Поки чимало козаків під прапорами європейських монархів брали участь у Тридцятилітній війні, гетьман Війська запорізького Михайло Дорошенко укладає договір з Кримським ханством.
У грудні 1624 року кримський калга (перша особа після хана) Шагін Ґерей підписує документ, що скріплює присягу дану українському гетьману і всьому козацькому товариству в дотриманні союзницьких зобовʼязань.
"Я, Шагін Ґерей, кримський цар, даємо цей наш присяжний лист запорозьким козакам, насамперед пану Гетьману, осавулам, отаманам і всьому Війську. Засвідчуємо цим нашим листом і присягами, що від мене і всіх наших людей не діятиметься жодної кривди і шкоди… І від козаків вимагаємо того, аби так робилося…".
Аналогічно заприсягнулися і запорожці. Слова закріпили ділом – навесні 1628 року Михайло Дорошенко прийшов на допомогу кримському союзнику. Бахчисарай був в облозі ногайських орд. Наступ козацьких військ змусив ногайського мурзу Кантемира зняти осаду.
Чотирьохтисячний козацький загін під супроводом Дорошенка з боями досяг річки Альми в околицях Бахчисарая, де йому дорогу заступили османсько-буджацькі сили. Сточився бій з використанням тяжкої артилерії. Противник був розгромлений та розігнаний, а Шагін Ґерай був звільнений з облоги.
Документ свідчить: "Українські козаки були з великою гостинністю прийняті Шагін Ґереєм і ханом. Їм було дозволено поставити свій прапор із зображенням хреста на стіні ханського палацу...".
Нагадаємо, раніше 5.ua писав, як гетьман України Петро Конашевич-Сагайдачний мало не стер Москву з мапи світу.
Також дивіться фотогалерею за темою:
Синьо-жовтий чи жовто-блакитний: історія Державного Прапора України

















