Вторгнення Росії: наскільки ймовірне та чи готова Україна протистояти агресору

Херсонська область 5 канал / Час. Підсумки тижня
Росія нарощує військові потужності на східному кордоні України й підсилює військовий контингент в анексованому Криму

Надто спекотним видався цей тиждень. І це не лише про політику, а й про погодні умови. Посушливе літо може спонукати росіян до військового вторгнення в Україну через брак води в Криму. Активні військові дії можуть розпочатися в Херсонській області й не зупинитися. Бажання Путіна повноцінно контролювати простір чорноморського узбережжя від Одеси до Керчі не є секретом.

Тривожна інформація про такі наміри росіян надходить і від американських та європейських аналітичних центрів. Військово-морським силам доводиться готуватися до атаки ворога. Бути ментально готовими до наступу радять і в українському МЗС. Відомство підтверджує, що Росія таки нарощує військові потужності на східному кордоні України й разом із тим підсилює військовий контингент в анексованому Криму та на сході. А що ж кажуть українські військові? Чи готова до можливого наступу наша армія?

Це карта, яку Україна днями презентувала на форумі ОБСЄ з безпеки. На ній відмічені
російські військові угрупування та техніка в окупованому Криму. Наземний авіаносець – так країна окупант називає півострів після того, як нафарширував його зброєю.

Починаючи з 2014-го на території Криму росія створила потужне угрупування військ, яке незаконно базується на анексованому півострові. Воно охоплює і наземний, і повітряний, і морський компоненти, ба більше, нараховує понад 32 тисячі осіб живої сили. Росія завозить у Крим нові зразки озброєння. Там їх і випробовує. Нещодавно екскомандувач Збройними силами США в Європі заявив про можливий напад агресора на Херсонську область. А військові навчання "Кавказ-2020", заплановані Росією на вересень, можуть послужити не просто для захоплення Херсона та його водної інфраструктури, але й для окупації всього півдня України.

Крим, Україна, 2016 рік
Крим, Україна, 2016 рік5 канал / Час. Підсумки тижня


"Мене стурбував можливий напад росії на берегову лінію України. Будь-то херсонське узбережжя, чи околиці Одеси. Під час навчань "Кавказ" вони оголосять гуманітарну кризу в Криму через воду, а потім скажуть, що у них немає вибору і спробують захопити дамбу в Херсоні на півночі, щоб дозволити воді повернутись у Крим. Нині на півдні України, особливо в Херсонській області, йде масштабна інформаційна кампанія, де сили, підтримувані Росією, заявляють про гуманітарну кризу, намагаються підірвати довіру місцевого населення до українського уряду. Ще одна частина цієї російської кампанії – військові навчання "Кавказ-2020". Деякі можуть подумати: у нас є можливості засікти російські пересування, вони у нас перед очима, це ж просто чергові навчання. Однак все це може бути використано для відвертання уваги", – зазначив колишній командувач Збройними силами США в Європі Бен Ходжес.

Українські розвідники нині зібрали інформацію та детально вивчили планування російських
маневрів у навчаннях.

"Основна мета полягає у залякуванні та нав'язуванні на всіх рівнях думки про незворотність виконання російських вимог стосовно окупованих територій та здатність кремля відстоювати свої інтереси з використанням військової сили. У цей час посилиться інформаційна кампанія Росії. Зокрема, з використанням українського інформаційного простору", – пояснив представник Головного управління розвідки Міноборони України.

Крим, Україна, 2016 рік
Крим, Україна, 2016 рік5 канал / Час. Підсумки тижня


Через посуху, під приводом гуманітарної кризи, росіяни можуть захопити дамбу в Херсоні,
щоб відновити водопостачання в Крим. Із кожним роком ситуація з водними ресурсами на
анексованому півострові погіршується. Цього року вона геть критична. Путіну потрібна прісна
вода в Криму і кремль буде добувати її. Москва докладатиме максимум зусиль, аби мати
контроль над постачанням води до загарбаного півострова. Однак у Києві на це питання
поки лише одна відповідь.

"Водопостачання до Криму не можна відновлювати до деокупації півострова, тому що це важливий важіль впливу на державу окупанта і чи не єдине, або одне з небагатьох питань, яке держава окупант не може закрити самостійно", – наголосив постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич.

Крим, Україна, 2016 рік
Крим, Україна, 2016 рік5 канал / Час. Підсумки тижня


Під прикриттям навчань "Кавказ-2020" до бойової готовності кремлівці приводять тисячі танків, перекидають до кордонів з Україною десятки тисяч бійців. Що ж це? Реальна загроза чи гра на нервах? Путін уже оголосив мобілізацію резервістів. До чого ж готуватися? До наступу з півдня чи до продовження тиску вздовж всього кордону? В українському Генштабі запевняють, що загрози вторгнення поки немає, але за навчанням агресора пильно стежать.

"Наразі інформації в командуванні Об'єднаних сил стосовно загрози на цьому
напрямку немає. Розвідувальні органи цілодобово збирають інформацію", – заявив начальник Служби зв'язків із громадськістю Командування Об'єднаних сил ЗСУ Євгеній Силкін.

Українські ж військові та прикордонники переконують, що нині не 2014-й і просто так взяти й
відтяти північно-східну частину країни не вийде.

Крим, Україна, 2020 рік
Крим, Україна, 2020 рік5 канал / Час. Підсумки тижня


"Уже посилена кількість військ на цьому напрямку. Але в разі потреби протягом однієї доби кількість військ буде нарощувана. За добу прибудуть кілька загальновійськових бригад, ствольна артилерія, реактивна артилерія та авіація родів військ", – зазначив Силкін.

"Це є досить загрозлива ділянка і наші підрозділи там завжди знаходяться в готовності до дій. У нас спільно з підрозділами Збройних сил України відпрацьовані певні плани, певна стратегія. І ми, чесно вам скажу, готові до будь-яких дій і готові відбити збройну агресію, яка, можливо, буде на Кримському напрямку", – пояснив помічник начальника Херсонського прикордонного загону Іван Шевцов.

Розвідники створили карту, на якій видно полігони на кордоні з Україною, де росіяни
готуватимуться зовсім не до оборони. Кремлівці не вперше проводять навчання з наступу на
узбережжя і яке саме узбережжя збираються захоплювати, здогадатися неважко.

Крим, Україна, 2016 рік
Крим, Україна, 2016 рік5 канал / Час. Підсумки тижня


"Каже Путін, будуть мати в Криму воду. Ну, я скажу, коли обпісяються, тоді будуть мати в Криму воду російські війська", – наголосив колишній секретар РНБО Олександр Турчинов.

Він пояснив, що військовий потенціал у Росії для можливого наступу є, однак Кремль буде вичікувати моменту.

"Путіну потрібен кінець 13-го-початок 14-го року, коли в Україні хаос. Сьогодні, коли ми
бачимо, що посилюється криза, посилюється некерованість ситуації в Україні. От це є передумови. Не погрози Путіна, а саме ось це й може бути передумовою для військової агресії", – додав Турчинов.

І в нинішній час міжнародним партнерам може бути не до України. Навчання "Кавказ-2020"
припадають на розпал виборів у Сполучених Штатах.

Крим, Україна, 2016 рік
Крим, Україна, 2016 рік5 канал / Час. Підсумки тижня


"Росія використовує весь спектр можливостей, від дезінформації до кібератак, кримінальний вплив, загрози застосування сили – ядерної або військово-морської та проводить великі навчання на кордонах з іншими країнами. Річ у тім, що вони, як і раніше, незаконно окуповують Придністров'я, вони, як і раніше, незаконно окуповують Крим, а тисячі російських солдатів перебувають на Донеччині. Багато поставляться упереджено до будь-якої наданої інформації про події в вашому регіоні. Тож я думаю, що росіяни будуть готові піти на більше. Але вони будуть ухвалювати рішення, ґрунтуючись на оцінці того, що відбувається всередині України. Єдність уряду, готовність і здатність Збройних сил проводити відповідні дії – все це буде частиною розрахунку", – наголосив Ходжес.

Війна у Грузії почалася з аналогічних маневрів "Кавказ-2008". Тоді російські війська нібито мали відпрацьовувати знищення терористів у гірській місцевості. Грузія безперестану заявляла про можливий напад Росії. А Кремль стояв на своєму – маневри виключно навчальні. Загострення обговорювали в Раді безпеки ООН, однак і це не зупинило Росію. І та напала на Грузію.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Смолія "пішли": що насправді стоїть за гучною відставкою голови НБУ і як цьому "посприяли" "слуги"
Наступний матеріал
Відпочинок за кордоном: куди можна вилетіти з України та за яких умов
Loading...