Вампір, якому 100 тис років: в Аргентині виявили рештки величезного кажана – фото

Учені в аргентинській печері знайшли щелепну кістку виду Desmodus draculae, яка збільшила кількість знань про історію цих істот. Також знахідка може прояснити причину їх вимирання.

Відомо, що наразі кажани складають приблизно 20% усіх відомих видів ссавців, але скам'янілості стародавніх кажанів зустрічаються дуже рідко. Саме тому кожна подібна знахідка, що стосується кажанів-вампірів, має величезне значення для науковців. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Sciencealert.

"Це єдине сімейство кажанів у світі, яке викликає цікавість через легенди про Трансільванію та графа Дракулу", – стверджує палеонтолог із Музею природничої грамотності в Мірамаре Маріано Магнуссен.

За словами експерта, кажани-вампіри – "насправді мирні тварини", які харчувалися кров'ю інших істот. У тому числі вони могли поживитися кров'ю людей, але це не викликало дискомфорту в останніх і тривало усього кілька хвилин.

"Погано те, що вони можуть передавати сказ або інші хвороби, якщо вони заражені. Безсумнівно, що їхні доісторичні родичі вели себе так само", – зазначив Магнуссен.

Щелепна кістка стародавнього кажана
Щелепна кістка стародавнього кажана
Фото: Museo de Miramar

Читайте також: "Це не розіграш": у Тасманії сфотографували тварину, яку вважають вимерлою – фото й відео

На сьогоднішній день лише 3 з близько 1,4 тис відомих видів кажанів відносяться до кажанів-вампірів, або Desmodontinae, або гематофагів, які вживають лише кров інших створінь. Усі ці 3 види населяють Центральну та Південну Америку і вони називаються:

  • звичайний вампір (Desmodus rotundus)
  • мохноногий вампір (Diphylla ecaudata)
  • білокрилий вампір (Diaemus youngi)

У цих трьох видів є багато спільних характеристик, а тому фахівці припускають, що гематофагія розвинулася в кажанів тільки одного разу і кожен вид кажанів-вампірів, існуючих і вимерлих, походить від спільного предка.

"Скам'янілі останки кажанів рідко зустрічаються в Аргентині", – розповів палеонтолог з Національного університету Мар-дель-Плата Сантьяго Брізуела.

Дослідникам відомо про D. Draculae з моменту, коли його вперше описали у 1988 році. Він населяв Центральну та Південну Америку під час плейстоцену аж до відносно недавніх часів. На це вказує те, що дослідники знайшли останки кажанів, які не встигли скам'яніти. Внаслідок цього учені припускають, що зникнення виду сталося тільки декілька сотень років тому.

Судячи з останків, ця тварина – найбільший кажан-вампір в історії. Його розміри були приблизно на 30% більше, ніж у його найближчих із нині живучих родичів.

Читайте також: "Людина-дракон": знайдений 88 років тому череп може належати невідомому виду людини – фото

Щелепні кістки були знайдені у відкладеннях епохи плейстоцену посеред печери, яка знаходилася поблизу міста Мірамар. Цікаво, що одночасно з кажаном тут жив гігантський лінивець. Є версія, що він був представником сімейства Mylodontidae.

Давній кажан у печері гігантського лінивця
Давній кажан у печері гігантського лінивця
Фото: Museo de Miramar

Ці дані можуть прояснити таємницю способів життя цих кажанів. На думку деяких учених, D. Draculae їли гризунів або оленів, але також є спеціалісти, які вважають, що ці кажани полювали на величезних тварин. На це припущення наштовхує знаходження останків кажана у печері гігантського лінивця.

Якщо друга гіпотеза виявиться вірною, то це узгодиться з теоріями про скорочення кількості кажанів приблизно 10 тис років тому, коли вимерли гігантські тварини. Однак, неможливо прийти до остаточно правильного висновку, використовуючи лише один примірним.

"Є два варіанти – або кажан жив у печері та полював на її мешканців, або кажан сам був здобиччю стародавньої сови, і вона його просто відригнула на підлогу печери", – стверджує Брізуела.

Наостанок зазначимо, що завдяки скам'янілості дослідники можуть отримати багато корисної інформації щодо вигляду стародавнього клімату на цій території. Звичайний кажан-вампір знаходиться близько в 400 км на північ від печери, де знайшли останки, що вказує на суттєві зміни місцевого клімату за 100 тис років.

Читайте також: У британських кажанів виявили новий вид коронавірусу – як він впливає на людей

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше