Учені розгадали таємницю загадкових нір в Австралії, які з'явилися до перших тварин – фото

Дослідникам вдалося розкрити секрет слідів викопних істот, вік яких не відповідає часу, коли нашу планету почали населяти перші тварини. Зокрема, йдеться про загадкові нори, котрі знайшли у кварциті на горі Баррен в Австралії.

Вони нагадали фахівцям ті нори, котрі прокладаються ракоподібними у піску. Однак, ця знахідка була дивною, бо скеля перетворилася б із піску на кварцит до того, як по Землі почали ходити перші тварини. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Alert.

Тоді у вчених з'явилося два припущення:

  • Перші тварини населяли нашу планету раніше, ніж вважали до цього.
  • Деякі види могли мати зуби, які прогризали тверді породи.

Тим не менш, жодна з цих версій не виглядала достатньо переконливою.

"Кварцит — твердий, як бетон, і тварини, які риють, не змогли б вирити в ньому нори. Отже, нори повинні були бути вириті ще в піску. Але сам пісок був відкладений 1,7 млрд років тому — за мільярд років до перших тварин у літописі скам'янілостей, а на кварцит він перетворився понад 1,2 млрд років тому. Тоді як вік найстаріших викопних останків тварин становить менше 0,6 млрд років", – розповів палеонтолог із Каліфорнійського університету Брюс Раннегар.

Згідно новому дослідженню, формування частини кварциту, де знайшли нори, відбулося пізніше, ніж іншої частини гори. А ось утворення скам'янілих слідів істот сталося за часів еоцену (приблизно 40 млн років тому).

Нори, які знайшли у кварциті на горі Баррен
Нори, які знайшли у кварциті на горі Баррен
Фото: Stefan Bengtson / Swedish Museum of Natural History

Читайте також: Дивовижно: у США знайшли загадкову рибу-перевертня, яка вводила в оману вчених понад 100 років – фото й відео

Читайте також: Учені помітили у Чумацькому Шляху величезну таємничу порожнину – фото й відео

Читайте також: На Землі знайшли загадкове місце, де не виживає жодна форма життя

Вперше науковий опис загадкових нір  з'явився у 1977 році, але нещодавно вчені вирішили скористатися новітніми технологіями для повторного аналізу даних. Завдяки цьому вони отримали більш точну інформацію про вік нір. 

Згідно результатам їх дослідження, ракоподібні завдяки ерозії та повені могли досліджувати скелю, частина якої стала пухкішою, а потім знову твердою. Каміння Стоунхенджу та кварцитові печери Венесуели вже демонстрували подібні геологічні процеси.

"Вік ділянки виявився на мільярд років молодшим за навколишній кварцит. Із цього виходить, що нори могли бути зроблені тваринами", – стверджує геолог із Університету Західної Австралії Біргер Расмуссен.

Можливо, що авторами цих слідів були ракоподібні, які заселили південний захід Австралії через те, що розширився Південний океан.

"Ці скам'янілі сліди у "неправильних" породах залишалися загадкою протягом 50 років. Ми раді, що змогли продемонструвати геологічні процеси, які вирішують цю таємницю", – зазначив палеонтолог із Шведського музею природної історії Стефан Бенгтсон.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, що учені помітили поруч із Землею величезну "порожнину"

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше