Річка Піл

Дослідники знайшли місце, яке зафіксувало 120 млн років історії Землі

Shutterstock

"Ніде більше у світі немає місця, де можна було б вивчити настільки тривалу історію Землі"

Учені знайшли місце, яке зафіксувало розвиток життя протягом 120 млн років. Воно навіть охопило палеозой, який є вкрай важливою епохою. Єдина проблема – цей історичний скарб розташований в одному з найбільш важкодоступних місць на нашій планеті. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Advances.

Фахівці стверджують, що на берегах річки Піл, яка далі на північ впадає у дельту річки Маккензі (Канада) знайшли гірські породи. В останніх є здатність до фіксації життя, яке відбувалося на дні океану у період між 490-370 млн років тому.

"Ніде більше у світі немає місця, де можна було б вивчити настільки тривалу історію Землі, де практично не змінювалися б глибина води або тип басейну", – розповів доктор зі Стенфордського університету Ерік Сперлінг.

Відомо, що навіть коли навколишнє середовище створює умови для утворення скам'янілостей, то вони все одно руйнуються внаслідок геологічних процесів. У підсумку вчені можуть максимум досліджувати лише розрізнені дані.

Початок відкладень річки Піл – Кембрійський період, коли ще було недостатньо кисню для підтримки життя багатьох істот, а кінець – Девонський період, коли моря були захоплені рибами.

Девонський період
Девонський період
Фото: відкриті джерела

Завдяки дослідженням цих відкладень можна отримати нові дані про істот, що мешкали тоді в морях, які в ті епохи не були на краю Північного полярного кола.

Зазначимо, що під час ранніх періодів Землі атмосфера й океани майже не мали кисню. Кисневою катастрофою називають глобальну зміну складу атмосфери нашої планети, яка відбулася напочатку протерозою в період сидериту близько 2,5-2,2 мільярда років тому. Вона вплинула на навколишнє середовище, але кількість кисню була досі недостатньою, щоб підтримувати сучасне активне життя, яке стрімко розвивалося.

Друга велика зміна, коли рівень кисню наблизився до нинішніх значень, – теж мало вивчена наукою сфера. Завдяки аналізу відкладень можна буде отримати дані про різні види та про те, як вони виживали в умовах низьких показників кисню. На думку авторів дослідження, атмосфера могла наблизитися до сучасного стану пізніше, ніж вважали до цього.

"Ранні тварини жили у світі з низьким вмістом кисню. Ця, інформація дуже цінна, до того ж, вона дісталася нам нелегко", – вважає Сперлінг.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що перша пандемія коронавірусу трапилася 20 тис років тому.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ