Звільнення чільника НБУ: як зміниться курс валют та що буде далі Читайте по-русски

Володимир Зеленський 5 канал / Час. Підсумки тижня
Президент України Володимир Зеленський запевняє, що долара по 100 не буде

Дорога відставка. Звільнення Якова Смолія коштувало державі щонайменше 200 млн доларів. І це лише в перший день після заяви. Стільки валюти довелося "спалити", тобто продати Нацбанку, щоб стримати падіння гривні.

Не допомогло – долар подорожчав. Утім населення не запанікувало. Викуповувати валюту з обмінників не побігли."Це дуже поганий сигнал і для інвесторів, і для МВФ, і для тих, хто просто вирішує, чи тримати гривню, чи швидко переводити у валюту", – зазначив виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Це не єдиний наслідок відставки Якова Смолія. Хоча не так навіть самого звільнення, як його причини – політичного тиску.

"Усе це точно не сприяє тому, щоб Україні й далі допомагали", – уточнив економіст Борис Кушнірук.

Скандал вилізе Україні боком, переконують економісти. Лише минулого місяця уряд домовився про новий кредит на понад 5 млрд доларів із Міжнародним валютним фондом. Половину грошей вже отримали. Чи перерахує МВФ решту, тепер під запитанням. А без них латати мільярдну дірку в бюджеті нічим.

"Найголовніше – це незалежність Нацбанку. Це довіра", – пояснив президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер.

100 доларів США
100 доларів США5 канал / Час. Підсумки тижня


"Я не вважаю, що є підстави вважати, що ми якимось чином підриваємо довіру наших міжнародних партнерів, зриваємо домовленості з МВФ", – наголосив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Міжнародний валютний фонд від співпраці з Україною не відмовився. Поки що. Допомагати Україні готові, але за умови якщо влада виконуватиме взяті зобов'язання. Схожі заяви зробили й посли країн "Великої сімки", а ще – Євросоюз.

Курс валют
Курс валют5 канал / Час. Підсумки тижня


"Під керівництвом чільника Національного банку України Якова Смолія досягли істотних звершень у забезпеченні цінової стабільності. Незалежність НБУ, яку має забезпечити нове керівництво, перебуває в центрі програми, що підтримує МВФ", – зазначив речник Міжнародного валютного фонду Джеррі Райс.

Валізи ще не пакують. Але вкладати гроші в Україну деякі закордонні бізнесмени припинили. А це для держави додаткові мільярдні втрати.

Володимир Зеленський та Яків Смолій
Володимир Зеленський та Яків Смолій5 канал / Час. Підсумки тижня


"Нові купівлі в Україні ми поки призупиняємо, поки ситуація довкола незалежності Нацбанку не проясниться", – заявив генеральний директор компанії Dragon Capital Томаш Фіала.

"Певною мірою таке враження, що хтось зацікавлений у розганянні паніки. Дуже хорошим буде сигналом, якщо є ухвалене рішення про зміну керівництва Нацбанку – зробити це швидко, не розтягувати це в тижневі відбори", – зазначив президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.

Чи зможе відновити довіру до України новий чільник Нацбанку?

"Незрозуміло, які саме будуть кроки щодо незалежності Нацбанку", – наголосив Гундер.

"Осад залишиться", – додав Фіала.

Міжнародний валютний фонд
Міжнародний валютний фонд5 канал / Час. Підсумки тижня


А ще – непрогнозованість дій нового керівника НБУ. А для бізнесу це найгірше. Такого не можна було сказати про Якова Смолія, переконують фахівці.

"Монетарна політика – успішна, та, яка була дотепер. Яків Смолій був визнаний як найкращий банкір Центральної та Східної Європи", – нагадав колишній міністр економіки Павло Шеремета.

Якщо в бізнесу Яків Смолій асоціюється із фінансовою стабільністю, то звичайним українцям він запам'ятався іншим. За час головування Якова Смолія Нацбанк почав відмовлятися від паперових банкнот. 1, 2, 5 гривень монеткою – уже звична річ. Інша справа, наскільки зручно ними користуватися.

Національний банк України
Національний банк України5 канал / Час. Підсумки тижня


Зручного користування самим Нацбанком прагнула "зелена" влада. Щоби вирішити економічні проблеми, задумали просто надрукувати 200 млрд грн. Смолію така ідея не подобалася.

Політика вже брала гору над здоровим глуздом. Таке Україна проходила за часів правління Віктора Януковича. На посади призначали лише "своїх". Кредити від МВФ брали. Обіцяли реформи, але ними й не пахло. Падіння гривні стримували штучно. Догосподарювалися до того, що замість мільярдів у державній скарбниці залишилося кілька тисяч гривень. Наслідки такого управління відчутні й дотепер.

Сергій Барбу, Валентин Стрельцов, Андрій Толяренко, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Роман Шухевич: проголошення незалежності української держави та втеча від німецьких спецслужб
Наступний матеріал
Смолія "пішли": що насправді стоїть за гучною відставкою голови НБУ і як цьому "посприяли" "слуги"
Loading...