Бюджет
Бюджет zn.ua

Розподілити більш як трильйон гривень – що народні депутати думають про Бюджет-2021, який ухвалили в першому читанні

Читайте по-русски
Найбільш обговорюваним питанням є збільшення видатків на силовиків

Як розподілити понад трильйон гривень? Міркують нині народні обранці під час підготовки головного кошторису країни. Автори Бюджету-2021 запевняють, що внутрішній валовий продукт зростатиме, а Рахункова палата влаштовує холодний душ – нагадують про пандемію коронавірусу та світову економічну кризу. Наріжний камінь – видатки силовиків. Їх істотно збільшують. А ось військовим – ні. Як тривало обговорення та голосування бюджету в першому читанні – бачили журналісти "5 каналу".

29 гривень за долар, інфляція – 7%, рівень безробіття – 9%. Такі прогнози урядовці закладають у головний кошторис країни на наступний рік. І переконують депутатів за нього голосувати.

"Це бюджет можливостей для подальшого розвитку", – сказав міністр фінансів Сергій Марченко.

А депутати переконують уряд Шмигаля – бюджет необхідно перелицювати. Для цього обранці запропонували понад 2400 правок. На суму навіть більше, аніж увесь бюджет – понад трильйон гривень. Після сита профільного комітету – домашнє завдання для уряду скоротили вдвічі.

Із трибуни міністр фінансів про рекордний дефіцит бюджету – 270 мільярдів гривень – забуває сказати. Йому нагадують.

"Тільки на обслуговування державного боргу піде кожна сьома гривня. Обсяг державного і гарантованого державою боргу зросте до 2,3 трильйонів гривень", – сказав голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

А от секретар комітету з питань бюджету Володимир Цабаль каже, що бюджет має нереалістичний дефіцит, який невідомо звідки буде фінансуватися. А доходи, які закладені в бюджеті, Цабаль вважає завищеними.

Оптимістичні запевнення авторів бюджету – що ВВП зростатиме на 4,6%, спростовують у Рахункові палаті – стануть на заваді коронавірус та світова економічна криза. У проєкті пропонують підняти мінімальну зарплату до 6,5 тисяч, середня буде – понад 13. А мінімальна пенсія не сягне 2 тисяч. Натомість – на пів мільярда гривень менше піде на пільги та субсидії ніж цьогоріч.

"Оголошено про істотне підвищення цін на на газ із листопада місяця цього року. Це призведе до подорожчання житлово-комунальних послуг і збільшення кількості отримувачів субсидій", – каже Валерій Пацкан.

Зате – 6% ВВП виділили на безпеку та оборону.

"В країнах альянсу має бути не менш як 2%. Тому враховуючи, яка коронавірусна криза, економічні виклики, – це цілком прийнятний варіант", – каже заступниця голови комітету з питань нацбезпеки і оборони Мар'яна Безугла.

Для опозиційних фракцій неприйнятно, що військовим трохи, але урізали, а от силовикам МВС, СБУ, ДБР та НАБУ – істотно додали.

"Знову їм надаються ці колосальні кошти. При цьому зменшується фінансування Міністерству оборони, це бюджет епохи хамства з боку Зеленського до своїх громадян", – заявив нардеп "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко.

Обурився і голова фракції "ОПЗЖ" Юрій Бойко. Каже – в умовах пандемії приймати бюджет "поліцейської держави" – це колосальна помилка сьогоднішньої влади.

При цьому на Офіс президента щедрою рукою урядовці прописали понад мільярд гривень.

"З ОП казали, що вони не в курсі, і ця сума буде зменшена. Так от – жодна правка по зменшенню фінансування на офіс президента – не прийнята", – каже Володимир Цабаль.

Міністр фінансів обіцяє знайти на етапі другого читання можливості щодо оптимізації видатків.

А на дороги хочуть виділили приблизно стільки ж, як на медицину. Приблизно по 150 мільярдів.

"Наша влада звинувачується усіма, що ми будуємо дороги, що ми будуємо лікарні, що ми будуємо школи. Мені здається, треба змінювати щось у цьому. Треба радіти, що це відбувається", – сказав нардеп "Слуги народу" Данило Гетманцев.

Підстав для радості не вбачають у "Європейській солідарності".

"Судячи з проєкту бюджету – він є особистою розпискою пана Зеленського у власній некомпетентності і дилетантстві. Я твердо переконаний, що українське прислів'я – "до булави треба ще й голови", – є яскравою тому демонстрацією", – заявив п'ятий Президент, нардеп "Європейської солідарності" Петро Порошенко.

На заклик співпраці зі слугами відгукується лише одна опозиційна фракція – "Батьківщина". Ще у вересні партійці називали бюджет утопією, а в листопаді – голосують за. Із 2016-го "Батьківщина" вперше підтримує бюджет.

"Бо криза не в Зеленського, а криза – у кожного громадянина України. Або ми зараз це зробимо, або наступний бюджет для країни буде просто смертельним", – заявила Юлія Тимошенко.

У другому читанні бюджет мають розглянути до 1 грудня. 

Леся Головата, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Шлях до врегулювання конфлікту чи фантазія президента: як політики відреагували на план ТКГ щодо мирного завершення війни
Наступний матеріал
Немає маски – плати: Верховна Рада готується ухвалити два законопроєкти щодо відповідальності за відсутність засобів захисту
Loading...
Валютні гойдалки: як реагує гривня на конституційну кризу – сюжет

Валютні гойдалки: як реагує гривня на конституційну кризу – сюжет

Коаліція "Батьківщини", "Слуг народу" і "За майбутнє" Коломойського – хто голосував за бюджет

Коаліція "Батьківщини", "Слуг народу" і "За майбутнє" Коломойського – хто голосував за бюджет

Рахункова палата завершила перший аудит Верховної Ради – на що пішли бюджетні гроші

Рахункова палата завершила перший аудит Верховної Ради – на що пішли бюджетні гроші

"Політика пам'яті – це елемент гібридної війни": у ВР вимагають надати кошти для Національного архіву

"Політика пам'яті – це елемент гібридної війни": у ВР вимагають надати кошти для Національного архіву

У 2021 році освітянам підвищуватимуть зарплату у два етапи – проєкт бюджету

У 2021 році освітянам підвищуватимуть зарплату у два етапи – проєкт бюджету

Бюджет на наступний рік у Верховній Раді розглянуть після виборів – що планують на найближчий час

Бюджет на наступний рік у Верховній Раді розглянуть після виборів – що планують на найближчий час