Атлантида: правда чи вигадка – історія та цікаві гіпотези

Атлантиду прийнято вважати міфічним зниклим островом або континентом, про який відомо від стародавніх людей, але людство досі не визначилося, як трактувати цю історію.

Саме тому "Дивогляд" розповість вам про найбільш цікаві факти про цей міф, його трактування філософами та науковцями, завдяки чому ви зможете скласти власну думку.

Походження ідеї

Про Атлантиду передусім ми чули від філософа Платона, який згадав її у своїх діалогах "Тімей" і "Критій". За його словами, вона була квітучим краєм з могутніми володарями та атлантами, що населяли цю державу. 

Платон
Платон
Фото: Shutterstock

Вона знаходилася за Геракловими стовпами та вела війну проти інших народів. Усі сусіди боялися атлантів, які були дуже могутніми. Однак, проти них повстали предки афінян і здобули перемогу, яка врятувала всі інші народи від рабства.

З часом стався землетрус і потоп, які були покаранням від богів, внаслідок чого Атлантида з грецькою армією потонули. Цікаво, що самим афінянам удалося вціліти.

Як людство трактувало цей міф

На думку давньогрецького філософа Прокла, діалоги Платона про Атлантиду є метафоричною оповіддю про те, як влаштований світ. Він стверджував, що боротьба предків афінян з Атлантидою – образ творення Космосу, тобто впорядкованого всесвіту. Прокл писав, що перемога над Атлантидою є прикладом того, як розумне космічне начало перемагає Хаос.

Карта Атлантиди за Патроклом Компанакісом
Карта Атлантиди за Патроклом Компанакісом
Фото: відкриті джерела

 

Інша думка зустрічається у працях німецького філолога Карла Райнхардта, який вважав, що Афіни у Платона є втіленням його власних ідей про те, як має виглядати ідеальне держава, а Атлантида – навпаки.

За його словами, спочатку Атлантида мала ідеальний устрій, але згодом її жителі та вона сама морально занепала. Зокрема, у цій державі все точно вимірювали та обчислювали, закон замінив справедливість, а споруди – природу.

Як писав німецький філолог, Платон таким чином хотів нам показати, що для людства небезпечні не варвари, не дикі орди, а цивілізований устрій, де перевага віддається штучності, а не природності.

Пошуки Атлантиди 

Гіпотетичні місця розташування Атлантиди у Середземному морі
Гіпотетичні місця розташування Атлантиди у Середземному морі
Фото: відкриті джерела

Люди багато разів намагалися зрозуміти, де може "ховатися" Атлантида. Є припущення, що досі існують певні залишки цієї міфічної місцевості (мова йде про острови Зеленого Мису, святої Єлени, Вознесіння, Канарські та Азорські архіпелаги, Саргасове море, Америка, Скандинавію, зниклий острів біля Криму тощо).

Протягом довгого часу вважали, що на Серединно-Атлантичному хребту в стародавні часи могли жити люди. Однак, згідно океанографічним дослідженням, він перебував під водою як мінімум 60 млн років.

Переважно сучасні дослідники заперечують існування Атлантиди в Атлантичному океані, замість чого її частіше "поміщають" у Середземне море. У 1996 році геологи Вільям Раян і Волтер Пітман висунули гіпотезу про затоплення дна Чорного моря, навколо чого міг сформуватися міф про Атлантиду.

На думку деяких фахівців, острів для древніх греків – не лише суша, оточена водою, але й невідомі землі, береги. Це наштовхує на припущення, що Атлантида належала до якогось з відомих стародавнім людям материків.

Затонуле місто
Затонуле місто
Фото: Shutterstock

Де може знаходитися Атлантида

В Атлантичному океані?

В Атлантиці колись була населена суша Доггерленд, яка поєднувала Британію з материком. Її затопило приблизно 5 тис років до нашої ери, внаслідок чого вона стала мілиною Доггер-банка. Можливо, що на це вплинуло цунамі, яке було спричинено найбільшим серед відомих зсувів ґрунту біля узбережжя Норвегії.

У Середземному морі?

У бронзову добу на острові Крит існувала Мінойська цивілізація. Вона значно впливала на землі Єгипту та Італії, але в XII столітті до нашої ери її перемогли об'єднані еллінські племена, які очолили афіняни.

На думку грецького геолога Галанопулоса, міф про загибель Атлантиди може бути обумовлена вулканічним вибухом острова Тіри (Санторіну) в XIV столітті до нашої ери. Він наніс шкоду Криту і мінойській культурі.

Санторін, вибух якого міг породити міф про Атлантиду
Санторін, вибух якого міг породити міф про Атлантиду
Фото: NASA

Також з Атлантидою ототожнюють затоплені споруди на острові Фарос, що також було обумовлено землетрусом. Як пише сам Платон, на міфічному острові було багато слонів, що можна пов'язати з Фаросом, бо через нього ввозили слонові кістки.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про 5 популярних міфів про Середньовіччя, у які ви також вірите.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше