ТОП-5 міфів про надання домедичної допомоги

У МОЗ України розповіли про основні помилки, яких припускаються під час надання домедичної допомоги у випадку накладення джгута (турнікета) та зупинки кровотечі.

Міф №1

Кровотечу з носа можна зупинити, закинувши голову назад.

Факт

Після закидання голови кровотеча не припиняється, просто кров не витікає назовні, а стікає до шлунку, що може спровокувати блювоту. Для зупинення кровотечі з носа треба трохи нахилитися вперед, притиснути крило носа, з того боку, з якого "кровить" до іншої перегородки та утримувати до зупинення кровотечі чи приїзду медиків.

Міф №2

Накладений постраждалому джгут (турнікет) потрібно послаблювати.

Факт

"Ніколи не послаблюйте джгут (турнікет)! Це небезпечно не лише для здоров'я, а й для життя. Послаблення джгута може призвести до відновлення критичної кровотечі, а для людини, яка знаходиться у стані шоку, втрата навіть незначної кількості крові може бути небезпечною"

Після накладення джгут (турнікет) може безпечно стискати кінцівку до 2 годин, а відносно безпечно – від 2 до 6 годин. Треба подбати, щоб постраждалого обов'язково оглянув лікар або людина, яка пройшла відповідну підготовку та знає, чи можна його замінити на інший спосіб контролю кровотечі, а також як це правильно зробити.

Кровотеча
Кровотеча
Фото: Shutterstock

Щодо іншої домедичної допомоги читайте також:

Міф №3

Не можна накладати джгут (турнікет) на гомілку чи передпліччя. Раніше вважали, що через їхню анатомічну будову (судина проходить між кістками) джгут не зупинить кровотечу.

Факт

У наш час ефектним вважається інший механізм: за накладення джгута (турнікета) кровотеча зупиняється через стискання м'язів, а не внаслідок притискання судини до кістки. Треба пам'ятати метод правильного накладення джгута – на 3-4 поперечних пальці вище місця рани (це не стосується ділянок суглобів).

Міф №4

Накладати джгут (турнікет) – небезпечно та шкідливо, бо, наприклад, може призвести до виникнення гангрени.

Факт

"Джгут (турнікет) завжди можна буде зняти/замінити на інший метод контролю кровотечі, однак не завжди можна встигнути накласти, бо буде надто пізно. Накладений на кінцівку джгут (турнікет) дійсно зупиняє кровопостачання кінцівки, і якщо джгут буде накладений занадто довго, то це може призвести до втрати кінцівки (але не життя!). Тому пам'ятайте, що ця маніпуляція рятує життя та здійснюється у випадку масивної кровотечі. Якщо вчасно цього не зробити, людина може померти протягом 2-3 хвилин. Після накладання джгута (турнікета) постраждалого якнайшвидше повинен оглянути медик"

Міф №5

У випадку венозної кровотечі джгут (турнікет) треба накладати нижче місця рани, а при артеріальній – вище місця рани.

Факт

Критична кровотеча не диференціюється на артеріальну та венозну, а джгут (турнікет) завжди треба накладати вище місця рани.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про перші симптоми холери та як лікуватися людям на окупованих територіях.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання 

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше