Як дожити до весни і зберегти здоровий глузд: корисні поради доказових лікарів

Як у фільмах про зомбі апокаліпсис всі чекають та намагаються вижити до світанку, так зараз усі чекають настання весни.

Про це у своєму Facebook пише колишня очільниця МОЗ, лікарка Уляна Супрун. Вона і її команда підготували корисні поради, як дожити до весни і не втратити здоровий глузд.  

 • Правильно одягайтеся, коли холодно.

Для того, аби зберігати сталу температуру тіла та кінцівок, в нашому організмі працює механізм терморегуляції, робота якого залежить від низки фізіологічних факторів. Щоб не мерзнути та якщо виникає непереносимість холоду (викликана певними захворюваннями), один з ключових моментів — обрати адекватний одяг відповідно до погоди. 

До речі, про предмет постійних суперечок та сварок з мамами — про шапку. Вона — важлива частина гардеробу, коли холодно. Передусім, бо допоможе зберігати тепло тіла та не відморозити вуха, які насправді є дуже чутливими до холоду та вітру. Утім, очевидно, що шапка не захистить від вірусів чи бактерій, які передаються від людини до людини. Тож якщо ви вийшли прогулятися без шапки, а за кілька днів отримали застуду чи менінгіт — не варто вбачати проблему у  відсутності шапки.

Теплий одяг
Теплий одяг
Фото: Shutterstock
 • Зігрівайтеся НЕ алкоголем.

Бо він не зігріває. Все відбувається навпаки — алкоголь сприяє розширенню кровоносних судин на поверхні тіла, тож прилив крові викликає відчуття тепла. Внутрішні органи в цей час тепло втрачають. Втрата тепла з поверхні шкіри та кінцівок на холоді відбувається швидко, а загальна температура тіла знижується.

 • Виходьте на прогулянки та залишайтеся фізично активним.

Ми переважно хворіємо в прохолодну пору року, не тому що мерзнемо чи мусимо часто бути на холоді. Передусім, через те, що менше перебуваємо  на свіжому повітрі й більше в закритих приміщеннях поруч з іншими людьми. Так значно легше підхопити віруси, що викликають застуду чи грип. Тож прогулянки (чи якщо бігаєте — пробіжки) на свіжому повітрі точно мають входити до переліку справ на день.

 • Провітрюйте приміщення та стежте, аби в ньому була нормальна вологість.

Батареї, обігрівачі, “дуйки” дуже сушать повітря в приміщеннях. А ще сприяють тому, що частинки бруду та пилу довше зависають у повітрі, тому можуть бути додатковими подразниками та носіями бактерій і вірусів. Допоможуть регулярне провітрювання, вологе прибирання та зволожувачі.

 • Захищайте шкіру.

Шкіру треба захищати від обмороження, розтріскування та ультрафіолету. Долоні та губи теж — це стосується і чоловіків, і жінок. Взимку потрібен денний крем, що зволожує шкіру і закриває пори, щоб волога не втрачалася. Сонцезахисний крем не завадить і взимку. Особливо, якщо ви багато часу проводите надворі чи вирушили на відпочинок у гори кататися на лижах чи борді. 

Дуже сильно взимку страждають руки. Крім холоду, шкіру можуть псувати часте миття та використання санітайзерів.

 • Отримуйте необхідні нутрієнти та поживні речовини з їжі, а не пігулок з добавками.

Беззаперечна істина — саме їжа має бути основним джерелом вітамінів, мінералів та клітковини (якої взагалі не може бути в пігулках). Навіть взимку, коли овочів і фруктів не так багато, можна і дуже потрібно збалансовано планувати свій раціон. Це можливо.

 • Достатньо спіть та відновлюйтеся.

Брак сну псує фізичне і ментальне здоров’я. Не обходить це й імунну систему: стає більше про-запальних молекул, зате значно слабшає специфічна імунна відповідь за участю антитіл, Т- і природних кілерів. Без сну ми стаємо більш вразливі до бактеріальних та вірусних інфекцій.

Сон
Сон
Фото: Shutterstock
 • Вакцинуйтеся проти грипу.

Якщо ще цього не зробили. Адже отримати “комбо” з грипу і COVID-19 можливо, але краще не треба. Вакцина проти грипу не дає 100% захисту, утім навіть у разі хвороби суттєво полегшить її перебіг та нівелює ризики ускладнень.

Раніше "Дивогляд" писав про вакцинацію від грипу: кому, коли і як це можна зробити.

 • Піклуйтеся про ментальне здоров’я.

Це зараз надважливо, щонайменше, аби не з’їхати з глузду до весни. Робити приємні для себе речі, відпочивати, уникати чи зменшувати вплив стресу, мати про всяк випадок контакти фахівця й за потреби звертатися по допомогу — це все має стати частиною “домашньої аптечки”.

 • Стережіться COVID-19.

Повідомлення про “стабілізацію ситуації”, які поширює керівництво МОЗУ, дещо далекі від реальності. І в найближчому майбутньому ситуація не обіцяє стати кращою. Це не для того, аби вас налякати, а нагадування, що зараз важливо не втрачати пильність.

Нещодавно Білл Гейтс заявив, що наступні 4-5 місяців можуть стати найскладнішими від початку пандемії.

 • І наостанок. Читайте книгу "Мочи манту". Пандемія COVID-19 колись завершиться, а потреба тренувати критичне мислення та зберігати здоровий глузд — ні.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше