Лікування COVID-19 удома: що робити хворому і його рідним – рекомендації лікарів

Лікування вдома 5 канал / Час. Підсумки тижня
Якщо ж ви отримали негативний результат, але все одно маєте симптоми COVID-19, краще самоізолюйтеся на 14 днів

Коронавірус не відступає. Навпаки, кількість хворих починає лякати навіть оптимістів. І ще й тих, хто не вірив в епідемію і був переконаний, що коронавірус – це звичайна застуда. Але щодня ми бачимо переповнені лікарні і прикрі факти, коли швидкі привозять тяжких ковідних хворих, а класти їх нікуди. Просто немає місць. І тоді ті, кому потрібен кисень, залишаються сам на сам зі своєю проблемою.

Про брак кисню наші журналісти вже готують матеріал на наступний тиждень, і ви будете вражені тим, наскільки ця проблема є серйозною. А поки що статистика цього тижня: завантаженість ліжок для хворих на коронавірус по всій країні вже доходить до 70%. Хоча матеріал, який ми покажемо вам зараз, буде радше корисний тим, хто лікується вдома і має легку форму коронавірусу. Коли починати пити антибіотики, чим вдома виміряти кисень у крові і як правильно ізолюватися у власній кімнаті – Ірина Саєвич із порадами.

"У мене і в перший, і у другий раз – це фактично були легкі форми", – говорить Ілля Несходовський.

Коронавірусом чоловік перехворів двічі. Вперше – навесні, вдруге – декілька тижнів тому. Симптоми не відрізнялися: біль у горлі, підвищена температура, слабкість.

Ілля Несходовський
Ілля Несходовський5 канал / Час. Підсумки тижня
  • сухий кашель
  • біль у м’язах і суглобах
  • діарея
  • головний біль
  • втрата нюху та смаку.
Симптоми коронавірусу
Симптоми коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Як лікуватися

При першому інфікуванні чоловік одразу ж самоізолювався на 14 днів. Тесту не робив. Вдруге вчинив по-іншому: одразу ж зателефонував сімейному лікареві, зробив ПЛР-тест, пішов на самоізоляцію і зміцнював імунітет.

"Це "Інгаліпт" у горло, полоскання, багато теплої води. Це справді допомагає. І комплекс вітамінів й додатково вітамін С", – розповідає киянин.

І все робив правильно, кажуть медики. За перших симптомів коронавірусу радять одразу ж телефонувати своєму лікареві. Якщо ж ви досі не підписали декларацію із сімейним, вас проконсультує черговий. Саме він має підказати, що робити далі. Втім, як діяти, якщо у вас є ознаки коронавірусу, але сімейний не радить робити тест?

Андрій Славуцький, керівник програм охорони здоров'я ЮНІСЕФ, каже: "Може бути не обізнаний сімейний лікар, бо я би не брав на себе відповідальності стверджувати, що в когось, в кого є симптоми ГРВІ, немає коронавірусу. Ідеально було б зробити тест на COVID-19. Причому ПЛР, а не тест на антитіла, бо тест на антитіла робиться в достатньо просунутому вигляді, десь через два тижні".

Якщо ж ви отримали негативний результат, але все одно маєте симптоми COVID-19, краще самоізолюйтеся на 14 днів.

Андрій Славуцький каже: "Є таке поняття, як хибно негативний тест".

Захворювання в легкій формі? Тоді лікуйтеся вдома. Пийте багато води, полощіть горло. А ще в допомогу – якісне харчування і вітаміни.

Андрій Ращупкін, медичний директор приватної клініки, каже: "Наші американські друзі говорять, що коронавірус протікає легше, якщо пацієнт приймає великі дози вітаміну С, вітаміну D3, цинку".

Призначати самим собі антибіотики чи комп'ютерну томографію — категорично заборонено.

Лише за рекомендацією лікаря. Бо томографія – це велика доза опромінення. На неї зазвичай скеровують, щоб побачити, наскільки сильно уражені легені. Щодо антибіотиків, то вони не вбивають інфекцію. Ліків від коронавірусу досі не існує, хоч що вам розповідали б. Антибіотики насправді борються вже з наслідками хвороби. А їх на легких стадіях може і не бути.

Аліна Сенатова каже: "Антибіотики перш за все направлені на лікування бактеріальних інфекцій, тому, щоб виписувати їх, нам треба підтвердити, що в людини є бактеріальна інфекція".

Що робити, якщо ви захворіли, але мешкаєте не самі

Ілля Несходовський розповідає: "Ізолювався в окремій кімнаті. І уже в квартирі ходив, виходив там не часто, але коли виходив, то у масці. Завдяки цьому моя мама не захворіла, завдяки цьому моя дитина не захворіла".

Якщо ви мешкаєте з інфікованою людиною, краще теж самоізолюватися, бо ви не можете бути певними, що не захворієте. Дослухайтеся до свого організму: якщо вам стало гірше і знадобилася госпіталізація, не баріться і прохайте про допомогу. Основні сигнали: втрата свідомості, важкість дихання чи задишка.

Аліна Сенатова, лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги Печерського району, каже: "Ви дивитесь на свою грудну клітку або просто рахуєте вдихи, які ви робите. Якщо ви бачите за одну хвилину більше ніж 20 вдихів, зателефонуйте лікарю, запитайте, що мені робити".

Також медики рекомендують придбати ось такий пристрій – це пульсоксиметр. Він вимірює рівень кисню у крові. Інколи пневмонія може виникати без симптомів, а цей апарат допоможе її помітити. Всередині є датчик, кладемо на нього будь-який палець. Перед цим зніміть лакове покриття. Побачивши перші показники, не лякайтеся і почекайте ще декілька секунд. Потім звірте результати на ще одному пальці. Норма – від 95 до 99%. Якщо цифри нижчі за 93%, то вам потрібна госпіталізація. Зателефонуйте своєму лікарю, а тоді за потреби – у швидку.

Пульсоксиметр
Пульсоксиметр5 канал / Час. Підсумки тижня

На такі випадки у благодійному фонді "Крила надії" є кисневий концентратор. Він допомагає людині дихати, якщо самостійно їй це важко вдається. Однак пристрій у волонтерів лише один, а людей, які його потребують, – уже зараз десятки. Тож збирають кошти на додаткові.

"Зараз у нас ще є місця в лікарнях у Львові, але ви бачите, яка ситуація. Ми не знаємо, що в нас буде за тиждень, за два", – говорить Наталія Ліпська.

Що таке переповнені лікарні і сімейник, який легковажить із вірусом, вже відчула родина Олександра: "Від моменту того, коли вона захворіла, до її тяжкого стану – чотири дні".

Мати Олександра контактувала з інфікованими, про це сказала сімейній лікарці. Однак та лише прописала лікування від грипу й скерувала на КТ. Коли жінці стало гірше, лікарка не брала слухавки, тож викликали швидку.

Олександр Кондратенко розповідає: "Набираю маму і запитую: в яку палату тебе поклали? А мама каже: "Саша, така кількість хворих, що люди тут на стільцях у коридорі сидять. Її кладуть в коридорі на кушетку. Були люди, які лежали просто на столі. На нього матрац поклали".

Лише в лікарні у жінки взяли аналізи для ПЛР-тесту. А їй ставало дедалі гірше. Знадобилося декілька днів і позитивний результат тесту, щоб хвору перевели до інфекційної лікарні і під'єднали до кисню.

Олександр каже: "Я приїжджаю в четверту лікарню, стоїть 17 швидких. Середніх навіть не беруть, беруть тільки тяжких. Місць немає".

Із труднощами зіштовхнулася і Марія. Її однорічного сина із температурою 40°С відмовилася забирати швидка, бо село, де мешкає родина, не входить до району, звідки приїхали медики.

Львівянка Марія Мілян розповіла: "Сказала, що нас вони не зможуть забрати в лікарню, тому що ми не з їхнього району. І сказала, що якщо далі буде гнати температура, щоб ми просто сідали у свою машину і везли дитину в лікарню".

Хлопчик зі Львова, який перехворів коронавірусом
Хлопчик зі Львова, який перехворів коронавірусом5 канал / Час. Підсумки тижня

Якщо ж ви побороли бюрократію і найголовніше – недугу, то коли вже можна виходити в люди?

Андрій Ращупкін, медичний директор приватної клініки, каже: "Негативний тест один і, в принципі, після цього вже людина може виходити. Або це 13 днів після останнього позитивного тесту, три дні із яких у людини немає клінічних проявів хвороби".

Ви одужали, але ще певний час не відчуваєте запаху чи смаку? Є слабкість і задишка? Не біда, і це теж нормально.

Киянин Ілля Несходовський розповідає: "Першого разу я відновлювався десь два-три місяці. Другого разу – от зараз третій день і я вже нормально почуваюся".

Головна порада медиків – вакцинуватися від грипу, щоб хвороби не накладалися одна на одну, носити маски, дотримуватися дистанції та обов'язково обрати сімейного лікаря.

"Сімейний лікар – це головна людина в тому алгоритмі, який затверджений МОЗ", – каже Андрій Славуцький, керівник програм охорони здоров’я ЮНІСЕФ.

І основне – пам'ятайте: після коронавірусу – життя є. І воно залежить саме від вас.

Ірина Саєвич, Іван Довганик, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Жорсткий карантин і новий штам COVID-19: яка нині ситуація з коронавірусом в Європі
Наступний матеріал
Вибори у США: як Байден здобув перемогу й чого чекати Україні
Loading...