"ПриватБанк"
"ПриватБанк" 5 канал

"За межами здорового глузду": як Суркіси виграли суд у "ПриватБанку" і які можуть бути наслідки

Читайте по-русски
Юристи "ПриватБанку" стверджують: позивачі влаштували так звані каруселі

У грудні 2016-го року Нацбанк визнав Суркісів особами, пов'язаними з колишнім власником "ПриватБанку" Ігорем Коломойським. Тому під час націоналізації банку усі кошти родини Суркісів, які були на депозитах, конвертували в акції банку. Третій рік родина Суркісів намагається повернути ці кошти в судах.

2 вересня свято на їхній вулиці влаштували в Печерському суді. Туди 6 офшорних компаній Суркісів звернулися, щоби примусово стягнути з "ПриватБанку" майже 10 мільярдів гривень. Юристи "ПриватБанку" стверджують: позивачі влаштували так звані каруселі.

"Вєєр, карусель, були подані декілька однотипних заяв, інші були залишені без розгляду і тільки суддя Вовк наразі здійснює розгляд", – каже адвокат "ПриватБанку".

Попри те, що "Приват" подав заяву про злочин до НАБУ, тричі оголошував відвід Сергію Вовку. Але суддя був непохитний – три клопотання залишив без розгляду. Натомість взявся розглядати позовні вимоги офшорних компаній, які ті міняли на свій розсуд. Скажімо, замість 250 мільйонів доларів, які лежали на депозитах у кіпрській філії "ПриватБанку", доплюсували ще 100 – начебто ті відсотки, які мали отримати. Юристи Суркісів – традиційно небагатослівні.

А от обійтися без коментарів – не може міністр юстиції. Рішення в залі суду не чекає, але безпомилково його прогнозує.

"Дивнуваті дуже вимоги заявників, позивачів. Я би хотів сказати на межі здорового глузду, за межами здорового глузду. Позбавлені будь-якого процедурного обґрунтування, тому навіть сам розгляд такий – він нагадує твори Кафки. Шкода, завдана державі, вона буде величезною, мова йдеться про мільярди гривень, а потенційна незаконність ухвали вона теж, як на нас, цілком очевидна", – зауважив міністр юстиції Денис Малюська.

Офшорним компаніям Сергій Вовк надав карт-бланш, усі вимоги задовольнив. Рішення було настільки екзотичним, що пояснюють його адвокати "ПриватБанку" мовою метафор.

"Суддя Вовк постановив, що сонце сходить на заході, а заходить на сході, і взагалі наша земля є плоскою, і стоїть на трьох китах, і це є аксіомою, тому, вибачте, Ілон Маск, вам нікуди літати", – сказав адвокат Андрій Пожидаєв.

З апеляцією – не баритимуться. Але, припускають, офшорки зацікавлені в тому, щоби через державних виконавців стягнути кошти якомога швидше. У Нацбанку заспокоюють: націоналізація – законна, за "Приват" – стоятимуть горою.

"Нацбанк буде і надалі захищати рішення про націоналізацію. Підстав сумніватися в тому, що буде захищено громадян, будуть всі дії відповідати законодавству як з боку Національного банку, так і з боку інших органів – у мене підстав немає", – переконує адвокат Нацбанку Віктор Григорчук.

Натомість підстави сумніватися в українському правосудді з'явилися в міжнародних партнерів України, наголошує Віталій Шабунін. Бо таке рішення відкриває додаткові можливості колишньому власнику Ігорю Коломойському в десятках судових спорів проти "Привату".

"МВФ на це точно не погодиться. Наші партнери це точно не проковтнуть. Вовк не міг цього не розуміти, і такі залежні судді завжди узгоджують з Офісом президента. Тому це точно не було тільки його рішення", – наголосив голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

А от "слуга народу" Данило Гетманцев, який як ніхто доклався до ухвалення так званого антиКоломойського закону, де прописаний запобіжник, що жоден суд не може скасувати націоналізацію, а колишні власники, щоби отримати компенсацію, мають підтвердити суму через аудит, рішенням Вовка не здивований.

"Це гроші платників податків з одного боку, а з іншого боку, це гроші, які були залишені людьми на рахунках. Ми повинні прийняти вмотивоване рішення, що базується на законі, і якщо суд таке рішення прийняв, і рішення це встоїть у наступних інстанціях, то все буде добре", – завив Гетманцев.

Щоби втримати на плаву "ПриватБанк", українці вже вклали 155 мільярдів гривень. Із часу націоналізації банк поповнив бюджет на 36 мільярдів.

Леся Головата, Ірина Сисак, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Дизпаливо із заводу Медведчука постачається в окупований Крим – журналістське розслідування
Наступний матеріал
"Масштабний перфоманс": артпотяг вирушив із Києва до Херсона на "ГогольFest"
Loading...
Верховний Суд відклав на невизначений термін розгляд справи Суркісів проти "ПриватБанку"

Верховний Суд відклав на невизначений термін розгляд справи Суркісів проти "ПриватБанку"

Вимагають 3 мільярди гривень: Верховний Суд розглядає позов Суркісів до "ПриватБанку" – подробиці

Вимагають 3 мільярди гривень: Верховний Суд розглядає позов Суркісів до "ПриватБанку" – подробиці

Розгляд законності націоналізації "ПриватБанку": суд оголосив перерву до 1 жовтня – включення

Розгляд законності націоналізації "ПриватБанку": суд оголосив перерву до 1 жовтня – включення