Чому динозаври стали "правити" на Землі – відповідь науковців

Вчені провели дослідження та встановили, що пристосування динозаврів до умов абсолютного холоду свого часу допомогло їм перемогти конкурентів.

У Тріасовий період, який тривав 252-201 млн років тому, Землею правили таністрофеї з гігантськими шиями, етозаври з броньованими щитами на спині та дрепанозаври з чіпкими хвостами. Динозаврів тих часів можна вважати ізгоями, але все змінилося за часів Юрського періоду. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Discover Magazine.

Науковці вирішили встановити причини, яким чином динозаври витіснили своїх конкурентів і опинилися на домінантних позиціях. Виявилося, що це їм вдалося завдяки пристосуванню до умов абсолютного холоду.

Між Тріасовим і Юрським періодами сталося масове вимирання, частково спровоковане різким похолоданням. Холоднокровні рептилії вимерли, а ось динозаври пристосувалися до значних температурних перепадів.

Зазвичай пізній тріас вважається "тепличним періодом" нашої планети – вулканічні виверження викидали в атмосферу вуглекислий газ у величезній кількості, що нагрівало землю та підкислювало водойми. Однак, разом із вуглекислим газом відбувалися викиди аерозолі сірки, які відбивали сонячне світло та сприяли охолодженню Землі. Згідно кліматичним моделям, протягом десятиліть полюси замерзали, але жодних геологічних свідчень замерзання не було зафіксовано.

Юрський період
Юрський період
Фото: Shutterstock

Читайте також:

Вперше ознаки зазначених похолодань виявили у стародавніх озерах північно-західного Китаю. Там вчені знайшли гальку шириною до 1,5 см. Це каміння могло опинитися тут завдяки тому, що його віднесли шматки льоду, які дрейфували. Додаткову увагу дослідників привернуло те, що камінці знаходилися біля слідів динозаврів.

"Це показує, що ці райони регулярно замерзали, але динозаври чудово справлялися", – стверджують фахівці.

Є версія, що динозаври виживали у полярній лісовій рослинності протягом мільйонів років завдяки пір'ям і пристосованості до холодних умов. Це дозволило їм вторгнутися на екватор і опинитися на тих нішах, які займали їхні конкуренти, що вимерли через кліматичні зміни.

"Багато людей може здивуватися. Адже наше дослідження показує, що ранні динозаври еволюціонували в умовах абсолютного холоду, а не в зелених джунглях юрського періоду, як багато хто вважає", – йдеться у повідомленні.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що палеонтологи виявили залишки невідомої ведмедесобаки приголомшливих розмірів.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше