5 липня в Одесі президент бере участь у заходах до Дня Військово-морських сил ЗСУ. Вручає нагороди, анонсує зміни, а ще – згадує події, що сталися 6 років тому.
На репліку Володимира Зеленського відреагував тодішній виконувач обов'язків президента Олександр Турчинов.
"Для зміцнення ВМС потрібні не гарні промови, а значні зусилля та мобілізація ресурсів. Щоби зупинити нахабство Російської Федерації у Чорному та Азовському морях, необхідно оснащувати флот потужними ракетними комплексами, що здатні знищити будь-які кораблі агресора, навіть у місцях їхнього базування. Для цього потрібно не тільки "стрімити" гарні відеоролики, а й фінансувати ракетні програми", – сказав виконувач обов'язків президента України (лютий 2014 – червень 2014) Олександр Турчинов.
Це викликало нову хвилю обговорень, чи можна було силою втримати Крим під час анексії та уникнути подальшої війни на Донбасі.
"Ми отримали зброю, потім здаємо її, це було рішення начальника гарнізону, а це був командуючий ВМС. Командувач дає наказ, що хлопці, все тихо, спокійно, все буде добре, займайтеся своїми справами", – розповідає військовослужбовець 204-ї бригади тактичної авіації ЗСУ Северин Вітвіцький.
Северин Вітвіцький на момент початку російської агресії був капітаном-контрактником 204-ї бригади тактичної авіації, що дислокувалася на авіабазі "Бельбек". Наприкінці лютого 2014-го базу захопили озброєні люди. Сама військова частина комплектувалася здебільшого за регіональним принципом, тому чоловік має сумніви, що військовослужбовці-кримчани у критичний момент відкрили б вогонь по ворогу. Заважало також і розташування аеродрому поряд із житловим сектором.

Юлій Мамчур та його бригада тоді прославилися беззбройним маршем до заблокованого аеродрому під звуки пострілів росіян. В українських бійців тоді не було чітких вказівок керівництва та розуміння ситуації, розповідають військовослужбовці. За час, що минув після анексії, багато хто сформулював свої висновки та визначився, хто винен.
28 лютого 2014-го на засіданні РНБО так і не змогли проголосувати за запровадження воєнного стану – "за" виступив лише тодішній в.о. президента Турчинов. Проти збройного опору, зокрема, були тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко та запрошена на засідання Юлія Тимошенко.
Далі відбулося захоплення всіх українських військових об'єктів у Криму та вихід ЗСУ з півострова, на який українські армійці мають намір повернутися. І хоча Володимир Зеленський у недільному зверненні так і не згадав Росію як головного винуватця анексії Криму, військові мають власне трактування його слів.
"Ми підтримуємо верховного головнокомандувача ніколи не прощати росіянам це все, розібратися, знайти всіх агентів РФ, які працюють в Україні, і покарати всіх показово, відкритим, чесним, справедливим судом. Доказати, показати, хто є зрадниками", – каже Северин Вітвіцький.
Петро Троць, Юрій Гончаренко, "5 канал"