Як давні кочівники вплинули на наш родовід?
Українські прізвища часто формувалися на основі соціального статусу або роду занять їх перших носіїв. Проте існує і така група прізвищ, що має зв'язок із половцями – середньовічним тюркським народом, який мешкав на теренах Євразійського степу від Дунаю до річки Іртиш. Інформацію про це опублікували в соціальній мережі Facebook на сторінці групи "Рідні – Генеалогічне Товариство", повідомляє "Дивогляд".
Половці та їхній слід в українських прізвищах
Половці, або кипчаки, в XI-XIV століттях активно населяли євразійські степи, включаючи територію сучасної України. На українських землях вони з'явилися приблизно у XI столітті, поступово інтегруючись у місцеві громади. Вони мали тісні зв’язки з багатьма країнами та культурами – Візантією, Грузією, Угорщиною, Албанією та Болгарією. Активно співпрацювали як у військовій, так і в торговельній сферах.
З часом половці почали асимілюватися з місцевим населенням, залишаючи слід не лише у культурі та етногенезі, а й у прізвищах, що побутують в Україні донині. Деякі з цих прізвищ залишаються вкрай рідкісними, але їх і досі можна зустріти в різних регіонах.
Прізвища з половецьким корінням
Нижче наведено список українських прізвищ, які мають тюркське походження та пов'язані з половцями. Можливо, серед них ви знайдете й своє:
- Акуш
- Алак
- Алперін
- Дулепа
- Кейран
- Кобан
- Кобяк
- Котян
- Куря
- Мандула
- Салават
- Сугрін
- Темір
- Тертер’ян
- Умуль
- Шарк
- Ямула
Рідкісність та поширення
Фахівці стверджують, що більшість цих прізвищ сьогодні є надзвичайно рідкісними, але вони все ще зустрічаються в певних регіонах України. Наприклад, прізвище Дулепа належить 159 людям і найбільше поширене у Кам'янець-Подільському районі. А прізвище Кобяк мають усього 54 особи, які проживають у таких місцях як Сокальський район (Львівська область), Київ, Оріхівський район (Запорізька область), Донецьк та Маріуполь.
Раніше "Дивогляд" розповідав про найпоширеніші прізвища в Україні.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.