Як у міфах: учені знайшли нову рептилію, яка населяла Землю 310 млн років тому – фото

Науковці отримали дані про довготілу звивисту рептилію, яку назвали на честь легендарної гігантської змії в скандинавській міфології. Остання колись боролася з Тором, богом грому.

За міфами, "Світовий змій" – величезна рептилія, яка могла оповити своїм тілом усю нашу планету. На її честь назвали нещодавно відкриту стародавню рептилію Йормунганд Болті (YOR'-mun-gund BOL'-tee), яка завдовжки лише кілька сантиметрів. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Livescience.

Мова йде про мікрозавра ("маленьку ящірку"), яку відносять до ранньої групи рептилій. Вони одні з перших, хто еволюціонував на суші. Йормунганд Болті мав тонке та подовжене тіло, короткі кінцівки та міцний череп.

Скам'янілість знайшли у настільки гарному стані, що можна розгледіти відбитки особливих лусочок. Вони нагадують луску сучасних рептилій, яка відштовхує бруд. Проаналізувавши всю інформацію, науковці дійшли до висновку, що у мікрозавра були навички як пересування під землею, так і ковзання, як у змій.

Йормунгандр болті
Йормунгандр болті
Фото: Arjan Mann, Ami S. Calthorpe and Hillary C. Maddin

Скам'янілість зберігається в Музеї природної історії імені Філда (Чикаго, США), куди її доставили з родовища скам'янілості Мазон-Крік в Іллінойсі (США). У цій місцевості свого часу знайшли багато скам'янілостей цілих або майже цілих організмів, які населяли нашу планету до кам'яновугільного періоду (приблизно від 359 млн до 299 млн років тому).

За словами експертів, мікрозаври – одні з найстаріших амніот, хребетних, у яких ембріональний розвиток відбувався в яйцях, заповнених рідиною з багатьма  шарами оболонок.

Читайте також: "Це не розіграш": у Тасманії сфотографували тварину, яку вважають вимерлою – фото й відео   

Зазначимо, що префікс "болті" у повній назві є даниною Джону Р. Болту – покійний палеонтолог, заслужений зберігач копалин земноводних і рептилій у Музеї природної історії ім. Філда.

За словами наукового співробітника Смітсонівського національного музею природної історії у Вашингтоні Арджана Манна, безпосередньо ця істота жила "від середини Кам'яновугільного періоду до початку Пермського періоду (299-251 млн років тому)". Раніше фахівець займався дослідженням двох видів мікрозаврів, яких він назвав Diabloroter ("Диявольський копач") і Infernovenator ("Пекельний мисливець").

Йормунгандр болті
Йормунгандр болті
Фото: Arjan Mann, Ami S. Calthorpe and Hillary C. Maddin

Науковець стверджує, що переважно скам'янілості цієї групи динозаврів відносять до Пермського періоду. Саме тому завдяки Йормунганд Болті вчені отримали унікальну можливість дослідити більш раннього мікрозавра.

У підсумку науковці дізналися, що завдовжки рептилія була 5 см, мала "обтічне, циліндричне та відносно гладке" тіло, короткі та товсті кінцівки, а також короткий хвіст. Її тіло покривали овальні ребристі лусочки, а міцний череп мав декілька зрощених кісток. Є версія, що завдяки ним він витримував тиск, коли тварина переміщувалася під землею.

Читайте також: Лохнеське чудовисько – звичайний слон чи доісторичний динозавр? – історія та погляд учених

"Ми думаємо, що ця рептилія закопувалася під землю головою вперед, як це роблять сучасні рептилії. Подовжене тіло дозволяло Йормунганд Болті рухатися як сучасна змія, а луска, по якій ковзав бруд, як у сучасних рептилій, що копають нори, допомагала швидше переміщатися", – зазначив Манн.

Художнє зображення Йормунгандра болті, який воює з багатоніжкою
Художнє зображення Йормунгандра болті, який воює з багатоніжкою
Фото: Created by Henry Sutherland Sharpe, copyright 2019 Henry Sutherland Sharpe

Якщо мікрозаври насправді належать до ранніх амніотів, то Йормунганд Болті зі своєю змієподібною формою пропонує інакше поглянути на історія змін тіл тварин після того, як вони опинилися на суші. Переважно ранні амніоти нагадують маленьких ящірок.

Згідно сучасній інтерпретації скам'янілостей, ці істоти більш повільно перейшли до різноманітних форм. Однак, завдяки дослідженню скам'янілостей Йормунганд Болті та інших довготілих мікрозаврів, учені прийшли до зворотних висновків.

"Це означає, що еволюція амніот була швидшою, адже, як тільки вони опинялися на суші, вони змінювали форми свого тіла. Це сильно відрізняється від того, що ми знаємо наразі", – підсумував Манн.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що учені оживили стародавню істоту після вічної мерзлоти.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше