Смолія "пішли": що насправді стоїть за гучною відставкою голови НБУ і як цьому "посприяли" "слуги"

Яків Смолій 5 канал / Час. Підсумки тижня
У монобільшості й не приховують: як скинути голову НБУ, міркували давно. Але складний законодавчий механізм завжди був на заваді

Верховна Рада звільнила голову Нацбанку. Не дивно. Регулятор по суті лишився єдиною державною інституцією, яку не перезавантажила Зе-команда. Зараз профільні експерти говорять про неконфліктність Смолія, що, можливо, і дозволило йому триматися певний час у кріслі.

Це один із факторів. Бо як несподівано виплило, Нацбанк уже давно не знаходить спільної мови з парламентом, урядом і навіть Радою НБУ.

Свою промову в парламенті перед депутатами Смолій завершив словами "я йду і залишаю Національний банк під вашу відповідальність". І тут запитання, чи розуміють у команді президента – як взагалі працює Нацбанк?

Чим керуються в цій команді, коли критикують діяльність регулятора? Хіба лише тим, що Смолій – з команди попередників? Одна з причин невдоволення голови НБУ, які називали принаймні у парламенті, – це відсутність дешевих кредитів. Чи означає це, що вони ось-ось з'являться? Тоді чекаємо. До речі, Смолій скаржився, що від нього вимагали швидких рішень і фактично активної роботи друкарського станка. А це те, що може ДУЖЕ дорого коштувати нашій економіці. Ірина Сисак спробувала розібратися, хто ж насправді стоїть за гучною відставкою?

"Що стосується глави Національного банку України. У нас із ним були дійсно дуже непогані, не тільки на професійному, а й на людському рівні, стосунки", – говорить президент України Володимир Зеленський.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал / Час. Підсумки тижня

Тиснули чи ні? – головне запитання скандального звільнення голови НБУ. Президент свій вплив спростовує, Яків Смолій твердить інше.

"Протягом тривалого часу на Національний (банк – ред.) здійснювався політичний тиск, а хочете ... травля!" – каже Смолій.

Яків Смолій
Яків Смолій5 канал / Час. Підсумки тижня

Чому ж пішов Яків Смолій?

Доларовий мільйонер. Банкір з бездоганною репутацією. І не надто публічний. Яків Смолій у Нацбанк прийшов у команді Валерії Гонтаревої 2014-го. Разом проводили реформи.

"Ми перебудували Національний банк, ми очистили банківську систему", – говорила Валерія Гонтарева, голова Нацбанку (2014-2018).

У крісло голови НБУ сів два роки тому. Замість тієї ж Гонтаревої. Тоді пообіцяв тримати курс своєї попередниці. Співпраця з МВФ, стабільна валюта, прозора банківська система.

"Курс реформ, який взяв Національний банк, він буде незмінний", – сказав Смолій.

Яків Смолій та Петро Порошенко
Яків Смолій та Петро Порошенко5 канал / Час. Підсумки тижня

І ця незмінність команди у керівництві центробанку ще тоді подобалася далеко не всім. Критикували нищівно.

"Невже ви вважаєте, що у вас є моральне право претендувати на посаду голови НБУ? Ви чия людина? Я скажу, хто ви такий! Ви – Гонтарева в штанях!" – у лютому 2018 року закидав Олег Ляшко, народний депутат VIII скликання.

На звинувачення Смолій не зважав. Принаймні, публічно. Аж поки до влади не прийшов Володимир Зеленський. Хоча ще у травні керівник Нацбанку заявляв: планує працювати до кінця каденції, до 2025-го. Але раптом 1 липня написав заяву про відставку.

"Це протест, це сигнал, це попередження, це червона лінія, своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи Нацбанку", – заявив у Раді Яків Смолій.

Каже: рік спротиву, але насолили так, що терпіти тиск на регулятор більше несила. Перед звільненням із трибуни парламенту пояснює: "травля" відбувалася систематична. І навмисна.

"Тиск через суди, проплачені мітинги на Інститутській та під домівками членів правління, інформаційні атаки, побудовані на маніпуляціях і брехні", – каже Смолій.

Яків Смолій
Яків Смолій5 канал / Час. Підсумки тижня

Опозиційні фракції впевнені: кілька років поспіль жорсткою медійною атакою Смолія та його команди займається Ігор Коломойський, зокрема, через нардепів, яких у Раді пов'язують з олігархом. Ображений на Нацбанк через націоналізацію "Привату", він намагається розхитати правління НБУ. Особливо після ухвалення закону про банки.

"Тиск, який відбувся, – це не тиск, це травля. Травля, яка організована паном Коломойським і його фракцією і групами, які знаходяться у цій Раді", – переконаний Петро Порошенко, нардеп від "Європейської солідарності".

А "слуга" Олександр Дубінський каже: "Смолій – це людина, яка є продовженням Гонтаревої. Те, що зараз відбувається, я маю це вітати".

Нацбанк хитало також із середини. У Якова Смолія давній конфлікт із головою Ради Нацбанку Богданом Данилишиним. Останньому неодноразово самі ж банкіри закидали прихильність до Коломойського. А ще Рада НБУ під головуванням Данилишина не розглянула перепризначення на посаду заступника глави Нацбанку Олега Чурія, у якого закінчується термін повноважень.

Олександр Качура
Олександр Качура5 канал / Час. Підсумки тижня

Пр цьому Дмитро Наталуха, голова комітету з питань економічного розвитку і "слуга", каже: "Якщо він вважає, що Рада Національного банку здійснює на нього тиск, просто лише тим фактом, що її думка відрізняється від думки голови НБУ – ну, це теж трошки ненормально". 

Не зійшлися інтереси Нацбанку і з планами Володимира Зеленського, натякають у монобільшості. А з пояснень Смолія стає зрозуміло – для влади був незручний, бо виконувати вказівки відмовлявся.

"Неконтрольований друк грошей для уряду, накручування інфляції під закладені у бюджет цифри, штучна девальвація гривні", – говорить Смолій.

У "Слузі народу" обурилися й собі. Мовляв, зі Смолієм лише хотіли співпрацювати... порадами. А заяви про посягання на Нацбанк називають маніпуляцією та шантажем.

"У чому посягання? Просто в запрошенні його постійно до співпраці і суперечок щодо монетарної політики. Тобто ми маємо просто мовчазливо говорити, що 7 років ми не маємо знати, що там робить пан Смолій? Якщо ти не відростив собі товсту шкіру, то тобі завжди буде здаватися, що на тебе тисне ввесь світ", – говорить Дмитро Наталуха.

Своєю чергою співголова фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко говорить: "У нас якісь такі дивні заяви ніби це не тиск, а це були неправильні комунікації, ну Смолій не схожий на людину, яка могла образитися, що не так подивилися, він на трохи іншій посаді. Значить, мова про дуже серйозні речі".

У монобільшості й не приховують: як скинути голову НБУ, міркували давно. Але складний законодавчий механізм завжди був на заваді.

"Слуга" Олександр Качура каже: "Уже шукали механізм представники профільного фінансового комітету, як зробити ініціювання відставки, тому що законом дуже обмежується це питання".

61688741548

...і знайшли! Гойдати його крісло почали весною, коли викликали до Ради прозвітувати про банківські справи у час коронакризи. А вже в червні профільний фінансовий комітет розглянув постанову, якою визнав роботу Нацбанку незадовільною.

Політичні карти зіграли не на руку Якову Смолію. Окрім монобільшості, за звільнення були ОПЗЖ та "Батьківщина".

Нардеп від "Батьківщини" Андрій Ніколаєнко каже: "Буде "Батьківщина" голосувати? – Не маю сумнівів, бо ми послідовно боролися за зміни в Національному банку".

А нардеп з ОПЗЖ Микола Скорик каже: "Є провина Національного банку в досить жорсткій монетарній політиці".

Вступилися за Якова Смолія "Євросолідарність" та "Голос". А в монобільшості певні – стабільності держави нічого не загрожує. А ім'я голови Нацбанку взагалі не має значення.

"На 100% впевнений, що інвестори, які інвестують в Україну, навіть не знають прізвища пана Смолія, давайте не перебільшувати значимість кожної особистості в політиці чи економіці", – по-іншому вважає голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

По-іншому вважає Ніна Южаніна, нардеп від "Європейської солідарності": "Найважливіший капітал центробанку – це довіра до керівництва банку. Тепер має пройти пів року, рік, не знаю скільки, щоб кредитори знову повірили і довірили Україні".

Ніна Южаніна
Ніна Южаніна5 канал / Час. Підсумки тижня

"Я залишаю Нацбанк цілісною інституцією. Я йду з високо піднятою головою, залишаю НБУ під вашу відповідальність. Дякую!" – сказав у Раді Яків Смолій.

Ну а поки справами Нацбанку займатиметься перша заступниця Катерина Рожкова – ще одна гравчиня команди Гонтаревої.

"Неприпустимість включення друкарського станка, недопустимість повернення націоналізованих банків колишнім власникам і недопустимість втручання в ринкові відносини", – каже Рожкова.

Офіційно кандидата на посаду голови НБУ не називали. Обіцяють днями.

Зеленський каже: "Я провів три великі дискусійні зустрічі. Зустрівся з усіма главами державних банків України, щоб отримати від них і кандидатури".

В кулуарах говорять про кількох претендентів. Це Кирило Шевченко – голова правління "Укргазбанку". Володимир Лавренчук – колишній чільник "Райффайзен банку Аваль". Також Богдан Данилишин – нині він голова Ради НБУ. А ще згадують Арсенія Яценюка – колишнього прем'єра.

Нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк каже: "Очевидно, що наступний кандидат буде таким, щоб його президент називав 100% свій голова Нацбанку, і який буде слухатися тих порад, які будуть приходити з Офісу президента і з будівлі на Грушевського з уряду".

Яків Смолій – "не свій" для президентської команди – на посаді протримався понад рік. Утримував незалежність Нацбанку від призначень новою владою. Але не встояв. Кадрові рішення у Зеленського приймають у турборежимі – так було і з урядом, і з керівником Офісу президента. Хто ж наступний?

Ірина Сисак, Юрій Усік, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Звільнення чільника НБУ: як зміниться курс валют та що буде далі
Наступний матеріал
Вторгнення Росії: наскільки ймовірне та чи готова Україна протистояти агресору
Loading...