Один із астероїдів, який вбив динозаврів, упав в Україні – вчені

Завдяки новим дослідженням з'явилася версія, що масове вимирання динозаврів – сукупний результат декількох лих, а не лише одного.

Це значно відрізняється від версії, згідно якої стародавні істоти зникли в одну мить внаслідок падіння одного астероїда. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Inverse.

Передусім палеонтологи зосереджуються на двох пунктах:

  • динозаври повністю зникли не за короткий проміжок часу
  • минулий процес був обумовлений не лише одним астероїдом, а декількома

Учені опублікували своє дослідження у Science Advances і розповіли, що гіпотеза подвійного удару також навряд може претендувати на істину. Зазначимо, що згідно цій теорії, на Землю впали два астероїди, які знищили динозаврів і інших істот. Однак, виявилося, що це космічне каміння інакше вплинуло на нашу планету.

Також раніше думали, що спочатку на Землю впав маленький астероїд, а вже після нього відбулося зіткнення з більшим космічним тілом, яке остаточно винищило динозаврів. Однак, фахівці виявили, що менший астероїд міг впасти другим, а не першим.

"Раніше вважалося, що Бовтиська западина (знаходиться в центрі України на межі Кіровоградської та Черкаської областей – "Дивогляд") утворилася до ударного кратера Чикшулуб. Але як ми зʼясували, це не зовсім так", – стверджує провідна авторка статті і дослідниця з Університету Глазго Аннемарі Пікерсгілл.

Тиранозавр
Тиранозавр
Фото: Shutterstock

Читайте також: Археологи розкопали "український Стоунхендж" – фото

Варто зазначити, що Чикшулуб є древнім ударним кратером, який виник внаслідок удару астероїда. Останній, як вважають дослідники, знищив близько 66 млн років тому 75% рослинного і тваринного життя на Землі.

Його поглиблення має розмір у поперечнику 150 км, а у глибину – 19 км. Наразі він і "шрами" від нього приховані під землею. Це обумовлено тенденціями гірських порід, які накопичувалися мільйони років.

Сучасні технології (наприклад, радіоізотопне датування) дозволяють ученим заглибитися для пошуків шарів порід, які датуються періодом появи Чикшулуб. Ще один ударний кратер знаходиться в Україні та називається Бовтиська западина. У ширину вона близько 24 км, а у глибину – менше 0,8 км.

Ці два удари розділяють близько 500 тис років, що небагато, якщо розглядати цей відрізок часу в планетарному масштабі. Тим не менш, нове дослідження наштовхує учених на думку, що динозаври та інші істоти зникли внаслідок декількох лих, одним з яких було падіння астероїда на територію сучасної України.

Спочатку дослідники намагалися точно встановити час формування Бовтиської западини та зрозуміти, який з'явився першим. У ході цього вони дізналися, що його поява збіглася з періодом потепління в історії Землі. Також не виключено, що внаслідок декількох ударів астероїдів могла виникнути сильна вулканічна активність на територіях сучасної Індії.

"У нас немає достатніх доказів, щоб дізнатися, чи існує причинно-наслідковий зв'язок між ударами астероїдів і вулканічною активністю", – стверджує Пікерсгілл.

Читайте також: Лохнеське чудовисько – звичайний слон чи доісторичний динозавр? – історія та погляд учених  

Серед цікавих результатів цього дослідження – скельні відкладення самого ударного кратера. Інформацію про пилку в осадовій породі, розташованій поряд з місцем удару, дослідив один із авторів дослідження Девід Джоллі.

"Пилок показав, що життя після Бовтиського зіткнення дещо відновлюється. Тому що, якби кратер сформувався, він знищив би рослини і все інше. Крім того, відразу над ним є ділянка скелі, який називається безплідною зоною, де немає ніяких доказів того, що поблизу було хоч щось живе. Також існує послідовність відновлення – спосіб, яким рослини мають тенденцію повертатися у тому ж порядку", – зазначила Пікерсгілл.

Таким чином, масове вимирання, можливо, – ціла серія менших трагедій, під час яких життя з останніх сил намагалося відновитися. На думку дослідниці, для стійкого процесу відновлення треба від 2 до 5 тис років.

Динозаври
Динозаври
Фото: Shutterstock

Для збільшення інформації про катастрофічний період нашої планети вчені планують змоделювати результати нового дослідження та перевірити кожне припущення.

"Розуміючи те, як життя зберігалася в минулому, ми можемо винести деякі важливі уроки для виживання в майбутньому", – підсумувала Пікерсгілл.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, що учені оживили стародавню істоту після вічної мерзлоти.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше