Птах весни з багатьма іменами
З приходом весни в українське небо традиційно повертаються знайомі білокрилі мандрівники, які для багатьох стали символом тепла, нового життя та надії. Цей птах має чимало імен – у когось це лелека, в когось гайстер, а десь його називають чорногузом. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на "Київ24".
На сході та півдні України, зокрема в Криму, Дніпропетровській, Полтавській, Одеській, Харківській та Миколаївській областях, найпоширенішим варіантом є слово "лелека". За версією мовознавців, воно має тюркське походження і виникло як звуконаслідування пташиного клекотіння.
У центрі країни – на Вінниччині, Черкащині, Сумщині та подекуди в Київській області – частіше вживають "чорногуз". Назва утворена від слів "чорний" і "гузка" – очевидний натяк на забарвлення пір’я.
Північ України зберегла інші варіанти: "бусол", "буслик", "бусень", які поширені на Житомирщині, Рівненщині та Чернігівщині. Дослідники припускають, що слово може походити від тюркського "boz" – "сірий".
На заході України частіше кажуть "бузько", "бузьок", а на Закарпатті – "ґовля", запозичене з угорської. У деяких районах Рівненщини та Волині зустрічаються "боцян" і "бойцюн", які мають польське коріння, а "гайстер" – німецьке.
Таке мовне різноманіття — віддзеркалення історії, культурного обміну та нашої любові до природи.
Раніше "Дивогляд" розповідав про те, які прізвища в Україні мають половецьке коріння та тюркське походження.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.