"Позбавив дару мови": в Ірландії посеред болота знайшли дерев'яний ідол, якому понад 1,6 тис років – фото

Знахідка, яка датується Залізною добою, зроблена з розколотого стовбура дуба. Вона має антропоморфну форму з невеликою круглою головою, маленькі очі та довге тіло, яке має глибокі горизонтальні зазублини.

У болоті в Гортнакранні, графство Роскоммон (Західна Ірландія), знайшли рідкісний різьблений дерев’яний ідол. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на The History Blog.

Завдяки заболоченим умовам дослідники досі знаходять на території Північної Європи подібні ідоли з дерева. Знайдений артефакт – один з дванадцяти ідолів залізної доби, які знайшли в Ірландії.

Цікаво, що цей ідол професійні археологи розкопали на початку розкопок, а ось інші – випадково. Також нещодавня знахідка має найбільшу серед усіх довжину – 2,5 м.

"Нижні кінці деяких фігурок були оброблені до такої міри, що можна припустити, що вони колись стояли вертикально. Їхнє значення відкрите для інтерпретації, але вони могли відзначати особливі місця в ландшафті, представляти конкретних людей або божеств або, можливо, функціонувати як дерев’яні тіла, принесені в жертву замість людей", – розповіла експертка з дерева Кеті Мур.

Ідол
Ідол
Фото: The History Blog

Читайте також: Археологи знайшли помешкання жінки-вікінга, яка перетнула Атлантику за 500 років до Колумба

На думку археологів, спочатку цього ідола встромили у землю, щоб він знаходився у центрі якогось ритуалу чи церемонії. Його знайшли, коли він був розбитим на кілька частин і лежав обличчям донизу.

Експерти стверджують, що знахідка не просто впала, а її перестали використовувати та навіть поховали. Не виключено, що він був ритуальною жертвою.

Згідно з радіовуглецевим аналізом, ідол створили у період між 200 і 400 роками. Остання дата – всього за 100 років до хрещення Ірландії Святим Патріком. Таким чином, поховання ідола могло статися тоді, коли острів християнізувався.

"Я бачив багато незвичайних речей у своїй роботі археологом водно-болотних угідь, але відкриття цієї статуетки позбавило мене дару мови і викликало у мене тремтіння", – розповів археолог Сату Койвісто, науковий співробітник Університету Турку у Фінляндії.

Ідол
Ідол
Фото: The History Blog

Читайте також: Учені розкрили секрет рослини, яка "не може померти" вже 3 тис років – фото

Окрім ідола, дослідники виявили:

  • плуги Залізної доби
  • кинджали
  • списи
  • золоті шпильки Бронзової доби
  • кістки людей і тварин

Знахідки вказують на те, що мешканці цих територій користувалися болотом для жертвоприношень.

"Фігурка дуже натуралістична і нагадує трав’яну змію (Natrix natrix) або європейську гадюку (Vipera berus) в русі", – додали фахівці.

Читайте також: Древніший від Стоунхенджу: вчені дізналися справжній вік Шигірського ідола – фото

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше