Маски
Маски Shutterstock

Немає маски – плати: Верховна Рада готується ухвалити два законопроєкти щодо відповідальності за відсутність засобів захисту

Читайте по-русски
Один з законопроєктів – для підприємців, другий – для самих громадян

Немає маски – плати. Цього тижня у Верховній Раді розглядають два законопроєкти, які вводять відповідальність за відсутність засобів захисту. Перший документ, який уже ухвалили в першому читанні, передбачає штрафи для підприємців, якщо в їхніх закладах або у транспорті люди масово не носять масок, а власник ніяк на це не впливає. Другий законопроєкт, який лише мають розглянути, передбачає покарання вже для самих громадян. Скільки доведеться викласти і як оплачувати, якщо ви без маски – з'ясовувала журналістка "5 каналу". 

На вулиці без маски, а у транспорті, будівлях і в людних місцях, де неможливо дотримуватися дистанції в півтора метра – вона обов’язкова. Ці правила в МОЗ повторюють від початку карантину, але дотримуються їх не всі. Тож вирішили змінити суми штрафів за порушення і процедуру їхнього накладання.

У вівторок депутати в першому читанні підтримали законопроєкт, згідно з яким бізнесмени платитимуть від 3400 до 5100 гривень штрафу, якщо дозволяють клієнтам перебувати у своїх будівлях чи у транспорті без масок.

Відповідальність мають нести насамперед клієнти – каже працівниця салону краси Тетяна. Мовляв, зі свого боку роблять максимум: на вході просять усіх одягати маски, а тих, хто проти – не обслуговують узагалі.

"Якщо людина не поважає своє життя, своє здоров’я, не поважає інших, то чому за це мають робити штраф підприємцю", – каже майстриня манікюру Тетяна.

Якщо у маленьких приміщеннях ще можна проконтролювати клієнтів, то у великих гіпермаркетах це майже нереально, кажуть в одній із торгових мереж.

"Все, що від нас залежить, ми зробили. Є вхідна група, на якій є охоронець, який слідкує за тим, чи клієнти прийшли в масці. І в залі ми робимо кілька обходів, приблизно раз на 15 хвилин. А далі – то свідомість", – сказав начальник сектору контролю однієї з торгових мереж Костянтин Сирота.

Та покарання хочуть передбачити і для пересічних українців. Відповідний законопроєкт уже підтримав профільний комітет, тепер його мають розглянути у парламенті.

Пропонують стягувати штраф від 170 до 255 гривень, якщо людина, попри зауваження, не носить маски у транспорті чи в приміщенні, або якщо маска не прикриває рота та носа.

"Що вирішив уряд і ми це підтримуємо – знизити штрафи майже в 10 разів", – каже голова комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.

Від початку карантину за порушення протиепідеміологічних правил українцям загрожувало від 17-ти до 32-х тисяч гривень. Але чи карати, вирішував суд. І більшість рішень були на користь порушників.

"Дві цифри наведу: із 24 100 протоколів, які були складені, щодо притягнення до адміністративної відповідальності, судами було винесено рішення тільки по 1146", – сказав міністр охорони здоров'я України Максим Степанов.

Новий законопроєкт змінює процедуру накладення штрафу. Його можуть стягнути одразу ж на місці, так, як це відбувається при порушенні правил дорожнього руху.

"Патрульні поліцейські мають відповідні безготівкові прилади, в яких можна одразу оплатити карткою цей штраф. Якщо людина отримає копію постанови, може оплатити в будь-якому відділенні банку", – сказав голова комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський.

Українці до ймовірного запровадження таких правил ставляться по-різному.

Водночас адвокат Іван Ліберман переконаний, що якщо нові норми і запровадять, то люди оскаржуватимуть штрафи в судах.

"Адвокати найперше, на що можуть бити – це те, що кожна людина має право на конкретного адвоката, і допоки не приїде той адвокат, якого викликає конкретно, персонально людина, до того часу правоохоронці не можуть нічого зробити і всі їхні дії будуть вважатися порушенням прав і свобод громадянина", – зазначив юрист Іван Ліберман.

Якщо законопроєкт і ухвалять, штраф у 17 тисяч гривень і далі існуватиме, але вже не за маски, а за інші порушення протикарантинних заходів. 

Ірина Саєвич, Валентин Стрєльцов, Сергій Новіков, "5 канал"

Попередній матеріал
Розподілити більш як трильйон гривень – що народні депутати думають про Бюджет-2021, який ухвалили в першому читанні
Наступний матеріал
Наш пріоритет не швидкість, а точність і якість: як рахують голоси на виборах у США – включення
Loading...
Угорщина вводить додаткові обмеження на кордоні з Україною – причина

Угорщина вводить додаткові обмеження на кордоні з Україною – причина

Жорсткий карантин у Бельгії триватиме до появи вакцини від COVID-19 – прем'єр-міністр країни

Жорсткий карантин у Бельгії триватиме до появи вакцини від COVID-19 – прем'єр-міністр країни

"Сухий закон" та посилення карантину – як в ЄС намагаються приборкати другу хвилю коронавірусу

"Сухий закон" та посилення карантину – як в ЄС намагаються приборкати другу хвилю коронавірусу

На Дніпропетровщині пенсіонерів та людей з інвалідністю позбавили пільг у транспорті – борються з коронавірусом

На Дніпропетровщині пенсіонерів та людей з інвалідністю позбавили пільг у транспорті – борються з коронавірусом

У Черкасах пацієнти викрали обладнання з переповненого COVID-відділення лікарні

У Черкасах пацієнти викрали обладнання з переповненого COVID-відділення лікарні

На всій території Великої Британії відновили суворий карантин – що заборонять

На всій території Великої Британії відновили суворий карантин – що заборонять