В.о. голови Національного банку України Катерина Рожкова застерегла владу України від адміністративного регулювання банківських ставок, оскільки це призведе до відтоку коштів із банківського сектора. Про це вона заявила в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"Якщо ти починаєш надмірно регулювати бізнес: ставки, комісії і так далі, – то він просто перестає працювати. У нас яке завдання: щоб гроші були в банківському секторі чи навпаки – виштовхнути їх з банків?" – сказала Рожкова.
Нинішня очільниця НБУ пояснила, що ставки не можуть успішно регулюватися указом президента або уряду, тому що існують економічні закони.
"Якщо інфляція буде висока, ставки по депозитах будуть підніматися в будь-якому разі. Будуть рости ставки по депозитах – будуть рости і за кредитами. Зростання ставок за кредитами – це точно не шлях до відновлення кредитування", – пояснила Рожкова.
За її словами, адміністративне регулювання може виштовхнути взаємини кредит-депозит із банківської системи.
"Якщо втручатися адміністративно, можемо дійти до того, що підприємства і громадяни будуть один одному самі позики надавати… Тому якщо ми поставимо економічно необґрунтовані обмеження, ми просто виштовхни ці операції з банківського сектора, вони підуть", – вважає Рожкова.
Як нагадує видання "НВ. Бізнес", раніше президент Володимир Зеленський заявив, що комерційні і державні банки видаватимуть іпотечні кредити під 10%. Крім того, Зеленський заявив, що існуючий курс гривні (станом на 8 липня – 26,94 грн/$) призвів до того, що українські підприємства "недоотримали мільйони і закрилися".
"Ми підтримуємо незалежність Національного банку України, але говорили всім: як ми можемо жити, якщо в нас навіть бюджет порахований за курсом 30, а гривня – ви бачите, яка у нас. Нам говорили, що це ринкові умови, банк незалежний і так далі. І ви це прекрасно все знаєте", – заявив президент 8 липня.