Роман Шухевич: проголошення незалежності української держави та втеча від німецьких спецслужб Читайте по-русски

Роман Шухевич 5 канал
У 40-х роках Шухевич вступив до лав батальйону "Нахтігаль", а потім утік від СД Третього Рейху

Рік 1940-й, передмістя Берліна. На заміській віллі відбувається таємна зустріч декількох людей. Головних переговірників двоє. З одного боку це керівник Абверу – розвідки Третього рейху – Вільгельм Франц Канаріс, з іншого – один із лідерів Організації українських націоналістів Ріхард Яри, відомий також як Ріко Ярий. 

Канаріс – патріот Німеччини, герой Першої світової війни, але зовсім не прихильник Гітлера. Згодом, у 1943-му, він буде вести переговори з британцями та американцями щодо усунення від влади фюрера та об'єднання зусиль у боротьбі з більшовицькою Росією. Рятуватиме євреїв, братиме участь у змові проти Гітлера, за що страчений у квітні 45-го.

Ріко Ярий – людина-загадка. Невідома ані точна дата його народження, ані походження. За однією з версій, його батько – чех, мати – єврейка. Сам Ріко твердитиме, що він нащадок українських козаків, які боронили Відень у 17-му столітті. У 1918-му як офіцер він опиниться в лавах Української галицької армії, а потім – армії УНР. Згодом стане правою рукою лідера ОУН Євгена Коновальця. Ріко неодноразово звинувачували у крадіжках – він чи не єдиний з ОУН жив на широку ногу. Він бездоганно знає німецьку, а от українською говорить з акцентом, коли йому бракує словникового запасу замінює решту слів виразом і так далі. 

Недоброзичливці стверджували, що саме інтриги Ярого призвели до розколу в ОУН у 1940 році, мовляв, він зумів переконати молодого амбітного Бандеру виступити проти Андрія Мельника. Послідовники останнього також звинувачували Ярого в тому, що він агент Кремля. Опинившись після війни в радянській зоні окупації, Ріко не зазнав переслідувань, ба більше, його бачили в компанії російських офіцерів.    

Але все це буде значно згодом. Поки ж Ярий та Канаріс домовляються про створення з числа оунівців двох диверсійних батальйонів, які щойно розпочнеться війна Німеччини проти СРСР почнуть діяти в тилу ворога. Канаріс прихильно ставиться до ідеї незалежної України. Уже за кілька місяців почнеться створення батальйонів "Роланд" та "Нахтігаль". 

Погруддя Роману Шухевичу
Погруддя Роману Шухевичу5 канал / Машина часу

"Роман Шухевич вступив до батальйону "Нахтігаль". У ньому він був одним із командирів, адже офіційно командували німці. Командувачем був Герцнер, заступником – Теодор Оберлендер", – зазначив історик Ігор Бігун.

22 червня 1941 року Німеччина віроломно напала на СРСР. Віроломно, бо Гітлер випередив Сталіна, який хотів вдарити першим. Батальйон "Нахтігаль" – передовий підрозділ на Львівському напрямку.

"У випадку Абверу і його сухого розрахунку вони набирали два підрозділи, 6-7 сотень осіб, вони отримували вишколених бійців із числа місцевого населення. Українців, які дуже добре знають терени, якими будуть рухатися", – наголосив історик Володимир Бірчак.

"У червні 1941 року батальйон "Нахтігаль" у складі німецьких військ перетнув кордон. 30 червня він з'явився в околицях Львова, який уже займала німецька армія", – додав Бігун.

Найперше, Роман Шухевич разом із бійцями батальйону "Нахтігаль" вирушив до тюрми на Лонцького. Тут перебував його брат Юрій. Рятувати з тюрем однак уже було нікого. Перед відступом НКВС поспіхом розстріляло всіх в'язнів – лише у Львові тисячі людей. Роман Шухевич в одній із тюрем знайшов там тіло свого брата. Але часу віддатися горю не було. Уже ввечері того ж дня історія круто розвернулася. ОУНівці проголосили акт відновлення української державності.

Роман Шухевич
Роман Шухевич5 канал / Машина часу

"У Львів прибула спеціальна група похідна група, яка мала на меті проголосити акт відновлення української держави. Групою керував заступник Степана Бандери – Ярослав Стецько", – зазначив Бігун.

30 червня 1941-го, в залі "Просвіти" зібралося понад 100 видатних громадян Львова. Василь Кук зачитав листа Бандери з пропозицією призначити головою Державного правління Ярослава Стецька. 

"У цьому уряді Роман Шухевич отримав призначення заступника міністра оборони", – уточнив Бігун.

Під час засідання трапився інцидент. До зали зайшов майор Абверу Ганс Кох, уповноважений Вермахту в українських справах. Німець узяв слово, в якому негативно висловився щодо зборів, вимагав їх розпустити. Заявив, що Рейх не потерпить будь-якої держави на землях, завойованих кров'ю німецьких вояків. Проігнорувавши виступ Коха, Стецько продовжив засідання, що завершилося проголошенням акту з балкона "Просвіти" перед львів'янами, які зібралися на площі. Німці були заскочені зухвалістю ОУН. Відповідь Рейху не забарилася.

2 липня 1941 року держсекретар Генерального губернаторства Ернст Кундт викликав на розмову у Кракові Степана Бандеру, Василя Мудрого та інших лідерів ОУН-б. Розмова переросла у допит: Кундт твердив, що тільки Гітлер може ухвалювати рішення щодо створення якоїсь держави на Сході. Бандера вперто стояв на тому, що для такого рішення йому не потрібна згода німців, оскільки єдине, чим він керується, – мандат від українського народу.

"І вони йому пропонували після оголошення 30 червня акту Незалежності угоду. Що він відкликає акт, оголошує його помилкою. Але він, як і Стецько, відмовився це робити. І загримів туди, де Макар телят не гонить", – наголосив історик Іван Патриляк.

15 вересня 1941-го Бандеру відправили у центральну тюрму Гестапо в Берліні. Репресії почалися до всіх членів ОУН. Наприкінці 1941-го й протягом 1942-го німці провели масові арешти членів українських націоналістичних організацій. У лютому-березні 1942-го в Бабиному Яру розстріляли 621 члена ОУН(м), серед яких і українську поетесу Олену Телігу.

"Був такий наказ, всі його знають, хоч у радянські часи не використовували в пропаганді, що якщо буде знайдений націоналіст, то його треба негайно знищити без суду", – розповів історик Станіслав Кульчицький.

Незабаром уся ОУНівська верхівка опинилась у концтаборі "Заксенгаузен".

1 липня 1941 року, Львів. У місті єврейський погром. Євреїв примушують до принизливої праці на вулицях, у них кидають камінням та б'ють палицями. У дворах тюрем їх масово розстрілюють. Загалом протягом погрому було вбито понад 2 тис. осіб. Мине майже два десятки років і СРСР почне твердити, що у вбивствах винен батальйон "Нахтігаль".

Теодор Оберлендер
Теодор Оберлендер5 канал / Машина часу

"Тема єврейських погромів та участі в них "Нахтігалю" з'являється не в 44-му році, коли з території України піде останній німецький солдат. Ця тема не з'являється в 45-му після перемоги над нацизмом. Не з'явиться в 47-му, коли триватиме Нюрнберзький трибунал. Ця тема з'явиться у 60-му", – зазначив Бірчак.

Причиною раптової ревізії Кремлем історії стало призначення в уряд ФРН Теодора Оберлендера – одного з керівників батальйону "Нахтігаль". І СРСР вирішив зробити його та українських націоналістів винними в погромі. 

"Є дуже цікаві документи, які зараз зберігаються в архіві СБУ. Коли пішла вказівка КДБ певним своїм регіональним управлінням збирати інформацію про злочини "Нахтігалю", зокрема точково треба було збирати в Івано-Франківській, Тернопільській та Львівській областях, то ці свідчення збиралися не надто активно. Бо їх просто не було. Вийшла вказівка, вона вже йшла від прокуратури, що свідків та очевидців тих подій треба перед допитом додатково підготувати", – наголосив Бірчак.

На підставі фальсифікованих свідчень суд східної Німеччини заочно засудив Оберлендера. Західна Німеччина до звинувачень поставилася серйозно.  

"У підсумку той галас, який здійнявся, призвів до звільнення Оберлендера", – додав Бірчак.

Але суд ФРН Оберлендера цілковито виправдав. Сотні історичних досліджень не дають жодних підстав стверджувати, що бійці "Нахтігалю" чи Роман Шухевич причетні до єврейського погрому у Львові. Радше навпаки – є свідчення про те, що Шухевич забороняв своїм бійцям чинити злочини як стосовно євреїв, так і стосовно поляків. 

Степан Бандера
Степан Бандера5 канал / Машина часу

"А у вас є підтвердження, що "Нахтігаль" брав участь в єврейських погромах? Єдиний аргумент, який наводять, що їм тоді дали тижневу відпустку. Хлопці, які не бачили пів року-рік дому, то чи вони поїдуть у відпустку чи підуть на погроми? У Романа Шухевича в тюрмі на Лонцького розстріляють брата. Роман Шухевич у цей час зайнятий похованням брата. Це другий момент", – зазначив Бірчак.

Сьогодні достеменно відомо, що погром організований нацистами. Розстрілами переважно займалися підрозділи СС та Гестапо. Однак активну участь у погромі брала українська міліція та цивільне населення Львова. Бійці "Нахтігалю" до цього не причетні.  

Між тим війна триває. У серпні, коли лінія фронту посунулася аж до Вінниці, до нахтігалівців приходить інформація про арешт Бандери та інших лідерів ОУН. У батальйоні зчиняється бунт. Німецьке керівництво батальйон розформовує.

"Їх ставлять перед вибором, власне, відсутністю вибору: їм говорять: ви – військові, які підписали контракт. Ваш демарш, який ви називаєте вашою політичною позицією, але насправді ви підписали контракт. І це все зараз може розглядатись як дезерція з фронту. Ви – дезертири. І кара вам одна – розстріл. І тут постає питання перед Романом Шухевичем, перед українським командиром цих хлопців. Він може затятися й підвести себе під трибунал. Ну себе, ще таке, ти сам володар своєї долі, але під розстріл підвести ще 300 бійців", – розповів Бігун.

Олена Теліга
Олена Теліга5 канал / Машина часу

Врешті батальйон переформатовують і відправляють у Білорусь охороняти об'єкти та боротися з радянськими партизанами.  

"Відомо, що також на цих територіях існувало білоруське незалежне підпілля. І відомо про перемовини Шухевича з цим підпіллям. Ви боретеся за свою державу, ми – за свою. Просто, щоб на терені, де ми є, нам від німців не летіло по шапці, ви активних диверсій робити не будете. На що ті погодилися", – уточнив Бігун.

У грудні 1942 року в бійців закінчуються контракти. 

"1 грудня 1942 року на загальних зборах вояки батальйону заявили, що вони далі воювати не будуть. Тоді німці їх знову роззброїли й відвели в тил. Роман Шухевич зумів у поїзді розговорити німецького офіцера, приспати його пильність і вже у Львові втік. Утік із поїзда з-під нагляду німецьких спецслужб СД. Таким чином він перейшов у підпілля й повністю розірвав зв'язки з німецькою стороною", – наголосив Бігун.

Один із міфів радянської пропаганди стверджував, що УПА та ОУН були засуджені на трибуналі в Нюрнберзі. Насправді ОУН таки згадувалася в матеріалах цього процесу, щоправда в зовсім іншому контексті.

У матеріалах Нюрнберзького процесу про ОУН ідеться в документі 014-USSR. Це секретний циркуляр нацистів, датований 25 листопада 1941 року. В ньому чорним по білому стверджується, що "рух Бандери" (ОУН-б) готує антинімецьке повстання на окупованих територіях з метою створення незалежної держави. У зв'язку з цим айнзацгрупі наказували всіх бандерівців після ретельного допиту розстрілювати, а протоколи допитів терміново надсилати керівництву.

Роман Шухевич був гуру конспірації. Поки його розшукувало Гестапо, він спокійно розгулював центром Львова в німецькій уніформі. Відвідував оперу, міг годинами говорити зі знайомими під вікнами німецької служби безпеки. На цей момент Шухевич – уже головний командир Української повстанської армії. 

Попередній матеріал
Сьомий рік війни: як окупанти змінюють тактику
Наступний матеріал
Звільнення чільника НБУ: як зміниться курс валют та що буде далі
Loading...