Чому варто зробити щеплення від грипу: аргументи лікарів

З настанням осені знову актуальним є питання профілактики грипу та ГРВІ. Особливо це важливо в умовах пандемії коронавірусу.

Ми вже увійшли в епідсезон, у якому циркулюють два небезпечні віруси — SARS-CoV-2 та вірус грипу. Тому вкрай важливою є вакцинація не лише від коронавірусу, а й від грипу. 

Про те, кому і коли потрібно робити щеплення і чому це насправді важливо, розповідає колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун.

"Уявіть, яким тягарем може стати для системи охорони здоров’я швидке поширення грипу. Додаткове навантаження буде й на медичних працівників, і на пацієнтів, які лікуються від інших тяжких хвороб та ризикують залишитися без належної уваги лікарів. Саме тому зараз дуже важливо ретельно дотримуватися усіх заходів безпеки і подбати про вакцинацію від грипу для себе та своєї родини", - закликає лікарка.

Відомо, що і вірус грипу, і Covid-19 здебільшого передаються респіраторним шляхом. Тому дотримання  заходів безпеки (миття рук, фізична дистанція, носіння маски в громадських місцях, правильна техніка кашлю та чхання) допоможе стримувати поширення обох хвороб.

Упродовж епідсезону 2019/2020 на грип та ГРВІ перехворіли на 7,1% менше українців, аніж в попередні роки. Це закономірно, адже через пандемію ми вживали заходів безпеки та мільйони людей перебували вдома на карантині місяцями. Така ситуація не лише в Україні. Однак дослідники попереджають, що слід бути обережними в інтерпретації цих даних, оскільки в час пандемії тестування на респіраторні віруси, не пов’язані з SARS-CoV-2, проводили значно менше, ніж зазвичай.

Тому не варто розслаблятися і сподіватися на випадок. Прості речі можуть бути дуже дієвими, якщо їх робитиме кожен із нас. Не ігноруйте заходів безпеки.

Перше — вакцинуйтеся проти грипу. Так, вакцина проти грипу не захистить вас від COVID-19 і не гарантує 100% захисту від грипу. Але навіть якщо ви захворієте на грип, завдяки щепленню хвороба мине без тяжких ускладнень, серед яких може бути госпіталізація та навіть смерть.

Вакцина від грипу
Вакцина від грипу
Фото: Shutterstock

Коли і як можна зробити щеплення

 • Щепитися можна впродовж усього епідсезону — з осені й до весни. Але що раніше, то краще. Попросіть вашого сімейного лікаря повідомити вас одразу, коли вакцини будуть у наявності — у нього в кабінеті або в аптеках.
 • Ці вакцини держава не купує для громадян, але витратити на них власні кошти справді варто. Заплануйте свій бюджет, щоби оплатити вакцину для себе і сім’ї. Одна доза вакцини в аптеках коштує близько 250-300 грн. І це значно менше, ніж потім доведеться витратити на ліки.
 • Щепити дітей можна з 6 місяців. Якщо дитина до 9 років вакцинується вперше в житті, то необхідно ввести 2 дози з інтервалом у місяць. Усім іншим вистачить однієї дози.
 • Вакцинуватися необхідно перед кожним епідсезоном, оскільки вірус грипу мутує, що потребує змін у вакцині. Після вакцинації імунітет зазвичай формується впродовж двох-трьох тижнів. Якщо в цей період людина заразиться вірусом грипу, то захворіти можна. Через це важливо не затягувати з вакцинацією, а зробити щеплення до початку сезону.

Ускладнення від хвороби є найбільш небезпечним наслідком грипу та у деяких випадках призводять до смерті людини. Вакцинуватися потрібно усім, але передусім тим, хто ризикує захворіти на грип чи постраждати від його наслідків найбільше.

Хвороба
Хвороба
Фото: Shutterstock

Для кого грип найнебезпечніший

 • Передусім — це діти до 8 років. Загалом вони хворіють на грип на 30–40% частіше порівняно з 10-15% серед дорослих. Грип може спричинити в дітей важкі наслідки: пневмонію, енцефалопатію, зневоднення, хвороби серця. Немовлят до 6 місяців не вакцинують, але тоді всі довкола мають бути щеплені від грипу.
 • Якщо до грипу діти дуже вразливі, то на COVID-19 навпаки, хворіють рідше та мають легші симптоми. Натомість для літніх людей дуже небезпечно захворіти на обидва віруси, тож їм також дуже важливо зробити щеплення проти грипу.
 • Навіть у разі захворювання на грип щеплені люди старшого віку значно легше переносять хворобу та мають кращі шанси на одужання. В одному з досліджень виявлено, що люди, яким за 65 років і які мали щеплення проти грипу, на 37% рідше потрапляють до відділення інтенсивної терапії, ніж нещеплені. Така тенденція стосується і тривалості перебування у стаціонарі та швидкості одужання.
 • Дуже важливо вакцинуватися вагітним. Грип може спричинити важкі ускладнення, крім того, вірусні захворювання під час вагітності можуть впливати на розвиток мозку дитини. Наприклад, в чотири рази збільшувати ризик біполярного розладу.
 • Люди з ослабленою імунною системою (через хіміотерапію, наприклад) мають вакцинуватися також, але лише інактивованою вакциною, яка не містить живого вірусу.
 • Люди з хронічними хворобами (астма, хвороби серцево-судинної системи, діабет, хвороби нирок тощо) також мають робити щеплення, бо грип для них може стати смертельним.

Попри те, що в кожній країні перелік протипоказань до вакцинації проти грипу може дещо відрізнятись, у більшості країн Європи, в США, Канаді та інших розвинутих країнах світу перелік протипоказань схожий на протипоказання до вакцинації, визначені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).

Хвороба
Хвороба
Фото: Shutterstock

Протипоказання до вакцинації, зокрема й проти грипу

 1. За віком – зазвичай вакцини проти грипу протипоказані для дітей, яким не виповнилося 6 місяців
 2. Застуда, що супроводжується температурою вище 38-38,5°С
 3. Тяжка алергічна реакція (анафілактична) на попередню дозу вакцини чи відома тяжка алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, курячий білок).
 4. Захворювання і стани організму, за яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; у разі вживання великих доз стероїдних гормонів; під час вживання ліків, що пригнічують імунітет; у випадку окремих вроджених імунодефіцитів). Інактивовані вакцини проти грипу безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне формування імунітету після введення вакцини не гарантується.
 5. Якщо впродовж 6 тижнів від вакцинації проти грипу розвивався синдром Гієнн-Барре (рідкісний стан, за якого імунна система людини вражає власні периферичні нерви), вакцинація проводиться з пересторогою – зважують усі  переваги та ризики.

Якщо у вас є будь-які запитання щодо вакцинації від грипу — поговоріть зі своїм сімейним лікарем. Він допоможе визначити, чи є у вас протипоказання до вакцинації.

Вакцина
Вакцина
Фото: Shutterstock

До речі, якщо ви застудилися і маєте інфекцію верхніх дихальних шляхів, найкращими ліками може стати мед. Це вже навіть довели учені з Оксфордського університету.

Читайте також:

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше