Лохнеське чудовисько – звичайний слон чи доісторичний динозавр? – історія та погляд учених

Містичні стародавні істоти споконвіку хвилювали людей по всьому світу. Кожна історія має певний ступінь достовірності, але як нам сприймати лохнеське чудовисько, яке нібито змогли сфотографувати?

У цьому матеріалі "Дивогляд" згадає про згадки очевидців, які нібито зустріли цю таємну істоту, а також наведе думку вчених із цього приводу.

Історія

Лох-Несське чудовисько в живописі
Лох-Несське чудовисько в живописі
Фото: heikenwaelder.at

Перша письмова згадка про загадкове створіння, що живе в цьому озері, датується VI століттям нашої ери. Святий Колумб у своєму життєписі згадував про зустріч з "водяним звіром". Він писав, що колись вийшов до Лох-Несса та застав похорони місцевого жителя, який став жертвою озерного чудовиська.

Один із учнів Колумба нібито легковажно кинувся у воду та поплив через вузьку протоку, щоб пригнати човен. Однак, коли він відплив від берега, то побачив Нісага (саме так древні кельти назвали дивну істоту, що мешкала на цих територіях), але його вдалося відігнати завдяки молитві.

12 листопада 1933 року Хью Грей зробив перший знімок чудовиська, яке нібито живе в озері Лох-Несс (Шотландія). Фотографія розповсюдилася по всьому світу. Громадськість почала тиснути на шотландський уряд, який вимушено виніс на порядок денний питання щодо існування тварини, яку назвали "Нессі".

Озеро Лох-Несс
Озеро Лох-Несс
Фото: Sam Fentress

Чиновники говорили про те, що варто виділити гроші для вивчення озера та його мешканців. Однак, це виявилося марним і в дослідників досі немає істотних підтверджень того, що Лох-Несське чудовисько існує.

Що про це думають вчені

Є припущення, чудовисько може бути величезним осетром або плезіозавром (морський плазун мезозойського періоду). Втім, вчені не особливо серйозно сприймають це пояснення.

По-перше, осетер не може бути такого гігантського розміру. По-друге, голод дуже швидко знищив би доісторичну рептилію в цьому озері, бо в Лох-Нессі приблизно 20 тонн біомаси, чого недостатньо для плезіозавра, вага якого перевищувала 25 тонн.

Плезіозавр
Плезіозавр
Фото: Adam Stuart Smith

Озеро Лох-Несс вкривав лід

Цю місцевість, як і всю Шотландію, вкривав суцільний крижаний щит під час останньої льодовикової епохи, яка почалася близько 110 тис років тому і закінчилася приблизно 9700-9600 року до нашої ери.

Вченим невідомо про великих тварин, які можуть виживати в подібних умовах. Однак, деякі фахівці не виключають, що в Лох-Нессі є вихід в море через систему підземних тунелів, які могли використовувати різні істоти.

Чудовисько – звичайний слон?

У 2005 році палеонтолог Нейл Кларк зіставив знімки, де нібито зображене Лох-Неське чудовисько, з графіком гастролей бродячих цирків. Він дійшов до висновку, що люди могли бачити не доісторичного динозавра, а звичайних слонів, що купалися.

Слон у воді
Слон у воді
Фото: Скріншот із YouTube

Коли вони були в воді, то місцеве населення могло бачити лише хобот, верхівку та верх спини цієї величезної тварини. Дивовижно, але саме так деякі очевидці зображували чудовисько – тварина з довгою шиєю та двома горбами.

Лох-Несське чудовисько – ілюзія?

Фахівці стверджують, що в озері існує ефект сейши. Мова йде про невидимі для нас підводні течії, які можуть змінювати атмосферний тиск, вітер і сейсмічні явища. Ці течії захоплюють за собою великі предмети, внаслідок чого в спостерігача може виникати ілюзія, що він бачить пливучі об'єкти в озері.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про історію та цікаві гіпотези щодо міфічної Атлантиди.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше