Іван Пулюй

На честь українського вченого назвали планету

відкриті джерела

Видатний українець став засновником першої європейської кафедри фізики та електротехніки, а також досяг висот в інших сферах діяльності

На честь відомого українського фізика Івана Пулюя, який відкрив Х-промені, назвали малу планету. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Facebook відомого вченого, провідного наукового співробітника Інституту фізики НАН України, доктора фізико-математичних наук Василя Шендеровського.

"Цієї миті науковці, колектив Тернопільського національного технічного Університету ім. Івана Пулюя, жителі Гримайлова чекали понад три роки. Міжнародна астрономічна спілка (IAU) назвала малу планету ім’ям Івана Пулюя (226858)Ivanpuluj=2004 TY 13, про що повідомлено у Bulletin WGSBN робочої групи з питань номенклатури небесних тіл", – зазначив Шендеровський.

Він стверджує, що таким чином вшанували 175-річчя від дня народження Іван Пулюя, котрий народився у 1845 році у селі Гримайлів (Тернопільщина). Він активно працював у галузі електротехніки.

[media type="picture" position="2"

У 1881 році ученого як розробника електричних апаратів нагородили дипломами у рамках Всесвітньої електротехнічної виставки у Парижі. Пулюй був завідувачем кафедри фізики Німецької вищої технічної школи у Празі (Чехія). Саме там у 1903 році він став засновником першої європейської кафедри фізики та електротехніки.

Також учений системно та фундаментально досліджував природу та властивості Х-променів, які згодом почали називати рентгенівськими. Останнє обумовлене публікацією у 1985 році німецьким вченим Вільгельмом Конрадом Рентгеном статті "Про новий тип променів", присвяченої Х-променям. 

Неймовірно, але за 14 років до цього вже була "лампа Пулюя", яка випромінювала ці промені. Першу в історії рентгенограму дитячого організму зробив саме Іван Пулюй.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, що українські студенти створили Telegram-бот для добрих справ.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ