Птахи

Як птахи пережили динозаврів і масове вимирання – вчені

Shutterstock

Дослідники отримали нові дані завдяки черепу древнього птаха, якому приблизно 70 млн років

Американські фахівці дослідили останки іхтіорніса (рід викопних птахів), череп якого майже повністю зберігся. Вони порівняли давню птицю з тими, які живуть ними. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Phys.org.

На думку вчених, предки нині живучих птахів змогли пережити масове вимирання, після кого зникли всі інші динозаври, завдяки унікальній формі мозку.

"У живих птахів мозок складніше, ніж у будь-яких відомих тварин, крім ссавців. Ця нова скам'янілість, нарешті, дозволяє нам перевірити ідею про те, що мозок зіграв важливу роль в їх виживанні", – розповів провідний автор дослідження з Університету Огайо Крістофер Торрес.

Викопний череп іхотроніса
Викопний череп іхотроніса
Фото: Christopher Torres / The University of Texas at Austin

Знайденій скам'янілості приблизно 70 млн років. Дивовижно, але до наших днів майже повністю зберігся череп, що є вкрай рідкісним явищем.

Скам'янілість належить іхтіорнісу, який жив на території сучасного Канзасу в кінці крейдяного періоду та вимер одночасно з іншими нептаховими динозаврами. Ця істоту поєднувала риси пташиних і нептахових динозаврів, що також стосувалося щелеп, повних зубів і дзьоба.

Комп'ютерна томографія допомогла дослідникам використати череп іхтіорніс як зліпок для створення тривимірної копії його мозку, яка називається ендокран. Його порівняли з тими, які створили для живих птахів і більш віддалених родичів динозаврів.

На думку вчених, перед катастрофою мозок птахів прийняв свою сучасну форму. Аналогічним чином у той час розширилися функції зорової системи. Є версія, що це було найважливішим фактором, завдяки якому птиці змогли вижити, на відміну від інших представників групи динозаврів.

Форма мозку птахів
Форма мозку птахів
Фото: Christopher Torres / The University of Texas at Austin

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що учені знайшли кладовище морських істот, які населяли Землю мільйони років тому.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ