Чого не можна робити, якщо ви захворіли на коронавірус: 10 порад лікарів

Щодня все більше українців чують від своїх друзів чи знайомих: "У мене ковід". І навіть тих, хто вважає пандемію "всесвітньою змовою масонів", мимоволі накриває панічний страх: "А що робити, коли на коронавірус захворію я чи хтось із моїх рідних?"

Дуже часто, щоб вберегтися від можливих складних наслідків, люди починають використовувати всі відомі їм народні і нетрадиційні засоби. DW публікує поради лікарів доказової медицини, які пояснюють, чого не варто робити, якщо ви захворіли на COVID-19.

Приймати ліки "для профілактики"

У світі на сьогодні немає жодного препарату, який мав би доведену ефективність для профілактики коронавірусу. Найкраща профілактика — дотримання правил гігієни і соціальної дистанції. Про це заявив завідувач кафедри дитячих інфекційних захворювань в Національного медичному університеті імені Богомольця Сергій Крамарьов.

Люди часто починають безконтрольно приймати різноманітні дієтичні добавки, вітаміни, а часом і серйозні медичні препарати, такі як інтерферони чи муколітики. Це вкрай небезпечна тенденція. Особливо, якщо врахувати, що часто таке “профілактичне лікування” призначають сімейні лікарі.

Занадто велика доза вітамінів

Всі ми знаємо, які важливі вітаміни для організму. Однак, коли їх забагато, це може мати ще гірший ефект.

"Передозування вітаміну Д може бути інколи страшніше, ніж сама хвороба. Те саме стосується вітаміну С, цинку. У високих дозах вони мають цілий ряд побічних ефектів", - зазначив Крамарьов. За його словами, у національному протоколі відсутні будь-які рекомендації щодо вітамінів, а тому, ухвалюючи рішення про їх прийом, обов'язково варто зважати на правильне дозування. Наприклад, для вітаміну Д добова норма становить не більше 400-500 міжнародних одиниць, для цинку - 15-20 міліграм, зауважує лікар. Самостійно під час хвороби збільшувати дозування не потрібно.

Лікарі
Лікарі
Фото: Shutterstock

Робити зайві тести

Якщо у вас з’явилися симптоми хвороби і ви хвилюєтеся, що це може бути коронавірус, не поспішайте бігти до лабораторії і здавати тест.

"Не потрібно прив'язуватися лише до тестів. По-перше, можна отримати негативний результат за наявності симптомів або отримати через п'ять-сім днів, коли буде запізно і захворювання може стати більш важким", - зазначила лікар-епідеміолог Людмила Мухарська.

На пізніх етапах або у найперші дні захворювання ПЛР-тести частіше показують хибно-негативні результати.

ІФА-аналіз доцільно застосовувати не раніше, ніж за п'ять-сім днів від початку симптомів - для виявлення антитіл IgМ, та за десять днів - аби виявити антитіла IgA.

Вимагати КТ в перші дні хвороби

Комп'ютерна томографія (КТ) під час пандемії стала надзвичайно популярною серед українців. Однак поспішати на додаткову дозу опромінення за перших симптомів чи позитивного тесту не варто. "КТ чи рентген-знімок рекомендовано госпіталізованим пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад, задишку чи наявність супутньої патології", - наголошує екскерівниця українського міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун.

Лікарка наголошує, що при призначенні лікування лікарі повинні керуватися, у першу чергу, показниками аналізів крові і станом самого пацієнта, а не результатами КТ.

Лікуватися антибіотиками

Лікарі вкотре наголошують, що коронавірус — це ВІРУС. А антибіотики можуть впливати лише на бактерії. На жаль, багато сімейних лікарів за перших симптомів COVID-19 починають призначати “профілактично” антибіотики. Це не лише недієво, а й небезпечно.

Прийом антибіотика в ранній фазі коронавірусної хвороби є небезпечним, може спровокувати різке погіршення стану і посилити набряк легень, застерігає інфекціоніст Євген Дубровський, який рятує хворих на COVID-19 у Київській міській лікарні №4. Антибіотики є доцільним, лише якщо встановлено приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Її можна діагностувати за аналізом крові чи рентгенографією. "Ці обстеження треба робити на 6-7 день хвороби, за відсутності позитивної динаміки", - наголошує у своєму блозі в Facebook лікар Дубровський.

Приймати противірусні препарати

Категорично заборонено під час хвороби приймати і будь-які противірусні препарати. Вживання їх на ранніх термінах хвороби, як і антибіотиків, може спричинити неконтрольовану гіперімунну відповідь організму на проникнення COVID-19 в легені, наполягає Дубровський. "Жоден противірусний препарат на сьогоднішній день до кінця не доведений. Єдиний препарат,  який наразі має перспективу як противірусний - це ремдесивір. Але він вводиться внутрішньовенно для стаціонарних пацієнтів, тому в амбулаторних умовах він не може бути застосований", - каже лікар Крамарьов.

Хворі
Хворі
Фото: Shutterstock

Збивати невисоку температуру

"До 38,5 градусів температури збивати не варто, якщо людина її нормально переносить. Все, що вище, - може бути небезпечно, тому треба знижувати", - нагадує Сергій Крамарьов.

Надувати кульки та використовувати "народні методи"

Лікарі також радять пацієнтам з COVID не сподіватися на "народні методи" чи поради на кшталт надувати повітряні кульки під час пневмонії. Будь-які дихальні гімнастики після перенесеного запалення легень варто проводити під наглядом спеціалістів. А поради про вживання соди, промивання носа йодом тощо краще відкинути, аби не зашкодити ще більше.

Довіряти чудодійним засобам із реклами

Віддавати перевагу різноманітним біологічним добавкам та псевдозахисту від коронавірусу, нехтуючи дистанцією, носінням масок та дезінфекцією, також не варто. Не лікуватися препаратами, які "на слуху" та розрекламовані в інтернеті чи на телебаченні, наполегливо радить керівниця Київського міського центру громадського здоров'я Олена Лукашевич. Фахівців вона закликає не використовувати у своїх публічних дописах жодних торгових назв лікарських препаратів.

Панікувати

Дошкуляти лікарям дзвінками і просити додаткових призначень також не потрібно, наполягають медики. У цій непростій ситуації пацієнтам радять зберігати тверезе і критичне мислення, уникати зайвих самопризначень та обстежень. Комунікацію із лікарем радять вести без надмірної метушні та агресії. Нетермінові консультації щодо COVID-19 можна отримати на безкоштовній Гарячій лінії МОЗ - 0 800 60 20 19.

Нагадаємо, колишній головний санітарний лікар України Святослав Протас розповів, у яких місцях найбільший ризик заразитися коронавірусом.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше