Об кого гривня "перечепилася": розлого про стрімке падіння національної валюти

5 канал
Деякі обмінники вже сьогодні пропонували українцям купити долар за 28 грн і вище

Гривня сягнула психологічної позначки. Офіційний курс долара перевищив 27 грн. Неофіційний – у деяких обмінних пунктах доходить до 28 і більше. В Національному банку заспокоюють – причин для паніки немає, падіння гривні не буде, а валюти в країні вистачає. Вже другий день поспіль регулятор продає зі своїх резервів банкам долар. Чого варто очікувати українцям – з'ясовувала Ірина Герасимова.

"Нормально робота йде. Люди виїжджають за кордон відпочивати, євро купують дуже добре в нас. Ну і долар. І те і те покупають", – визнає Тетяна. У сезон відпусток, розповідає касир обмінника, українці завжди більше купують валюти, ніж продають. Але в попередні роки таких коливань з курсом, як цього літа, не було. За останній тиждень в цій точці американська валюта зміцніла на 10 копійок. Долару вдається стрибати вгору по кілька разів на день.

Іноземної валюти в обмінних пунктах, кажуть продавці, не бракує. Гривня за місяць хоч і втратила в ціні, проте паніку не посіяла. Українці не зреагували на коливання курсу. Але такі стрибки, аналізують фахівці, не є типовими для літньої пори.

5 канал

"Ситуація на ринку аномальна, тому що збіглися кілька факторів. Перший фактор – це відтік капіталу від нерезидентів з ринку ОВДП…", – пояснює член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.

Іноземний капітал, який зайшов на початку року, щоб заробити відсотки на купівлі державних облігацій, – скорочено ОВДП – за період весна-літо зменшився з 14 млрд грн до 8 млрд грн. Саме цей капітал, пояснює фінансист, допоміг гривні бути стабільною в першій половині року.

І продовжує: "Другий фактор – це те, що Мінфін відшкодувало ПДВ і сконцентрувало більшу частину виплат у другій половині місяця. Ті компанії, яким не вистачає валюти для витрат власних, вони акумулюють отримане від ПДВ і пускають на купівлю валюти для забезпечення своїх витрат".

Під кінець липня у підприємств з'явилася очікувана гривня – і вони пішли купувати долар. Який необхідний для, наприклад, оновлення обладнання чи технологій. Зокрема, це стосується металургійного та аграрного секторів. Саме аграрії, стверджують в Національному банку, підвищили попит на долар. Третя причина падіння гривні...

"В тіньовому сегменті, сірому сегменті аграрного сектору, там де дрібний і середній бізнес. Він, продаючи свій врожай, намагається зберігати вільні кошти в готівці, в іноземній валюті. Це також один з тимчасових факторів, які впливають на курс гривні на сьогодні", – впевнений керівник проектів та програм Департаменту відкритих ринків НБУ Емал Бахтарі.

5 канал

Щоб тимчасові фактори не сіяли паніку і не обвалювали гривню, Національний банк виходив на ринок і продавав валюту зі своїх запасів. Тому долар не здорожчав більше, ніж на гривню за місяць, пояснюють в НБУ. Але окрім тимчасових причин ослаблення гривні, є ще довготривалі.

"Те, що чинитиме тиск до кінця року і, напевно, до президентських і парламентських виборів – це факт співпраці з МВФ. "Так" чи "ні". Тому що якщо "так", то тоді і спекулятивний тиск знизиться, і Нацбанк збереже валютні резерви. Ми будемо виплачувати борги з нових позик. Бо пік виплати зовнішніх боргів припадає на 2019-й і частково 2020-й роки", – наголошує економіст Ерік Найман.

5 канал

6 млр доларів Україна має віддати міжнародним позичальникам наступного року. І майже стільки ж – у 2020 році.

Незначні валютні коливання будуть і надалі, прогнозують фінансисти. І якщо НБУ не здійснюватиме кроків для зміцнення національної валюти, то українська гривня може знову впасти. І перевалити за позначку 30 щодо долара. Але національний регулятор – заспокоює.

"Ми слідкуємо уважно за ринком і будемо продовжувати дивитися за тим, як розвиватиметься сценарій, і продовжувати виходити з інтервенціями, якщо будуть надмірні коливання. При цьому скажу, що з початку року ми переважно купували більше валюти, ніж продавали і вся ця валюта накопичувалася в золотовалютних резервах", – каже Емал Бахтарі.

5 канал

Оскільки валюти в країні не бракує, а національний регулятор переконує, що готовий забезпечувати стабільну гривню, долар на безготівковому ринку до кінця літа триматиметься на рівні 27 грн, прогнозують економісти. Проте, деякі обмінники вже сьогодні пропонували українцям купити долар за 28 грн і вище.

Ірина Герасимова, Сергій Клименко, "5 канал"

Шелест купюр: нові 20 гривень з усіх боків – ФОТО

Нова купюра 20 гривень
/
Нова купюра 20 гривень
Нова купюра 20 гривень
/
Нова купюра 20 гривень
Нова купюра 20 гривень
/
Нова купюра 20 гривень
Нова купюра 20 гривень
/
Нова купюра 20 гривень
Нова купюра 20 гривень
/
Нова купюра 20 гривень
Нова купюра 20 гривень
/
Нова купюра 20 гривень
/

Попередній матеріал
Хабарі у пляшках та освіта "пальцем в небо": відверті розповіді студентів про навчання у ВНЗ України
Наступний матеріал
Розрослася на 40 гектарах: як у Черкасах борються з небезпечною амброзією
Loading...