18 місяців темряви та масова смертність: який рік в історії людства був найжахливішим – історик

Нинішній і минулий рік були найгіршими в життя багатьох людей внаслідок пандемії, політичної ситуації і кризи, але, як вважає експерт, на Землі були ще гірші часи.

Є думка, що за звання найгіршого року борються відразу декілька кандидатів:

  • 1349 рік, коли чума забрала життя близько 20 млн осіб
  • 1918 рік, коли закінчувалася Перша світова війна, а також 100 млн людей загинули від іспанського грипу
  • будь-який рік з 1939 по 1945, бо в ті часи йшла кровопролитна Друга світова війна

На думку історика та археолога, професора Гарварду Майкла Маккорміка, навіть вищезазначені періоду програють 536 року нашої ери. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланнями на History та Big Think.

Люди в темряві
Люди в темряві
Фото: Shutterstock

У той час велика частині Землі опинилася в пітьмі на 18 місяців, бо таємничий серпанок огорнув Європу, Близький Схід і деякі території Азії. Посеред дня сонячне світло було заблоковане туманом, внаслідок чого падала температура, були неврожаї. Ці фактори безпосередньо впливали на вимирання великої кількості людей.

За словами дослідників, одна з головних причин цієї трагедії – виверження вулкана в Ісландії на початку 536 року, попіл від якого розповсюдився по Північній півкулі.

Виверження вулкану
Виверження вулкану
Фото: Shutterstock

Що було з людьми в ті часи?

У працях візантійського історика Прокопія Кесарійського сказано, що "сонце світило без яскравого світла, як місяць, протягом усього цього року". Складалося враження, що сонце постійно затемнене.

У тому році "люди не були вільні ні від війни, ні від епідемій, ні від чого-небудь ще, що несе смерть".

До 90-х років XX сторіччя люди ставилися зі скепсисом до цієї історії, але завдяки дослідженням стало зрозуміло, що в 536 році нашої ери відбулися дивні події. Зокрема, влітку на декілька градусів похололо в Європі й Азії, а Китай взагалі зіштовхнувся з літнім снігопадом.

"Це була досить різка зміна, що сталася в одну мить. Свідки з минулого дійсно мали рацію, а не впадали в істерику з приводу "кінця світу", як вважалося раніше", – стверджує Майкл Маккормік.

Птахи в небі
Птахи в небі
Фото: Shutterstock

Згодом учені зрозуміли, що ті часи були насправді жахливими.

"Ми здивовані тим, що в полудень не можемо побачити власних тіней", – стверджував римський державний діяч Кассіодор.

За його спогадами, сонце було "блакитного" кольору, у місяця не було його звичного блиску, а "пори року, здається, змішалися воєдино". Тяжкі наслідки виверження вулкану того року посилили виверження 540 і 547 років. Північна півкуля після цих подій відновлювалася ще дуже довго.

"Малий льодовиковий період Пізньої античності, що почався навесні 536 року, тривав у Західній Європі приблизно до 660 року, а в Центральній Азії до 680 року. Це був початок одного з найгірших періодів для життя, якщо не найгіршого", – стверджує Маккормік.

Протягом тривалого холодного та голодного часу європейці боролися з економічним застоєм, який став ще сильнішим у 541 році внаслідок вибуху першої бубонної чуми. Чорна смерть вбила від третини до половини людей, що населяли Візантійську імперію (чи Східну Римську імперію).

Епідемія чуми
Епідемія чуми
Фото: Shutterstock

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про топ-10 причин, згідно з якими пандемія COVID-19 позитивно вплинула на людство.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше