5 популярних міфів про Середньовіччя, у які ви також вірите

Якби вам дали можливість побувати у минулому, який період ви обрали б?

Навряд чи багато людей оберуть Середньовіччя - темні, похмурі, брудні часи, які найбільше запам'яталися інквізицією. Але чи насправді тоді було так темно і страшно? "Дивогляд" вирішив розглянути 5 найпоширеніших міфів про Середньовіччя, у які вірить більшість людей.

Люди жили лише до 40 років

Середньовіччя
Середньовіччя
Фото: Shutterstock

Таке часто думають не лише про Середньовіччя, а й про значно пізніші періоди. Так, справді, у ті часи середній вік людей був близько 40 років. Але не тому, що довше ніхто не доживав, а через дуже високий рівень дитячої смертності. Якщо ж людині вдавалося вижити у дитинстві, у неї були непогані шанси дожити до 60-70 років.

Середньовічні люди ходили у темному одноманітному одязі

Середньовіччя
Середньовіччя
Фото: Shutterstock

З фільмів і серіалів у нас залишилося стійке упередження, що Середньовіччя — темний безбарвний період, коли люди люди носили такий же темний і безбарвний одяг.

Та, насправді, у той час володіли технологією фарбування тканин. Барвники виділяли із овочів, трав, горіхів, лишайників, кори дерев, оксиду заліза і навіть подрібнених комах.

Навіть небагаті селяни намагалися дотримуватися тогочасної моди і обирали собі різнобарвний одяг.

Одним із найпопулярніших барвників була рослина під назвою Вайда, яка надавала тканинам темно-синього забарвлення. Інші кольори, на зразок червоного, малинового, зеленого, жовтого і фіолетового, зустрічалися рідше, але не були чимось винятковим.

Найрозкішнішим вважався пурпур. Ним фарбували лише мантії королів. Щоб отримати цей барвник, спочатку використовували морських черевоногих молюсків, але секрет виготовлення фарби був втрачений після занепаду Константинополя в 1453 році. Тому потім почали використовувати кармін — червоно-пурпуровий барвник, який отримували з комах (самиць кошенильного червця).

Найпоширенішими тканинами, з яких виробляли одяг, були льон, коноплі, шерсть, шкіра, хутро. На півдні Європи вирощували бавовну. А от найбагатші лорди і представники духовенства могли собі дозволити навіть шовковий одяг.

У містах люди виливали свої нечистоти просто з вікон будинків

Коли ми думаємо про середньовічні міста, в уяві одразу може виникнути щось брудне і смердюче. Поширена думка, що усі вулиці були залиті людськими нечистотами, рештками їжі і сміттям, які могли викидати з вікна на голови перехожим.

Та, насправді, у багатьох країнах це було заборонено законом. Наприклад, у Лондоні 14 століття людину, яка викидатиме вміст нічного горщика або інше сміття надвір, могли оштрафувати на 40 пенсів (майже 4 тисячі грн на сучасні гроші).

Середньовічні люди не дуже переймалися гігієною

Середньовічна купальня
Середньовічна купальня
Фото: Shutterstock

Поширений міф, що у середньовічній Європі парфуми винайшли лише для того, щоб перебивати нестерпний запах немитих тіл. Нібито, навіть придворні вельможі не надто турбувалися про чистоту і дуже рідко купалися. Але історики кажуть, що середньовічні люди насправді любили ванни. І, можливо, навіть більше, ніж у 19 столітті. Спочатку для миття використовували м’яке мило, яке прийшло у Європу зі сходу. А у 12 столітті з’явилося тверде мило, яке виробляли з оливкової олії, соди, вапна і духмяних трав.

Для простолюдинів, які не мали персональних ванн, були громадські купальні і ванни. А вдома милися у звичайних ночвах. У теплу пору, звичайно ж, люди не відмовляли собі у задоволенні плавати у водоймах.

Існує легенда про королеву Кастилії, Арагону і Гранади Ізабеллу І, яка милася всього двічі у житті. Однак, цю історію вигадали тому, що Ізабелла І, яку вважають одним із найвидатніших правителів свого часу, майже весь час була у походах зі своїм військом. А там на мирські блага не надто відволікалися.

У Середньовіччі наука загнивала і не було жодного технічного прогресу

Вітряний млин
Вітряний млин
Фото: Shutterstock

Часто можна почути думку, що після занепаду Римської імперії європейська наука заснула і почався технологічний застій.

Звичайно, значною мірою на розвиток науки і технологій впливали араби і китайці, але і європейці зробили кілька важливих винаходів, які змінили світ. Наприклад, механічний годинник, водний млин і вітряк, станок для друку, окуляри, громадські бібліотеки тощо.

А ще, у Європі вперше почали використовувати важкий плуг, який став передумовою справжньої аграрної революції.

Читайте також: 10 чудернацьких житлових споруд, які вас здивують

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше