець до НКВД.

Коли дійшов до дисертації, з усього розстріляного Відродження залишився один Тичина, тож довелося писати про нього, вже зламаного і понівеченого режимом.

"Я взагалі не знаю, як він витримав. Дуже добре про це написав Стус у своїй праці. Стус писав пізніше, що Тичина засипав, ну це відома праця, на засіданнях президії. І коли він мав всі ті звання, нагороди, він сидів і було відчуття, що мертвий. Між живими – мертвий. Його покинуло життя. Те. Яке мало би бути у видатного поета", – пояснює письменник Степан Процюк.

Радянська диктатура убила більшість українських письменників фізично. А тих, які залишилися живими, в тому числі Тичину, знищили психологічно. Але попри старання самого Павла Григоровича та його вдови, зберігся і інший Тичина – живий. Любитель пива та самогону, дівчат, а ще – український самостійник. Автор гімнів Українській народній республіці і водночас гімну УРСР.

Шевельов на власні очі побачив Голодомор. Коли їхав з Харкова до Полтави – голодні селяни штурмували потяги, щоб утекти зі своїх колгоспів кудись, де не відбирають останній хліб.

В Червоній армії Юрій Шевельов не служив – був визнаний непридатним через перенесені хвороби і слабкий зір. До початку війни прийшов уже свідомим противником більшовицької влади. Про неї писав так:

"Пазурі системи були страшні не тільки тим, що вони вихоплювали й нищили людей, а й тим, що, ширячи систему сексотства й сітку сексотів, вони отруювали стосунки між людьми взагалі".

Тому й не одружився – щоб не обростати стосунками, які можна втратити. Найближче до шлюбу підійшов з киянкою Сонею Вассер, але її заарештували як троцькістку. У 1941-му потрапив до НКВД сам – і потім глумливо назвав цей час "28 днів особливої служби соціалістичній батьківщині".

"Він сам, коли засинав, щоночі він підкладав мішечок із змінною білизною, для того, щоб якщо за ним прийдуть – мати все у в'язниці", – розповідає літературознавиця Ольга Бондар-Різниченко.

Його взяли уже після початку нацистського вторгнення, за доносом редактора газети "Соціалістична Харківщина".

Під загрозою смерті змушували шпигувати – НКВД потрібен був сексот серед науковців. Тоді Шевельов придумав вкрай оригінальний хід: на службу погодився, але всі 28 днів роботи зустрічався не з колегами, а виключно із донощиком-редактором, про розмови з яким потім писав довгі і нудні звіти до НКВД.

Коли прийшли нацисти – настав час оспіваного Допою, Гепою і КГБ "співробітництва з фашистами". Обвинувачувачі пред'являють речовий доказ – ось таку газету "Нова Україна", яка славила Гітлера і до якої Шевельов написав цілих 20 статей.

Тут, як завжди, з кагебістськими звинуваченнями: воно наче виглядає як правда, але насправді – брехня. Бо Шевельов дійсно писав до газети "Нова Україна" – але отакої, з тризубом, заснованої діячем ОУН Петром Сагайдачним.

Писав те, що любив – про українських митців та мову. По війні не відмовився від жодного написаного слова. Але у березні 1942-го газету буквально рейдернули нацисти, наказали прибрати тризуб і писати про фюрера і його боротьбу з світовим еврейством. Та Шевельов знову залишився вірним собі – і просто відмовився писати нацистську маячню.

Ба більше – йому пропонували записатись фольксдойчем – тобто етнічним німцем, яким він і був. За це отримав би від нацистів роботу і продпайок. Але він вдруге у житті пішов на принцип – і знову записався українцем, хоч і голодним. Перебивався приватними уроками для дітей місцевих чиновників і просвітян.

Перебрався з матір'ю до Львова, потім далі до Європи. По війні просидів кілька років у таборах для переміщених осіб. Там не нудьгував, почав співпрацювати з бандерівцями: видавав коштом ОУН літературно-мистецький часопис "Арка". Перше дослідження про цей бандерівський етап Шевельова лише нещодавно вийшло у рамках проекту "Екземпляри XX" на сайті "Читомо" – почитайте, справді цікаво.

Юрій Шевельов
Юрій Шевельов5 канал / Машина часу

У 50-х Юрій просто вибухнув працями з мовознавства. Викладав у найкращих університетах Європи, і зрештою його запросили у Гарвард. Там східноєвропейськими дослідженнями завідував виходець з росії Роман Якобсон. Він відстоював теорію, що у слов'янських мовах першість і унікальність мали тільки російська та сербська, а всі інші – тільки похідні від них.

Шевельов просто розгромив цю версію – довів, що ніякого "общерусского язика" не було, існували племінні і територіальні говірки, з яких окремо сформувались три східнослов'янські мови.

 Якобсон, нездатний спростувати докази українця, вдався до типово російського брудного трюку – звинуватив Шевельова у колабораціонізмі, мовляв, чого ви його слухаєте, він же фашист.

Він навіть звернувся до СРСР з проханням дати компромат на Юрія. Дивний крок для російського емігранта і ліберала.

"На останніх якби славістичних конгресах були оприлюднені документи, які підтверджують про те, що з 1920-го року Якобсон потрапляє на захід як радянський шпигун", – розповідає літературознавиця.

Але Шевельов витримав удар – і відбив його ще одним незвичним для КГБ способом: просто подав до суду за наклеп. І суд цей, звичайно ж, виграв. Його теорія виникнення східнослов'янських мов, яка спростовує маячню про "русскій мір" і "одіннарот" – не постраждала – вона зараз загальновизнана у світовій науці.

Науковець прожив довгих 93 роки, встиг відвідати вже незалежну Україну, стати членом НАНУ і почесним доктором Могилянки та отримати Шевченківську премію. Її, до речі, повністю віддав одній із харківських шкіл.

Юрій Шевельов
Юрій Шевельов5 канал / Машина часу

Посмертних нападок від Кернеса на своє 105–річчя уже не побачив. Той таки добився заборони пам'ятної дошки Шевельову на будинку "Саламандри", після чого її навіть не зняли – а брутально розбили сокирою якісь тітушки.

Але історія зіграла з Кернесом дуже злий жарт: у 2020-му він помер від коронавірусу рівно у день народження Юрія Шевельова, 17 грудня, у 112-ту річницю непереможного науковця.

Незнання історії не звільняє від відповідальності!

Читайте також: Поглумився над НКВС і відправив нацистів під три чорти: неймовірна історія українського мовознавця Шевельова 

Дивіться також відео за темою:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
"Літає все": на Курахівському напрямку рф застосовує дрони "Молнія" та масивно штурмує – відео
Наступний матеріал
Черги у військкомати у перші дні вторгнення – це ПОРИВ нації, який влада каналізувала недолугими діями: Петро Кузик у "Хто з Мірошниченко?"
Loading...