Трудова міграція
Трудова міграція відкриті джерела

Росія виходить із моди: названо основні тренди трудової міграції українців

  Читайте по-русски
  Зарплати українських заробітчан у Польщі ростуть, але до середніх по країні їм далеко

  Нині боротися за робітників Україні доводиться не лише з Польщею та Росією. Чехія збільшила квоти для українців в 2019 році, а Німеччина спростить умови працевлаштування з 1 березня, повідомляє "Новое время". Втім, Польща втрачає привабливість для трудових мігрантів з України, а для роботи в Німеччині слід підтвердити професійну кваліфікацію і знання мови принаймні на середньому рівні.

  За даними Мінсоцполітики України на кінець 2018 р., одночасно за кордоном працювало приблизно 3,2 млн українців. За даними Нацбанку Польщі, в минулому році кількість українських трудових мігрантів у цій країні становила майже 1 млн осіб.

  "Новое время" окреслює п’ять важливих трендів української трудової міграції, які містяться в останніх даних НБУ.

  1. Трудові мігранти надсилають і привозять в Україну дедалі більше грошей, але зростання переказів сповільнюється

  За даними Нацбанку, обсяг приватних переказів в Україну з-за кордону в 2019 році становив $11,98 млрд (за офіційними і неофіційними каналами). Це на 7,8% більше, ніж роком раніше ($11,1 млрд). Темпи зростання обсягу переказів значно сповільнилися порівняно з 2017−2018 рр (23% і 20% відповідно).

  Перекази через офіційні канали минулого року становили $6 млрд (50% від усієї суми). З них 73,1% коштів надійшли в доларах США, 25,3% − в євро, решта − в інших валютах.

  2. Робота в Східній Європі приваблює дедалі менше через скорочення розриву в зарплатах

  У НБУ пояснюють те, що обсяги переказів від трудових мігрантів зростають усе повільніше, скороченням розриву між українськими і європейськими зарплатами на тлі їх швидкого підвищення в Україні та зміцнення гривні. Якщо в 2015 році зарплати в Польщі і Чехії приблизно в 5 разів перевищували українські, то станом на другу половину 2019 р. в Польщі вони були в середньому в 2,5 рази вище, а в Чехії − в 3 рази. Співвідношення російських і українських зарплат, за попередніми даними, взагалі скоротилося до 1,7 в четвертому кварталі 2019 року.

  За прогнозами Нацбанку, обсяги грошових переказів від трудових мігрантів зростатимуть за рахунок збільшення зарплат в країнах, де працюють заробітчани. "У той же час кількість трудових мігрантів не буде змінюватися через подальшу конвергенцію заробітних плат в Україні до рівня країн Східної Європи", − кажуть в НБУ.

  Президент Зеленський сподівається, що за наступні 4 роки українські зарплати досягнуть рівня польських. "Якщо вони (українці − ред.) матимуть 70% від польської заробітної плати, думаю, що переможе все ж, що ти хочеш бути вдома, а не їздити десь", − заявив він.

  3. Чехія посунула Росію на третє місце

  У 2019 році трійка країн, звідки українські заробітчани відправляли найбільше грошей на батьківщину, змінилася. Чехія посіла ІІ місце, посунувши Росію і США. Перекази з цієї країни порівняно з 2018-м зросли на $0,25 млрд (на 29%). Причина в тому, вважають в НБУ, що минулого року Чехія удвічі збільшила квоти на працевлаштування українців — щорічно на роботу можуть бути прийняті 40 тисяч осіб.

  Польща є лідером 4 роки поспіль (з 2016 року, коли вона обігнала РФ). У минулому році українці, що працюють у Польщі, переказали і привезли в Україну $3,8 млрд (майже 32% всього обсягу приватних переказів). З 2015 року обсяг переказів із Польщі збільшився майже в 3 рази, в той час як з Росії − зменшився більше ніж у 1,5 рази.

  4. Німеччина вабить, але залишається недоступною

  З 1 березня 2020 року ця країна спрощує умови працевлаштування для негромадян ЄС. Дослідження агентства з працевлаштування EWL і Центру східноєвропейських студій Варшавського університету, проведене в квітні-травні 2019 року, свідчить, що 45% українців, які працюють в Польщі, планують продовжити професійну кар'єру в інших державах. У порівнянні з опитуванням за 2018 рік, з 27% до 34% зросла кількість тих, хто планує знайти роботу в Німеччині. На другому місці − Чехія (13%). У ТОП-5 країн, куди українські заробітчани хотіли б виїхати з Польщі, увійшли також Швеція, Нідерланди і Норвегія (відповідно 7,2%, 6,8% і 6,6%). Рік тому в цих країнах планували працевлаштуватися від 1,5% до 2% громадян України, які працювали в Польщі.

  "Більш відкрита для мігрантів Німеччина становить велику конкуренцію польським компаніям. Часткової міграції українських заробітчан на Захід не вдасться уникнути, адже Польща не в змозі конкурувати з Німеччиною в питаннях заробітку. Та ми далекі від визнання нового німецького законодавства "чорним сценарієм" для польського ринку праці. Вимоги до кандидатів на працевлаштування в Німеччині і мовний бар'єр обмежать масштаби міграції зі Сходу", − вважає президент EWL SA Анджей Коркус.

  В українському та польському центробанках мають схожу думку. В НБУ називають ризик збільшення міграції українців до Німеччини помірним, адже попри пом’якшення вимог, для роботи в цій країні треба буде підтвердити професійну кваліфікацію (крім IT-фахівців) і знання мови хоча б на середньому рівні. Опитування EWL, в якому взяло участь 855 українців, показало, що тільки 11,8% з українців, які працюють у Польщі і планують продовжити роботу в Німеччині, знають німецьку мову на рівні середньому або вище.

  У Нацбанку Польщі додають: економічне зростання в Німеччині останнім часом сповільнилося, що може обмежити попит на трудових мігрантів.

  Поки що ж Німеччина перебуває на 7 місці за обсягом переказів від українських трудових мігрантів. У 2019 році звідти надійшло $0,46 млрд євро проти $0,43 млрд роком раніше.

  5. Зарплати українських заробітчан у Польщі ростуть, але до середніх по країні їм далеко

  За даними польської компанії Personnel Service, яка займається працевлаштуванням іноземців у Польщі, в 18% польських компаній працюють трудові мігранти з України. За останні п’ять років зарплати українців у країні зросли більш ніж на 70%, а у працівників зі сфері будівництва − подвоїлися.

  Та більшість українців працює у Польщі на низькооплачуваних посадах (77,5% українців працевлаштовані в сфері будівництва, сільського господарства або прибирання). За даними опитування Personnel Service, проведеного в ІІ пол. 2019 року, зарплата майже кожного десятого українського мігранта не дотягує до мінімальної, розмір якої становив у минулому році 2250 злотих (15,2 тис. грн за середньорічним офіційним курсом). Середня зарплата в Польщі в 2019 році зросла до 4918 злотих (33,1 тис. грн).

  При цьому тільки 17% польських роботодавців готові платити українцям більше, ніж полякам. Крім того, третина поляків вважає, що приплив мігрантів з України стримує зростання зарплат у Польщі. Це справді так. Це відзначають навіть у Нацбанку Польщі.

  Тим часом українським роботодавцям доводиться постійно підвищувати зарплати. В результаті вони ростуть швидше, ніж продуктивність праці. У Нацбанку прогнозують, що в 2020 році ситуація майже не зміниться: зростання середньої реальної зарплати становитиме 8,2%. Таке швидке підвищення рівня оплати праці погіршує операційну ефективність українських підприємств, наголошують в НБУ.

  Попередній матеріал
  UA: Перший нагадав Офісу Президента, що той не має права втручатися в роботу НСТУ – заява
  Наступний матеріал
  Казав, що має непорозуміння з російським капітаном: український моряк зник із суховантажа – Фонд "Асоль"
  Loading...