Як зберегти серце здоровим – МОЗ України

Серцево-судинні захворювання належать до найпоширеніших причин смерті, а тому фахівці розповіли про те, як слідкувати за станом серця

"Неінфекційні захворювання є провідною причиною передчасної смерті (такої, що настала до 70 років) в Україні, – такі дані загальнонаціонального дослідження STEPS. Серцево-судинні захворювання належать до найпоширеніших причин смерті (65,8% від усіх смертей з будь-якої причини у 2012 р.; 67,0% – у 2017 р.). Водночас більшості захворювань серцево-судинної системи можна запобігти, якщо вести здоровий спосіб життя", – розповіли у МОЗ України.

Відмова від куріння, у тому числі пасивного

Наслідки куріння кожного року вбивають 8 млн людей по всьому світу. Куріння – один із головних чинників розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту та хвороби периферичних судин.

Режим сну

Завдяки здоровому сну людина внормує артеріальний тиск, а тому якщо у вас є проблеми зі сном, то тиск може довше залишатися підвищеним.

Ідеальна тривалість сну:

  • для дорослих 7-9 годин на добу;
  • для дітей до 5 років – 10-16 годин, від 6 до 12 років – 9-12 годин, а від 13 до 18 років – 8-10 годин.

Раціон

Висока фізична та розумова працездатність, а також зниження ризику виникнення небезпечних хвороб – результат дотримання простих правил раціонального харчування (наприклад, за принципом здорової тарілки).

Овочі
Овочі
Фото: Shutterstock

Читайте також:

Контроль ваги

У людей із індексом маси тіла (ІМТ) в межах 18,5-24,9 серце та судини знаходяться у кращому стані. Якщо вам більше 18 років, то для розрахунку ІМТ треба масу тіла (у кілограмах) поділити на квадрат росту (у метрах квадратних).

Приклад: ІМТ людини, яка важить 60 кг і має зріст 170 см становить 20,76, бо 60/(1,7x1,7) = 20,76.

Рівень ліпідів крові

Рекомендується зменшити споживання продуктів, які можуть підвищити рівень холестерину в крові (вершкове масло, жирні сорти червоного м'яса, сосиски, шинка, твердий сир тощо). Також відмовтеся від їжі, де багато шкідливих трансжирів (фастфуд, маргарин, кондитерські креми).

Згідно з оцінками ВООЗ кожного року помирає приблизно 0,5 млн людей через серцево-судинні захворювання, обумовлені споживанням трансжирів.

Рівень глюкози в крові

Надмірна кількість цукру в раціоні спричиняє появу зайвої ваги та розвитку серйозних хвороб, серед яких діабет. Щоб зберегти здоров'я, краще відмовитися від продуктів, де є доданий цукор (солодкі напої, випічка та інші кондитерські вироби).

Активний спосіб життя

За допомогою регулярної фізичної активності людина може зменшити ризик серцево-судинних захворювань і підтримувати здорову вагу. Якщо ви ведете малорухомий спосіб життя, то спробуйте хоча б годину щодня приділяти фізичній активності (наприклад, прогулянки на свіжому повітрі, ранкова зарядка та рух сходами).

Артеріальний тиск

Підвищений артеріальний тиск, якщо його не контролювати та не лікувати, може спричинити інсульт, ниркову чи серцеву недостатність, погіршення зору та інші проблеми. Оптимальними показниками вважають 120/80 мм рт. ст., а ось гіпертонія – це показники від 139 мм рт. ст. (систолічний) та 89 мм рт. ст. (діастолічний тиск).

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, як зберегти здоров'я очей.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше