73% українців вважають українську рідною, однак лише 53% спілкуються нею вдома – такі дані оприлюднив рух "Простір свободи" у своєму щорічному огляді "Становище української мови".
Більшість людей у всіх регіонах України підтримує закон про державну мову і виступає за його подальший розвиток, проте на практиці закон масово порушується. Це стосується, зокрема, навчання у школах – попри позитивну статистику, освітній процес часто здійснюється російською мовою.
"Завдяки адміністраціям шкіл та місцевої влади, не повірите, навіть Києва, створюються такі умови, коли дітей не набирають до перших класів, тому що, мовляв, у них уже сформовані російськомовні чи класи з іншими мовами навчання, тому якщо хочете навчатися – пишіть заяви до таких класів. Але окремі школи, особливо ті, що перебувають під впливом окремих політиків, церков або місцевої влади, яка реваншує останнім часом, такий процес відбувається", – розповів уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
У сфері послуг українською писати й говорити стали більше: у більшості закладів харчування є меню українською. Водночас у міському транспорті пасажирів досі обслуговують переважно мовою агресора. Найгірша ситуація з українською в мережі – російська повністю домінує в українському інтернет-просторі.
"Частка таких постів лишень 16%, 84% постів робляться російською мовою, при цьому охоплення україномовних постів воно і того менше, тому що російськомовні досягають більшої кількості контактів, тобто всього україномовні пости охоплюють 7% від інформаційного простору", – зауважив координатор проєкту "Становище мови" Сергій Стуканов.
Нагадаємо, наступного року, згідно з новаціями від українського центру оцінювання якості освіти, випускники зможуть складати два види ЗНО з української мови: лише з мови або ж з мови та літератури. Тим, хто не планує вступати до вишу, достатньо буде пройти тест із мови.