"Жоден Бог не повинен убивати" – з таким гаслом десятки французів прийшли до будівлі собору Нотр-Дам-де-Ніс, де напередодні радикальний ісламіст убив трьох людей. Люди приходять навіть попри суворий карантин, який почав діяти у Франції. Докладніше про те, як Франція оговтується від жорстокого нападу, знають журналісти "5 каналу".
Квіти, свічки та повітряні кульки. Так французи вшановують пам'ять трьох загиблих під час теракту в Ніцці. Люди приходять до місця трагедії з самого ранку. Кажуть: жодна релігія не варта того, щоб убивати людей.
"Ми – вільна країна. Ми показали нашу свободу всьому світові. Свобода – це послання миру і того, що наше життя має бути духовним. Але жоден бог не вартий того, щоб за нього вбивати", – каже місцевий житель Фредерік Лефеврю.
Поки місцеві жителі приносили квіти та свічки до будівлі собору, правоохоронці затримали чоловіка, який може бути причетний до організації теракту. Правоохоронці запевняють, що він спілкувався з терористом перед нападом. Нині цю інформацію перевіряють. Сам терорист зараз перебуває в лікарні. Під час затримання його поранили правоохоронці. Про причину страшного нападу він ще нічого не розповів.
"Це катастрофа. Це сталося з тими, хто зовсім цього не хотів. Це жахливо. І ми питаємо в себе – чому вони роками залякують нас? Постійно одне й те саме", – каже мешканець Ніцци Марк Мерс'є.
В уряді заявили про різку відповідь на напад у Ніцці. Французький прем'єр оголосив у країні максимальний рівень терористичної загрози. Засоби безпеки посилили в усій Франції. Адже теракт у Ніцці – не єдиний напад на французьких громадян, що стався напередодні. Так, вдалося запобігти теракту неподалік Авіньйона. Правоохоронці знешкодили чоловіка зі зброєю, який погрожував перехожим і вигукував "Аллах акбар". А у Саудівській Аравії – затримали зловмисника з ножем, що напав і поранив охоронця консульства Франції.
"Ми вирішили посилити пильність, щоб відповісти на цю терористичну загрозу. Ми мобілізуємо війська. Від 3 до 7 тисяч солдатів будуть дислоковані по всій країні. І зможуть захистити всі релігійні споруди, особливо церкви, щоб День усіх святих відзначили за належних умов", – заявив президент Франції Еммануель Макрон.
Напад на людей у Ніцці засудили і самі мусульмани. Кажуть: віряни не повинні страждати через витівки радикалів.
"Ми засуджуємо цю ситуацію. Це обурює нас. Якщо це спроба взяти французьких мусульман у пастку, то ми повинні не допустити цього. Я хочу твердо запевнити, що ми занепокоєні та обурені тим, що сталося. Але ми повинні наважитися зрозуміти це та з новими силами з'ясувати, що це насправді було", – зазначає віцепрезидент регіональної мусульманської ради Бубекер Бекрі.
Чимало держав світу уже висловили співчуття та солідарність із Францією. Напад засудила навіть Туреччина – попри всі суперечності у відносинах із Парижем. Однак у багатьох мусульманських державах і досі тривають антифранцузькі протести. Демонстранти обурені публікацією карикатури та зображення пророка Мохамеда у сатиричному французькому журналі Шарлі Ебдо.
"Французи ображають нашого пророка. Вони – вороги ісламу та Аллаха. Вороги пророка. І ми повинні завадити їм це робити, адже ми зобов'язані виступити проти тих, хто зневажив нашого пророка", – пояснює протестувальник Сід Ул Хак.
Цей теракт є продовженням одразу кількох злочинів, скоєних у Франції за останній час. Серед них – обезголовлення вчителя з передмістя Парижа радикалом родом із Росії. Педагога вбили на початку жовтня після того, як на уроці про свободу слова він показав учням карикатури на мусульманського пророка.
Євген Пилипчук, "5 канал"