Раніше його святкували 9 листопада, проте після переходу на новий церковний календар дату змістили. Відтепер, відповідно до Указу президента №455/2023, День української писемності та мови в Україні святкують 27 жовтня. Про це повідомляє "Дивогляд".
Цей день співпадає з православним святом, коли вшановують пам’ять преподобного Нестора-літописця – послідовника Кирила і Мефодія, творців слов'янської писемності. Саме його праці стали початком писемної української мови, вважають дослідники. Протягом століть українська мова, як і сам український народ, зазнавала численних утисків, заборон та спроб знищення з боку інших держав, однак зуміла зберегти свою унікальність та самобутність.
Українська мова відома своєю милозвучністю та багатством. Її корені сягають праслов'янської мови, і вона не є похідною від давньоруської, як часто вважають. Її розвиток розпочався ще у VI столітті й тривав до XVI століття.
Пропонуємо 10 цікавих фактів про українську мову:
- Українська має напівофіційний статус у США, зокрема в окрузі Кук штату Іллінойс.
- Найдовше слово в українській мові – це "дихлордифенілтрихлорметилметан".
- Найдавнішою українською піснею вважають "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш".
- Найбільше слів у мові починається на літеру "П", а найменше – на "Ф".
- Слово "бити" має найбільшу кількість синонімів – понад 45.
- З кінця XVI до початку XIX століття в Україні була популярна система письма, відома як козацький скоропис.
- Українська багата на зменшувальні форми, навіть слово "вороги" має зменшувально-пестливий варіант "вороженьки".
- Літературний статус української мови закріпився після виходу "Енеїди" Івана Котляревського, який вважається основоположником нової української літературної мови.
- "Заповіт" Тараса Шевченка перекладено більш ніж 150 мовами світу, що є рекордом серед українських творів.
- В українській мові близько 256 тисяч слів, але вона активно розвивається, тому ця цифра постійно зростає.
Цей день нагадує нам про важливість збереження та розвитку рідної мови, яка є невід’ємною частиною культурної спадщини України.
Раніше ми розповідали про те, чому свято української мови відзначають у день вшанування Нестора Літописця. Відомо, що Нестор Літописець (1056-1114) був монахом Києво-Печерської лаври, автором найдавнішого літопису України, укладеного на початку 12-го століття – "Повісті врем'яних літ". Цей твір є головним джерелом вивчення стародавньої історії України.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.